İtalya’da Eğitim Fırsatı


İtalya’da Eğitim Fırsatı

İtalya’da Eğitim Fırsatı
İtalya’da Eğitim Fırsatı

İnsanlar hayatları hakkında plan yaptıklarında “eğitim” konusunu ilk sıralara yazmaktadırlar. Bunun sebebi ise kaliteli bir eğitim sayesinde yaşamlarını güzelleştirmek ve geliştirmektir. Bu amaç ve plan doğrultusunda da kendileri için en iyisini bulmanın yollarını aramaktadırlar. Özellikle artık mesafeler ortadan kalktığı için dünyanın herhangi bir noktası ideal konuma gelebilmektedir.

İşte bu noktada bazı ülkeler ön plana çıkmaktadırlar. Bunların başında ise İtalya gelmektedir. İtalya bilindiği üzere Avrupa’nın en köklü ülkelerinden biridir. Tarihi ve kültürel yapısı günümüzde de korunarak insanların günlük hayatlarının bir parçası haline gelmiştir. Bu sağlam miras doğal olarak eğitimi de etkilemektedir. Çünkü zamanın içinde kavrularak gelen bir “eğitim geleneği”  mevcuttur. Bu geleneğin oluşmasındaki öz ise, eğitimin tamamlayıcı öğesi olan şehir ve kültürün insana etki etmesi ve kurumlarca verilen teknik eğitimi bir bütün gibi sarmalamasıdır.

Bunun en doğal sonucu olarak da İtalyan Üniversiteleri, dünyaca saygı duyulan ve takip edilen Academic Ranking of World Universities ve QS World University Rankings ve Times Higher Education gibi listelerde üst sıralarda yer almaktadır. Bunun yanı sıra dünyaca üne sahip sanat okulları ile tüm dünyadan sanat öğrencilerini bünyesine katmaya devam etmektedir.

İtalya’daki Eğitim Çeşitliliği

İtalya’nın sahip olduğu eğitim kalitesinin bir başka boyutu içerisindeki çeşitliliktir. Dil okulları, Lisans, Yüksek lisans, Tıp Fakülteleri ve Sanat okulları olarak ayırabileceğimiz bu çeşitlilik ilk bakışta normal gelse de özünde çok önemli bir noktaya sahiptir. Bu nokta, söz konusu eğitim merkezlerine giriş sistemlerinin farklılığıdır.  İtalya Eğitim Bakanlığı tıp, mimarlık, veterinerlik gibi bölümlere merkezi sınavla öğrenci kabul ederken, mühendislik ve tasarım tabanlı eğitim veren fakülteler kendi özel sınavlarını düzenlemektedirler. Öğrencilerin akademi önce veya doktora seviyesindekilerin akademik geçmişleri okullara kabul edilmelerinde önemli bir rol oynar. Bu yüzden birçok üniversitede bazı bölümlere girmek için sınav sistemi uygulanmaz ve akademik kariyerlerindeki başarı bir ölçüt olarak alınır.

Dünyadaki sayılı sıralama listelerindeki ölçütlerden biri akademik ölçütken, İtalyan Üniversiteleri bunu bir adım daha öne taşıyarak öğrenci alımlarında bile akademik geçmişe önem vermektedir. Bu sistemlerin her üniversite ve her fakülte için farklılık göstermesi başvuru aşamasındaki öğrenciler için bir kılavuzu şart koşmaktadır. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz danışmanlık hizmeti almanız olacaktır.  Pava Education merkezi İtalya’da olan ve Türkiye’de etkin faaliyetlerini sürdüren bir eğitim ve danışmanlık kurumu olarak İtalya’da eğitim almak isteyenler için uygun bir kılavuz olacaktır.

İtalya’daki Eğitim Dilleri

İtalya’da üniversiteler devlet ve özel üniversite olarak ayrılmaktadır. Bunun yanında Sanat okulları da varlığını sürdürmektedir. Tüm bu eğitim kurumlarının eğitim dilleri çoğunlukla İtalyanca olsa da hatırı sayılır derecede İngilizce eğitim veren bölüm ve üniversiteler de mevcuttur.

Her iki dil için de farklı yeterlilik koşulları aranmaktadır. İtalyanca yeterlilik İtalyan Kültür Merkezi’nde yapılan yazılı ve sözlü sınavlarla belirlenmektedir. Eğer öğrenciler İngilizce eğitim görmek isterlerse yeterlilik ölçütü değişmektedir. İngilizce eğitim için IELTS veya TOEFL sınavlarının sonuçlarına göre değerlendirme yapılmaktadır. Her bölüm için aranmıyor olsa da başvurmak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken husus IELTS için en az 5.5 veya TOEFL için en az 70 puanın genel olarak aranıyor olduğudur.

İtalya’daki üniversitelerde İtalyanca ya da İngilizce eğitim programlarında yer almak için yeterliliği belgelemek zorunludur. Buradaki üniversitelerin öğrencilerden beklentisi, bu dilleri bilir şekilde kendilerine başvurmalarıdır. Yani İtalya’daki üniversitelerde hazırlık sınıfı olarak adlandırdığımız süreç yer almamaktadır.

Bu noktada yabancı dil okulları devreye girmektedir. İtalya’da eğitim hayatınıza başlamadan önce bir senelik yoğun dil programlarına sahip olan bir dil okuluna giderek yeterli dil bilgisine ulaşmak mümkündür. Dil eğitimi alma açısından da en çok rağbet gören yöntemlerden biri de bir İtalyan ailenin yanında yaşayarak hem İtalyancayı birebir de kullanabileceğiz bir ortama sahip olmak ve aynı anda dil okuluna giderek program kapsamında eğitim görmektir. Ama bunun yanı sıra sadece dil okuluna giderek okulunuza yakın olacak şekilde size uygun konaklama imkanlarından faydalanma şansı da vardır. Eğer üniversitelerin aradığı yeterlilikte bir dil hakimiyetine sahip değilseniz veya sadece İtalyanca öğrenmek isteyen bir dil öğrenme aşığıysanız sizlere tavsiyemiz pavaedu.com’ a tıklayarak Pava Education kurumunun sizin için uygun dil okulunu ve konaklamayı bulması için irtibata geçmeniz olacaktır.

İtalya’da Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Bilindiği üzere üniversitede eğitim görmek bir hayli yüklü olabilmektedir. Bu yüzden tercih yapıldığında uygun olmasının yanı sıra kaliteli bir eğitime sahip olan bir eğitim kurumu bulabilmek zorlaşmaktadır. Ancak bu durumun istisnasının adeta İtalya olduğunu söylersek yanlış söylemiş olmayız. Öyle ki, İtalya’daki devlet üniversitelerinin yıllık ücretleri 150€ – 3500€ arasında değişmektedir. Bu rakam diğer Avrupa ülkesi üniversitelerine göre oldukça uygun bir fiyattır. Bunun yanında ücretlendirmenin en önemli özelliği ise eğitim ücretinin miktarı kişiden kişiye değişmektedir. İtalyan Devlet Üniversiteleri, kayıt aşamasında öğrencilerinden gelir beyanı istemektedir. Bu sayede her öğrencinin ekonomik durumuna göre bir fiyatlandırmaya giderek eğitimde fırsat eşitliğini destekleyen bir politikaya sahiptir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus eğer gelir beyanınızı bildirmezseniz en yüksek ücret olan 3500€’dan kayıt işlemi yapılmaktadır.

Burs olanaklarından bahsedecek olursak, devlet kurumlarınca eğitim hayatı boyunca karşılıksız burslar sağlanmaktadır. Burs için kriterler ise aile geliri ve eğitim hayatınızdaki başarı durumunuz dikkate alınır.

İtalya’da Sanat Eğitimi

Tarihi dokuyu koruyabilmesiyle ünlü İtalyan şehirleri adeta birer sanat eseridir. Tarih boyunca yetiştirdiği onlarca olağanüstü sanatkarın oluşturdukları eserler tüm sokakları çepeçevre sarmaktadır. Bunun yanında mimarisi ile göz dolduran İtalya şehirleri sanat eğitimi, alan biri için adeta yaşayan bir ders niteliğindedir.

Böylesine bir ortamda aynı zamanda dünyaca ünlü sanat okulları olan NABA, Marangoni ve Leonardo Da Vinci Sanat Akademileri gibi kalburüstü okullarıyla kaliteli bir eğitim görme olanağı sunan İtalya, sanat eğitimi almak isteyenlerin bir numaralı tercihi konumundadır. Sunduğu eğitim kalitesiyle yeni sanatkarların ufkunu açmaya devam eden sanat okulları İtalya’da eğitim görmek için mükemmel bir fırsat sunmaya da devam etmektedirler.

İtalya’da Eğitim ve Türkiye’den Öğrenci Alımı

İtalya’daki kültür ve kalite dolu eğitim olanaklarından tüm dünya vatandaşlarının yararlanma şansı olduğu gibi Türkiye’den öğrenci alımları mevcuttur. Avrupa birliğine üye olmayan ülkelerden alımlarda daha erken davranmak her zaman daha yararlı olacağından Nisan ayından itibaren kayıt için işlemlere başlamak faydalı olacaktır.

İtalya’da eğitim almak isteyen Türk öğrencilerin en az 12 yıllık eğitime sahip olması gerekmektedir. Bu süreye öğrenim gördükleri hazırlık sınıfları dahil edilmemektedir. Bunun yanı sıra ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye yerleştirme sınavından barajı geçmiş olmaları da İtalyan Üniversitelerine başvuruda bir öncül şarttır. Yeterli dil bilgisine sahip olduğunu da belgelenmesi gerektiğini de bir daha hatırlatmak da fayda görmekteyiz.

Tüm bu süreçlerin sonunda İtalya’da bir üniversite bitiren bir vatandaşımızın üniversite diplomasının Türkiye’de geçerliliği yani denkliği ise Bologna Süreci sayesinde kolaylaşmıştır. 58 Devlet Üniversitesinin denkliği YÖK tarafından yasal olarak tanınmaktadır. 17 Özel Üniversitenin ise bazılarında yasal denklik mevcuttur. Kayıt öncesinde durumu teyit etmenizde yine de fayda görmekteyiz.

Bir Son Not Olarak

İtalya’da eğitim almak bir birey için açıklanan sebeplerle oldukça faydalı olacaktır. Birçok prosedür işi, şartların sağlanması konusundaki işlemler ve İtalya’daki üniversite bağlantıları ile konaklama imkanları için en uygun ve kolay yolu bulabilmek için işinde uzman bir eğitim danışmanlığına başvurmak doğru olacaktır.  İtalya’nın kapılarını pavaedu.com ile açabilir ve size özel danışmanlık hizmetinden çok cüzi ücretlerle yararlanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç kadın öğretmen balkondan atlayarak intihar etti
Genç kadın öğretmen balkondan atlayarak intihar etti
Mahkeme kararını verdi öğretmenlerin mesai saatleri netleşti
Mahkeme kararını verdi öğretmenlerin mesai saatleri netleşti