Konuk Yazar İmam Hatip Meslek Liseleri Geliyor
İmam Hatip Meslek Liseleri Geliyor
Konuk Yazar

İmam Hatip Meslek Liseleri Geliyor

Kamusati.com sitesinde Ankara, Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Eranıl’ın kaleme aldığı bir yazı yayımlandı. Kendisi aynı zamanda SADED (Stratejik Akıl ve Düşünce Eğitimi Derneği) başkanı. Yazının başlığı “İmam Hatip Meslek Liseleri”. TEOG puanlarının yeni açıklandığını, önümüzdeki günlerde tercih ve yerleştirme işlemlerinin de başlayacağını düşünürsek ilgi çekmek için en uygun zaman seçilmiş.

İlhan Eranıl, imam hatip okullarıyla ilgili çok şey yaşandığını, yaşananların geride kaldığını, dünü unutmamak gerektiğini, dünde de kalmamak gerektiğini söylüyor. Bu okullarla ilgili sorunlar olduğunu, “Geçmişte imam hatipler şöyle iyiydi bu kadar başarılıydı” diyerek bir  yere  varılmayacağını belirtiyor.  

Eranıl “Düz liseler tamamen kapatılıp bir kısmı meslek lisesi, bir kısmı anadolu liselerine ve bir kısmı da imam hatip lisesine dönüşünce çok farklı bir durumla karşı karşıya kaldık. Fen liseleri, anadolu liseleri ve imam hatip liselerinin bir kısmı yüksek puanlı öğrencileri almaya başladı. Bu ise yaklaşık ortaöğretim öğrencilerinin yüzde otuz beşine tekabül ediyor. Geri kalan yüzde atmış beş meslek liseleri ve imam hatip liselerinin diğer kısmında okuyor.” diyor.

Eranıl imam hatip müfredatının oldukça ağır olduğunu, öğrencilerin durumununsa pek iç açıcı olmadığını on yıl sonra “zar zor da olsa” okulu bitirmiş bir milyon “niteliksiz” gencin durumunun kaygı verici olduğunu itiraf ediyor.

İlhan beyin “stratejik aklı”nın ürettiği çözümü merak ettiniz değil mi? 

Anadolu İmam Hatip Lisesi devam etsin, imam hatip liseleri yerine, müfredatında  meslek dersleri de olan “İmam Hatip Meslek Liseleri” açılsın diyor. Bu şekilde gençler hem dinini daha teferruatlı öğrenecek  hem de bir mesleği olacakmış. Bu şekilde gençlerimizin daha nitelikli yetişeceğini düşünüyor. 

Sayın Eranıl’ın aklı, “stratejil akıl” değil “sermayenin aklı”. Meslek liseleri sermayenin emrine tahsis edildiği bir süreci yaşıyoruz. Sermaye, ihtiyaç duyduğu  “vasıflı ara eleman” ları  emrine tahsis edilen okullara seçerek alacak. “Tematik Okullar” bunun için kuruldu.  Geriye kalanlar ise “vasıfsız” lar. Onları da  imam hatiplere doldurmak  hiç de  mantıklı değil tabi. “Dinini teferruatlı öğrenmiş”, “az vasıflı eleman” da lazım vatana millete.Yurttaş yetiştirmeye ne gerek var!

OğuzEminoğlu

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''
İnce: ''Her 24 Kasım'da Öğretmenlere bir maaş ek ödeme yapılacak''
Dikkat! Sınav görevi almak isteyenlerin bu işlemi yapması gerekiyor
Dikkat! Sınav görevi almak isteyenlerin bu işlemi yapması gerekiyor