Konuk Yazar Sendika Neden Önemlidir? (Mehmet Alper ÖĞRETİCİ)
Sendika Neden Önemlidir? (Mehmet Alper ÖĞRETİCİ)
Konuk Yazar

Sendika Neden Önemlidir? (Mehmet Alper ÖĞRETİCİ)

 
 
Her yıl Mayıs ayının 15’inde her hizmet kolunda sendika üye sayıları belirlenir. Hizmet kolunda en çok üyeye sahip olan sendika YETKİLİ sendika olur ve TOPLU SÖZLEŞME masasında çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesi için hükümetle pazarlıklar yapar. Son yapılan değişiklerle artık toplu sözleşmeler sonu tek haneli olan yıllarda(2013-2015..) 2 yılda bir yapılır.Toplu sözleşmede alınan kararlar 2 yıl geçerlidir.
 
Bu yüzdendir ki sendikaların bir çoğu Mayıs ayı üye sayımları için üye avcılığına çıkar ve hatır-gönül, korku-tehdit-vaatler ile çalışanları sendikalı yapmaya çalışırlar.

Peki biz eğitimciler bu durum karşısında ne yapıyoruz?

-% 34 gibi büyük bir çoğunluğu sendikalara çeşitli nedenlerle üye olmuyoruz. Toplu sözleşme masasında temsil edilmek istemiyoruz.(2013’te eğitim kolunda temsil yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen’in eğitim çalışanlarının % 26 sının desteğiyle o masaya oturduğunu hatırlatmak isterim)
-Eğitimcilerin % 66 sı da sendikalıdır. Siyasi düşüncemiz, arkadaş hatırı, idarecilerimize sevimli görünmek için sendikalara üye oluruz.

Peki ya sonra?

-Üye olarak yetki verdiğimiz sendikaların yaptığı pazarlıklardan memnun olmayız ve öğretmenler odası, arkadaş ortamı v.b. yerlerde aldığımız maaşı, özlük haklarımızın kısıtlılığını konuşuruz,eleştiririz.

-Eğitimcilere yaptığımız anketler ve araştırmalar, sendikaların asıl işlevi olan çalışanların özlük haklarını korumak yerine siyasilere hizmet ettiğini, sendika yöneticilerinin kendi çıkarları(milletvekilliği, belediye başkanlığı, siyasi danışmanlık, il-ilçe-şube müdürlüğü vb.) için kullandıklarını göstermektedir.

Eğitimciler Olarak Ne Yapmalıyız?

-Öncelikle sendikalı olma bilincine sahip olup; siyasi görüşümüz, arkadaş hatırı, müdür korkusu ile değil, hür irademiz ile siyasilere hizmet eden değil eğitimcilerin sorunlarıyla ilgilenen sendikalara üye olmalıyız.

-Sendikaları siyasi parti gibi düşünmemek gerekir. Siyasi partilere bir kere oy verirsiniz ve 4-5 yıl sizin verdiğiniz oylarla yetkiyi kullanırlar. Ama sendikalarda bu durum böyle değildir. Şu an yüz binlerce üyesi bulunan sendikaları eğer üyeler isterse bir günde yüzlere, onlara düşürebilir. Eğitimciler için çalıştığını düşündüğü sendikayı da yine bir günde yüz binlere ulaştırıp toplu sözleşme masasına oturtabilir.

-Mayıs ayı yaklaşmışken yanımıza gelecek olan sendikacıları sorgulamalı. Gel 3-5 gün sayıma kadar üye ol, ondan sonra istifa edersin yaklaşımlarından kaçınmalı, üye olarak destek vereceğimiz sendikalardan yetkili olanının 2015 Ağustos ayında hükümet ile masaya oturup; 2016 ve 2017 yılları için özlük haklarımızı belirleyeceğini unutmayalım. Saygılar…

Mehmet Alper ÖĞRETİCİ
Anadolu Eğitim Sendikası
Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orhan Yıldırım: Okulların koşullarını bilmeden açıklama yapıyorlar
Orhan Yıldırım: Okulların koşullarını bilmeden açıklama yapıyorlar
Özel Eğitim Öğrencilerine Çerçeve Yaz Tatili Programı Gönüllü Öğretmenler Tarafından Uygulanacak!
Özel Eğitim Öğrencilerine Çerçeve Yaz Tatili Programı Gönüllü Öğretmenler Tarafından Uygulanacak!