Sitene ekle Facebook'tan bizi takip edin! Twitter'dan bizi takip edin! Anketler Hava Durumu Öğretmenin Pusulası RSS Haber Kaynağı Anasayfa Foto Galeri Video Galeri Güncel Eğitim'de Ara Youtube e-Bordro Güncel Eğitim Araç Çubuğunu indir Gazetelerin ilk sayfasını oku Çocuklar için oyunlar İletişim formu Ekibimiz (Künye) Güncel Eğitim Haberleri Facebook Sayfamızı Beğen!
Güncel Maaş Özlük SBS YGS-LYS KPSS MEB Mevzuat Arama Anket İletişim
 

Dersler güneşin doğuş saatine göre başlayacak

 
  
 
     
Dersler güneşin doğuş saatine göre başlayacak

Haberturk bilgi aldığı üst düzey bir MEB yetkilisi, derse başlama saatinin Türkiye'nin doğusu ve batısı arasındaki güneşin doğuşuna göre ayarlanacağını belirtti.

İlk ve ortaokullardaki yeni ders çizelgesinde ders saatleri arttığı için derse başlama saati her ilde farklı olacak.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 4+4+4 zorunlu eğitim sisteminde ilkokul ve ortaokullar için hazırladığı ders çizelgesine göre ders saatleri değişti.

Daha önce 1 ve 8. sınıflar için 30 saat olan haftalık ders saati, 5 ve 6. sınıflarda 36, 7 ve 8. sınıflarda ise 37 saati buldu. Böylece 7 ve 8. sınıf öğrencileri haftanın 3 günü 7, iki günü de 8 saat ders görecek. İlkokullar öğlenci, ortaokullar sabahçı olacak. Bu durumda 40 dakika ders ve 10 dakikalık teneffüs hesaplandığında akıllara ‘dersler ne zaman başlayıp, ne zaman bitecek?’ sorusu geldi.
Üst düzey bir MEB yetkilisi, derse başlama saatinin Türkiye’nin doğusu ve batısı arasındaki güneşin doğuşuna göre ayarlanacağını belirtti.

Doğu’da daha erken
Doğu ile batı arasındaki 76 dakikalık fark okullardaki ders zilinin çalma zamanını etkileyecek. Van’daki ders zili Çanakkale’deki bir okuldan çok daha önce çalacak. MEB, derslerin başlama saatleriyle ilgili yetkiyi ise İl Milli Eğitim Müdürlüklerine verdi. Müdürlükler, güneşin şehirlerindeki doğuş zamanına göre okullardaki derse başlama saatini belirleyecek. İldeki tüm sınıflarda ders aynı saatte başlayacak. Ancak ders saati fazla olan sınıf, az olana göre okuldan birkaç saat geç çıkacak. Bu durum hem sabahçılar hem de öğlenciler için geçerli olacak.

Ortaokullara süper lise ayarı
Yeni ortaokul ve ilkokul ders çizelgesine göre 5. sınıflar bir dönemin gözdesi süper liseler gibi olacak. Yeni ortaokul ve ilkokul ders çizelgesine göre 20 saat zorunlu 4 saat de seçmeli ders alan 5. sınıf öğrencilerine isteğe bağlı olarak 18 ders saatine kadar yabancı dil eğitimi verilebilecek. Öğrenciler 5. sınıftan itibaren kur sistemine geçecek ve öğrenci kur atladıkça sınıfı değişecek.
(AYHAN ÇUFAOĞLU habertürk)

Facebook Twitter

Ortaokul

Ortaokulda cinsel içerikli karikatür skandalı

Ortaokulda cinsel içerikli karikatür skandalı


Sosyal öğrenciye liseye geçişte ek puan

Sosyal öğrenciye liseye geçişte ek puan 

Ortaokul Güncel Başlıklar

 

Çok Okunanlar

Bizi Facebook'tan Takip Edin!

 

Seçtiklerimiz

   

 

 

Twitter

 

GUNCELEGITIM.COM - GUNCELEGITIM.NET [ © 2006- 2015 Alponline Tasarım ] 5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz Site içeriğinin her hakkı saklıdır. Güncel Eğitim, link verdiği veya kaynak belirttiği haber içeriklerinden sorumlu değildir. İletişim-Reklam-Öneri: guncelegitim@gmail.com
RSS | Yönetici | Sitene Ekle | Künye | İletişim