Doğan CEYLAN Aziz Sancar'larımız yok olmasın
Aziz Sancar'larımız yok olmasın
Doğan CEYLAN

Aziz Sancar'larımız yok olmasın

Devlet Üstün zekâlı çocuklara sahip çıksın. Aziz Sancar´larımız yok olmasın.

 

 Ülkemizde üstün zekâlı veya özel yetenekli bireylerin eğitim alacağı yatılı veya gündüzlü devlet okulları açılmamıştır. Bu çocuklara Bilim ve Sanat Merkezlerinde okul dışında eğitim verilmeye çalışılmaktadır Ancak merkezlerin sayısı çok yetersizdir. Veliler, çocuklarını dernek veya vakıfların açtığı özel okullara veya kurslara göndermek zorunda kalmaktadırlar. Onbinlerce öğrencimiz ise hiç eğitim alamamakta, Aziz Sancar´larımız ilgisizlikten Anadolu topraklarında solup gitmektedir.

Devlet zihinsel yetersizliği olan veya özel eğitim gerektiren tüm çocukların destek eğitimi almaları için özel rehabilitasyon merkezi giderlerini karşılamaktadır. Her öğrenci için aylık ortalama 400 Tl civarında harcama yapmaktadır. Ayrıca bu öğrencileri kendi okullarına servisle taşımaktadır.

Bu haklar, özel eğitim gerektiren bireyler kapsamında olan üstün zekalı veya özel yetenekli çocuklara verilmemektedir. Devlet bir yandan Bilim ve Sanat Merkezlerinin sayısını artırmalı diğer yandan özel yetenekli çocukların eğitimi için ya kendi okullarını açmalı veya özel kurslar şeklinde açılacak atölyelere devam etmeleri için bu çocukların eğitim giderlerini karşılamalıdır.

 

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!