Özel Okul Teşviki Nedir?


Özel Okul Teşviki Nedir?

Özel Okul Teşviki Nedir?

Özel Okul Teşviki Nedir?
Özel Okul Teşviki Nedir?

Günümüzde anne ve babalar, çocuklarının iyi bir eğitim alması için özel okullara yönelmiş durumdadır. Devlet okullarındaki klasik tekniklerle değil farklı yollarla öğrencilerin öğrenmesini sağlayan, spordan yabancı dile kadar birçok konuda devlet okullarından üstün olan okullardır özel okullar. Çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde beslendiğini, gerekli ilginin gösterildiğini ve o okulda mutlu olduğunu bilirsiniz. Çünkü devlet okuluna nazaran her konuda farkını ortaya koyar özel okullar.

Özel okulların avantajları arasında yabancı dil eğitimine gerektiği kadar önem verilmesi ve bunun için hiçbir masraftan kaçınılmaması, çoğu özel okulun yurtdışının kapısını aralaması, sosyal ve sportif aktiviteler için özel hocaların yer alması ve kursların mevcut olmasıdır. Öğrenim gören öğrencilerin sayısının fazla olmaması ve bu sayede sınıflarda nerdeyse yarı yarıya az öğrenci olması da eğitimin kalitesi için göz ardı edilemez bir gerçektir. Avantajları sadece bu kadarla kalmaz tabi ki. Liseye veya üniversiteye giriş sınavlarında başarı oranının yüksek olması, öğretmenlerin öğrencilerle daha yakından ilgilenebilmesi ve bunun gibi daha birçok avantaj da bulunmaktadır. Ebeveynlerin, çocuklarına en iyi eğitimi verecek yerlerin özel okullar olduğunu düşünmesine neden olan durumlardır bunlar.

Özel Okul Teşvik ise Türkiye’de özel okullarda okuyan öğrencileri teşvik etmek amacıyla yapılmaktadır. Her aile çocuğunun en iyi eğitimi almasını istese de birçoğunun parası o okulun masraflarını karşılamaya yetmez. İşte tam da burada Özel Okul Teşvik yardımı devreye giriyor. Maddi durumu yeterli olmayan ama başarılı olan öğrencilerin özel okullarda iyi bir eğitim alması sağlanıyor. Yaş gruplarına göre farklılık gösteren başvuruları doldurarak Özel Okul Teşvikten yana şansınızı deneyebilirsiniz. Okul öncesi öğrencilerden tutun da lise öğrencilerine kadar olan yaş grubundan çocuklar bu yardım için başvuruda bulunabilmektedir.

Birçok öğrenciye yardım etmiş olan Özel Okul Teşvik; 2014 – 2015 öğretim yılı içerisinde 120 bin öğrenciye, 2015 – 2016 öğretim yılında ise 230 bin öğrenciye ulaşmıştır. Özel okul teşvik yardımı alabilmek için bazı sınırlamalar da mevcuttur. Bunlardan en önemlisi bu yardımı alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Okul öncesi yardım için aranan kriterlerden biri ise öğrencinin 48 aylık ile 66 aylık arasında olmasıdır. İlkokul, ortaokul ve lisede bu yardımı alanların, bursu kesilmesin diye bilmesi gereken şeylerden biri de aynı sene sınıf tekrarı yapmaması gerektiğidir. Eğer öğrenci sınıfta kalmazsa bu yardım eğitim süreci boyunca devam eder.

Özel okulları listeleyen platform Neredeoku.com sitesi açıldı. Neredeoku.com, Türkiye'deki devlet ve özel bütün okulları, üniversiteler ile birlikte listeleyen eğitim sitesidir. Anaokulundan üniversiteye kadar her kademede özel eğitim alanının genişlediği ülkemizde özel okul teşvikleriyle birlikte ilgi daha da artmıştır.


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!
Bakan Selçuk’a sorulan 40 soru ve asıl sorulması gereken sorular!
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor
Bakan Selçuk açıkladı: Okulların tatil programları değişiyor