Konuk Yazar Memurdan Öğretmen, Öğretmenden Memur Olur Mu? (Atalay Girgin)
Memurdan Öğretmen, Öğretmenden Memur Olur Mu? (Atalay Girgin)
Konuk Yazar

Memurdan Öğretmen, Öğretmenden Memur Olur Mu? (Atalay Girgin)

http://www.guncelegitim.com/files/uploads/news/thumb/memurdan-ogretmen-og-4356613d4ed51bcbeac1.jpg

Gerçekliğin hakikatinin sırra kadem bastığı, yanılsamaların hakikat sanıldığı yerde, soran, sorgulayan, düşünen ve düşündüğünü söyleyen insanlar sevilmez. “Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar” sözü haklı kılınırcasına, bir anda “günah keçisi” ilan ediliverirler. “Onuncu Köy”ün kapısına bile kilit vuruluverir. Ne var ki bunu göze almadan da gerçekliğin hakikatini dillendirmek, sanıldığı kadar kolay değildir.

Hem öğretmen olup hem de öğretmenler ve öğretmenlik üzerine, gerçekliğin hakikatine dair eleştirel düşünceleri ifade etmek, ne yazık ki, neredeyse hiç hoş karşılanmaz. Çünkü bu, alkışa teşne bir biçimde egoları şişirip akıntıya kürek çekmek varken, bir alabalık misali, akıntıya karşı yüzmeye, çağlayan çıkmaya yeltenmektir. Ama olsun, yine de bir yerinden başlamak gerek.

Memurdan Öğretmen, Öğretmenden Memur Olmaz

“Memur öğretmenler”, öğretmen memurlar konusu da bu türden netameli konulardan biridir. Öğretmenin ve öğretmenliğin neliği ve değişen gerçekliği dikkate alınıp düşünülmeden, telaffuz edilen ve kabullenilen “memur öğretmen”, “öğretmen memur” nitelemesi kendi başına bir sorundur. Çünkü kelimenin gerçek anlamında öğretmenden memur, memurdan da öğretmen1 olmaz.

Bunun temel nedeni, memurluk ile öğretmenliğin uzlaşmaz oluşudur. Memur zihniyetiyle ya da memurluğu içselleştiren bir bilinç haliyle öğretmenlik yapılamaz. Memurluk zihniyetiyle yapılan öğretmenlik, eğer hâlâ geçerli ve doğru olduğu kabul ediliyorsa, “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirme” işlevini yerine getirilemez. Çünkü memurluk, hiyerarşik bir işleyiş kabulü temelinde, genelgelere, yönergelere, amirin emir ve isteklerine göre yapılan ve asıl olarak, ast-üst ilişkisine dayanan biçimsel bir iştir.

Öğretmenlik ise, yetiştireceği nesillerden önce, asıl olarak öğretmenin fikir, irfan ve vicdan açısından “hür” olmasını gerektiren, en büyük düşmanı biçimsellik olan bir iş, bir sanattır. Öğretmenin, öğretirken öğrenmesini, öğrenirken öğretmesini ve her daim kendini hem alanında hem de genelde, yenileyip değiştirmesini gerektirir. Dahası soran, sorgulayan ve eleştirel bir yaklaşım ve düşünsel ufuk zenginliğiyle kendini taçlandıran biri olmasını da…

Ne yazık ki yıllardır, öğretmen açısından olması gereken ile olan arasındaki açı sürekli genişlemiş ve ikincinin hükmü, bir gerçeklik olarak tepeden tırnağa arz-ı endam eylemiştir. Günümüzde, olan ile olması gereken birbirine aykırı yönlere doğru bakmaktadır. Bu gerçekliğin, günümüz bir yana, yakın bir gelecekte değişeceğine dair de herhangi bir emare yoktur. Bunun iki temel nedeni vardır: Bunlardan birincisi, öğretmeni memurlaştırmak, ikincisi ise memurdan öğretmen yaratmaktır.

“Memur Öğretmen”lik Kabulü Olana Teslimiyettir

Kendini “Memur öğretmen” olarak sunan herkes, bilinçli ya da bilinçsizce memurluğu içselleştirmiş ya da buna teşnedir. Bu kabulle yola çıkan ya da işe başlayan kişi, öğretmenin neliği itibariyle olması gerekenin peşinde koşmaz. Olması gerekene yönelmez. Aksine, ne denli idealist düşüncelere sahip olursa olsun, olana ram eylemeye hazırdır. Bunun için de daha önceki bir yazımda2belirtiğim gibi, gerekli koşullar, her açıdan fazlasıyla mevcuttur zaten. Çünkü genel olarak sistematik eğitimin yapısı, özel olarak ise okullar, önce öğretmeni değiştirip dönüştürmek ve biçimlendirmek üzere vardır.

Sistemin asli başarısı ve marifeti buradadır. Bunu başaramayan, bunu gerçekleştiremeyen, yani kelimenin nelik vasıflarına sahip bir öğretmen olarak işe başlayanı, istediği yönde yeniden biçimlendiremeyen bir sistem işlevini yerine getiremeyen kadük bir sistemdir. Bu noktada sistemin ve okulun başarısı, öğretmen niteliklerine haiz olarak geleni, ne denli kısa zamanda memura dönüştürüp dönüştüremediğiyle ölçülür.

Dolayısıyla bir sistem, bir öğretmeni ne denli çabuk memurlaştırabilir, ne denli çabuk tekniker kılabilirse o denli başarılıdır. Çünkü mevcut dünya ve ülke koşullarında, var olan sistemin istediği, yalnızca asli anlamda öğretmen değil, aksine asıl olarak memurlaşan öğretmendir. Sıfatlar ve statüler karşısında biat eden, onlar karşısında selam duran ve ardı sıra kendisini de sıfatı ve statüsüyle değerlendirmek zorunda kalan bir işgüder, bir hizmetkâr.

Bu konuda MEB, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında olup bitenlerin, dahası 70'li ve 80'li yıllardaki deneyimlerinin de etkisiyle on üzerinden on olmasa da 9-9.5 alabilecek denli yüksek bir başarı oranına sahiptir. Okullar memurlaşan öğretmenlerle doludur. Bunun yanı sıra kendini baştan “memur” olarak niteleyen, bir bilinç hali olarak bunu kabulle işe başlayanlar sayesinde de işlevini fazlaca zorlanmadan yerine getirebilmektedir.

İşte bundan dolayıdır ki, onlarca yıldır, “idealist” ve olması gerekenin peşinde ömür tüketen öğretmenin yerini, çoktan beridir, memur öğretmenler, gönüllü ya da gönülsüz memurlaştırılan öğretmenler aldı. “İdealist öğretmen”ler ise, meyyus bir papağandan bile beter bir halde soylarının tükenmesini beklemektedir artık. Herkese hayırlı uğurlu olsun!

Çünkü devir “Memur Öğretmen” devridir! Bir insan olarak, değeri ve değerleriyle değerlendirilen değil; aksine sıfatlar ve statüler hiyerarşisindeki yeriyle değerlendirilen, bir memur!

Siz, “itibar”, itibarsızlaşma” ve “itibarsızlaştırılma” sayıklamalarının ardında ne yattığını sanıyorsunuz ki… İmza kampanyaları ve yasa talebiyle itibar dilenmenin ardında ne olduğunu sanıyorsunuz ki…

Unutmayın! Bir toplumda öğretmenin değeri ve itibarı; duvarında tuğla olduğu düzen kadardır. Ne fazla ne de eksik…

Felsefe Öğretmeni
atalaygirgin.blogspot.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
OLCAY     2018-02-23 Eğitim sistemi muazzammış gibi yeri rahat olanlar bol keseden saçmalıyor. Biraz yazar kimliği olan biraz eğitimin ucundan anlayan kendinde çıkarım ve tespitler yapıyor. Yazar arkadaşı yazısı için tebrik ediyor, bir daha bir yazı yazarken bilimselliği ve memleketimizin gerçeklerini kendine rehber edinmesini temenni ediyorum. Ayrıca memurdan gayet güzel ÖĞRETMEN OLUR.
Serhan     2018-02-19 Omru hayatımda okuduğum en gereksiz yazı. Yazıya epeyce vakit ayırmış hocam lakin unuttuğu ve çeliştiği yer; öğretmenliğin sadece kpss sınavı ile ispatlanacak bir meslek olmadığıdır. Öğretmenlik bir ruh meselesidir ve bunun memuru veya amiri olmaz...Kişi gercekten bu mesleği içselleştirmişse o vakit sınıf veya statüsünün bir önemi yoktur. Bu mesleği sadece gerçekten gönülden isteyen bir kesimdir memur öğretmenler.
mehmet     2018-02-18 öğretmenlik mezunu olupda düz memurluk yapanların 2012 den beri öğretmenliğe geçmeleri yasak bunuda dile getirirmisiniz hocam
Memur Öğretmen     2018-02-18 Pek muhterem "Konuk Yazar" Atalay bey, düzenin duvarları değil midir bizi güvende hissettiren? Ne mutlu ki bir düzenimiz, bir duvarımız ve onları oluşturan tuğlalarımız var. Bu arada başlıktaki soru eki "mu"nun küçük harfle başlaması gerektiğini de ayrıca belirtmek isterim.
Ali bostancı     2018-02-18 Öğretmenlerin amiri yokmu başuna buyrukmu bu nasıl bir yazı, öğretmen amirini dinlemeyen birimidir, yada memur amirinin her emrini kanunsuz olsa bile uyan birimidir, bu kadar asılsız, adaba uymayan bakış açısı nasıl izah edilebilir
Ali veli     2018-02-18 sınava girmeden kadro alan hemde teknik kadro alan belediye sözleşmelilerine sesiniz çıkmıyordu, bizler yüksek kpss punnları ile memur olduk, eğitim fakültesinde diplomayı bedavaya vermediler, o zaman siz kendi üniversitelerinize güvenmiyorsunuz. Ayıp
Emrullah     2018-02-18 Öğretmenliği okuduklarınla tanımlamışsın. Yeni değil bu tanım biliyorsundur. Hatta Atatürk'ten alıntı yapmışsin ama isim belirtme tenezzülünde bulunmamışsın üniversite de sana "plagiarism" diye bir şeyden bahsetmemişler hani üniversite mezunusun ya. Neyse senin eksiğin çok ilk yorumda belirttiğim gibi okumaya vaktin var okumuşsun ama düşünme geri planda olursa DONKİŞOT olursun. Özetle memur kelimesini kötülemeden önce öğretmen tanımı gibi bir araştır memurluk tanımını
Emrullah     2018-02-18 Kullandığın kelimeler okuduğunu gösterir ama düşündüğünü göstermez! Bu eleştiriyi hoşgörü ile karşıliyorsan buyur gel tartışalım. Ama okuduklarını sana tercüme edince gurur yapma
MEMUR ÖĞRETMENLER     2018-02-18 MEMUR ÖĞRETMENLER OLARAK "Memurdan öğretmen olmaz " şeklinde yazıyı kınıyoruz ve bu yazıyı "MEMURDAN ÇOK İYİ ÖĞRETMEN OLUR" şeklinde değiştirilerek düzeltilmesini istiyoruz
eymen     2018-02-18 Memurdan öğretmen olamaz değil Memurdan çok iyi öğretmen olur denmeliydi çok üzüntü verici ve basit bir yazı olmuş olmaz dediğiniz şey yılına kadar çok iyi bi şekilde uygulanıyordu. MEMUR ÖĞRETMENLER MEB e NAKLEN ATAMA İSTİYOR BU HAKKIMIZDIR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 Yılı İl İçi Atama, Boş Kontenjanları Yayınlayan İller
2019 Yılı İl İçi Atama, Boş Kontenjanları Yayınlayan İller
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler
Bakan Ziya Selçuk'un yaptığı öğretmenleri sevindiren değişlikler