Konuk Yazar Yan Alan Saçmalık, Alan Değişikliği Haktır!
Yan Alan Saçmalık, Alan Değişikliği Haktır!
Konuk Yazar

Yan Alan Saçmalık, Alan Değişikliği Haktır!

 Murat Mehmet Güler 


Yıllar önce dönemin MEB Bakanı Mehmet Sağlam’ da ; “ Okullarımızda öğretmen bulamıyoruz, o nedenle 4 yıllık fakülte mezunu olanları öğretmen olarak almak zorundayız “ demişti. Ve hepimizin bildiği gibi ziraat, orman, maden mühendisleri ve daha niceleri, bir anda öğretmen oldular. İşin trajik yanı ise Mehmet Sağlam ‘ ın bu sözü söylemesinin ertesi yılı Üniversitelerden mezun olan öğretmenlerin sayısının çokluğu nedeniyle KPSS sınavı yapılmaya başlandı. Bir MEB bakanın ön görüsü, planlaması vs vs… diyecek söz bulamıyoruz.

Yıllar geçti eğitim sistemimizdeki baş döndürücü gelişime(!) bir yenisi eklenerek 4 +4 +4 sistemine geçilmesiyle birlikte; yetkili sendikaya göre SIFIR (0), ama resmi rakamlara göre yaklaşık 50 000 tane nur topu gibi norm fazlası sınıf öğretmenimiz oldu. Yine dönemin bakanı Sayın ÖMER DİNÇER’in muhteşem buluşu ile YAN ALAN değişikliği sayesinde 1 GECE DE yaklaşık binlerce öğretmen, hem de hiçbir kıstas aranmadan alan değiştirtilerek farklı branşlara geçirildi. Şimdilerde okullarımız da İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmenleri, Matematik bilmeyen Matematik öğretmenleri, Beden eğitimini sadece futbol sanan Beden eğitimi öğretmenleri vs vs… görev yapmaya başladı…
Günümüzde, 2015 yılında, bakanlığa yapılan bu hataları düzelttin dediğimizde ; “ bu değişiklikleri bizden önceki bakanlar ve bizden önceki genel müdürler yapmış, biz bir şey yapamayız “ diyorlar. Anlayacağınız böyle gelmiş böyle gider diyor bakanlık…

İyi tamam da peki; “ bundan sonra alan değişikliği yapmayı düşünmüyoruz “ demek ne oluyor? Ne yani bundan sonra öğretmenler, pek çoğunuzun söylemlerinde yer aldığı gibi “YAN GELİP YATSINLAR“ mı? Ya da toplumumuzdaki genel algı gibi kadroya geçer geçmez , “KAPAĞI ATTIK “ mı desinler?
Pek çok KADROLU öğretmen, daha verimli olabileceği diğer bir alana geçebilmek için, maddi manevi bütün zorluklara rağmen 2. Kez üniversite okumakta iken, yapılmaması düşünülen alan değişikliği hakkı ile ne amaçlanıyor? Öğretmenlere , “Siz sınıfa girip çıkın moralinizin iyi olmasına gerek yok, mevcut branşınızda verimli olmanıza gerek yok, 2. Kez üniversite okuyup kendinizi geliştirip daha verimli olabileceğiniz bir alana geçmenize gerek yok “ mu deniyor? Kaba tabirle “SALLA BAŞINI AL MAAŞINI “ mı diyorsunuz yani?

Bakanlığımız alan değişikliklerini kaldırmak yerine bundan önce hiçbir kıstas aramaksızın yaptıkları alan değişikliklerinin vahim sonuçlarından ders alıp, geri adım atması gerekir. Bizden öncekiler yapmış demekle işin içinden çıkılamaz, sizden öncekiler yapmışsa, siz de düzeltmek için oralardasınız!
Son olarak olası bir alan değişikliğinde 1 norm dolarken 1 norm da boşalacak, özellikle 4 yılını daha verip 2. Ünİversite bitirenlere bu hakkın verilmesi atanamayan öğretmen arkadaşlarımızı da rahatsız etmez.
Daha fazla okumanın önemsenmediği bir durumda; koskoca 4 sene ve maddi manevi onca emeğini karşılığını almak isteyen öğretmenlerin yanında ANADOLU  EĞİTİM SENDİKASI olarak sonuna kadar destekçisi olacağız.
Öğretmen dostu sayın bakanımız NABİ AVCI’dan bu konuda bir müjde beklediğimizi belirtmek isteriz.

Murat Mehmet Güler
Manisa AES İL Başkanı

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!