Ne Zaman Emekli Olabilirim?


Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Bireyler yaşamlarını belirli bir mesleği icra ederek idame ettirir. Yaşamları boyunca belirli bir işi devam ettirdikten sonra bedensel ve zihinsel yavaşlama, yeterlikte azalma, yaşın ilerlemesi, dinlenmeye duyulan ihtiyaç, yaşamın son dönemlerini rahat ve dinlenerek geçirme isteği ile emekli olurlar. Emeklilik dönemi ayrı bir uyum dönemidir

Ne Zaman Emekli Olabilirim?
Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Bireylerin ayrı hobilerinin bulunması bu döneme uyumu kolaylaştırır. Emeklilik ile birlikte ruhsal bir çöküş yaşamamak ve bir boşluk içine girmemek için bireylerin kendi özelliklerine uygun uğraşlar edinmeleri yararlı olacaktır. Bireyler ise bu döneme ilişkin en çok ne zaman emekli olabilirim sorusunu sorarlar. Emeklilik farklı faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Emekliliğin Çeşitli Ölçütleri

Çalışan erkek ve kadın bireylerin emekli olabilmesi için belirli şartları yerine getirmeleri gerekir. Bu şartlar belirli süre sigorta kayıtlı olma, belirli bir süre için sosyal güvenlik primi ödemiş olma ve yaş itibariyle emeklilik çağına ulaşma. Bu şartlar yaptığınız işe göre değişiklik gösterebilir. Örneğin kamuda memur olarak çalışan biri ile kendi işinde çalışan ya da bir işveren yanından çalışan kişiler farklılık gösterir. Kamuda çalışan bireylerin sigorta kayıtları kendiliğinden yapılır ve sigorta primleri de devlet tarafından ödenir. Bu şartları sağlayan kamu görevlileri artık yaş doldurmak için çalışırlar. Kamu dışında çalışan bireylerin ise Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak sigorta kayıtlarını yaptırmaları ve sosyal güvenlik prim borçlarını yatırmaları gereklidir. İş değiştiren bireylerin ise sigorta kayıtları devam eder ve diğer yükümlülükleri tamamlamaya devam ederler. Bireyler önceki iş deneyimleri ve farklı iş kollarına yönelme ile prim borcu doldurma gerçekleştiği halde yaşları tutmadığı için işe bu süreyi tamamlamak üzere devam etmeleri gerekir.

Erkeklerde Emekli Olma

Sigorta kayıtları 1976 yılı öncesi olan erkek bireyler 55 yaşını doldurma, en az süre ile 5000 gün çalışma veya 55 yaşını doldurmamış olmamakla beraber en az 25 yıl çalışma ile 5000 günlük süreyi doldurma ve ölüm, maluliyet ve yaşlılık sigorta primlerini dolduranlar tam emeklilik aylığını almaya başlayabilir.

Sigorta kayıtları 1999 yılı ve sonrası olan erkek bireyler ise 60 yaşını doldurma ve en az 7000 çalışma süresini doldurma yükümlülüklerini yerine getirmeleri şarttır.

Kısmi emeklilik ise 60 yaşını doldurmuş olmak ve en az 25 yıl çalışma süresi ile 4500 günlük prim borcunu ödemek ile olunabilir.

Kadınlarda Emekli Olma

Belirli bir zaman dilimi içinde çalışan kadınları bu zaman içindeki prim sayılarını eksiksiz ödeme ve yaş sınırını da doldurmak kaydıyla erkeklere göre daha az süre çalışma ile emekli olabilecektir. Kadınların emeklilik için 7200 günlük süreyi doldurması gerekiyor. 3600 gün ve 15 yıllık emeklilik şartı için işe 2002 ile 2011 yılları arasında her iki yılda bir 2 yaş artırarak yaş belirlenebilir. 2002 yılında 50 yaşında emekli olan kadınlar 2011 yılı ile birlikte 58 yaşında emekli olabilir.

Erken Emekli Olma Şartları

Erken emeklilik bireylerin genellikle işi yapamayacak güç ve yeterliğe sahip olduğu durumlar için geçerlidir. Bu özellikler yıpranma, maluliyet, engelli emekliliği gibi şartlardır. Bunun dışında kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için askerlik borçlanması ve yaş tutması ile kısmi emeklilik mümkün olabilir.

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik yaşı cinsiyet, bulunan statü ve bireylerin özelliklerine göre değişebilir. 4a emeklilik maaşı hesaplama bireylerin en çok sordukları sorulardan biridir. Eski adıyla SSK, Bağkur, Emekli Sandığı; yeni adıyla ise 4a, 4b ve 4c olan statüler için en önemli şart sigorta kayıt tarihidir. Sigorta kayıt tarihi ile yaş sınırının çıkarılması ile emeklilik tarihiniz ortaya çıkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenlerin Kasım Seminer Programı ve Konuları Belli Oldu
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!
Öğretmenler 24 Kasım'ı Bir Hafta Kutlayacaklar!