Nilüfer KURUMEHMETOĞLU Tek Gerçek DEMOKRASİ
Tek Gerçek DEMOKRASİ
Nilüfer KURUMEHMETOĞLU

Tek Gerçek DEMOKRASİ

Nilüfer Kurumehmetoğlu yazdı: Demokrasilerde en büyük güç silah değil millettir

15 Temmuz gecesi Türk Silahlı Kuvvetleri üniforması altına gizlenmiş cemaatçiler ve tarikatçılar Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı darbe girişimini gerçekleştirmiştir. Meclisimizin 15 Temmuz gecesi bombalanmış olması, kurucu idareye, Cumhuriyetimiz ‘e, bağımsızlığımıza demokrasimize ve özgürlüğümüze karşı yapılmış bir saldırıdır. Ulusumuz ölümü göze alarak bu girişime direnmiş. Ve bunun sonucunda birçok masum insan hayatını kaybetmiştir. İnsanlar birbirini gözünü kırpmadan öldürmüştür. Buradan da anlaşılacağı gibi darbe karşısında insan hayatının hiçbir değeri yoktur.

İnanmak istemediğim görüntüler bir korku filmini andırıyordu adeta.  Sivil halk üzerine acımasızca ateş açılması, art arda bombaların patlaması, Jetlerin neredeyse şehrin içinde yürür gibi uçması, insanların tankların üzerinde birbirini öldürmesi gerçek olamayacak kadar korkunçtu. Evet, yaşananları bir film izler gibi izledik o gece hayretle, şaşkınlıkla, korkuyla.  Bir de yaşayanları düşünsenize, düşündükçe daha da kötü oluyorum. Onlarca masum insan ölüyor. İçinde bulunduğu durumun farkında olmadan bir emirle sokağa çıkan birçok askerde hayatını kaybediyor bu yaşananlarla.

Yani her durumda insanlar ölüyor. Peki, bize bu süreci yaşatan ne oldu? Yıllardır devletin içinde yapılanan cemaat sonunda devleti ele geçirmeye çalıştı. Orduda, Milli Eğitimde en çok yer edinen cemaat bu kurumlardan ihraç edileceklerini duyduğun da son darbeyi de vurdu güzel ülkeme. Belki siyasetin içinde de var böyle bir yapı nerden bilebiliriz.

Eğer devleti bu bizim partiden, bu bizim cemaat ‘den diyerek bir yere getirir devletin içine cemaati yerleştirirseniz. . Devleti devletin içinde ki kurumlara teslim ederseniz devleti çökertirsiniz. Sonrasında da darbe girişimlerini en son öğrenen siz olursunuz böyle! İstihbarat zafiyeti mi var yoksa yönetim zafiyeti mi bir durup düşünmek lazım. Ne olursa olsun devlet  ‘’ LİYAKAT  ‘’sistemi üzerine kurulmalıdır. Devlette yükselmenin yolu, ölçüsü bilgi ve birikim olmalıdır doğru olan budur.  İnançları doğrultusu yolunda yükselmeler olmamalıdır. Laiklik tek gerçeğimiz olmalı din ve vicdan özgürlüğümüz sorgulanmamalı inançlarımızla aramıza kimse girmemelidir.

Adalet ve hukuk herkes için aynı uygulanmalı kimse için ayrımcılık yapılmamalıdır. Hukuk da çifte standarta izin vermemeli, daha önce haksızlığa uğramış Balyoz ve Ergenekon mağdurları yeniden yasallaştırılıp görevlerine dönmelidir. Birçok insanın masum yere içeri girmesi ve onlarla beraber ailelerin yaşadıkları sıkıntılar göz ardı edilmemelidir. Yaşanan bu süreç ülkemiz için kırılma noktası olmalı. Devlet bu dönemde bütün siyasi partilerde ortak payda da buluşup yeniden bir yapılanma içine girmeli kurucu değerlerimize dönüp yargının, adaletin, laik bir ülkenin inşasını gerçekleştirmelidir.

Bugün milletçe aynı değerler üzerinde bir araya gelmişsek ortak bir payda elde etmişsek bunları devam ettirmeli. Demokrasinin tek gerçek olduğunu savunup daha güzel ve aydınlık günlere yol almalıyız. Şu apaçık ortadadır ki demokrasilerde en büyük güç silah değil millettir . Devleti kim ele geçirmeye kalkışırsa buna karşı durmalı ne olursa olsun bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz için savaşmalıyız.

Atatürk ‘ün de dediği gibi ; ‘’ EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR ‘’

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB, Öğretmenlerin Ara Tatilde Alacakları Ek Ders Ücretini Açıkladı
MEB, Öğretmenlerin Ara Tatilde Alacakları Ek Ders Ücretini Açıkladı
Öğretmenlere 14-15 Aralık Sınav Görevi
Öğretmenlere 14-15 Aralık Sınav Görevi