Sınıf öğretmenleri zorunlu aidattan kurtuluyor


Sınıf öğretmenleri zorunlu aidattan kurtuluyor

280 bin sınıf öğretmenin yılda ortalama 321 lira ödediği sandığa üyelikte "gönüllülük" esas olacak. 280 bin sınıf öğretmeninin zorunlu olarak üye olduğu İLKSAN üyeliği gönüllülük esasına dayanacak. 321 TL öğretmenin cebinde kalacak.

Sınıf öğretmenleri zorunlu aidattan kurtuluyor
Sınıf öğretmenleri zorunlu aidattan kurtuluyor

guncelegitim.com - İlksan, 2016, 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme hükmü gereğince sandık üyeliğinin isteğe bağlı hale getirilmesine karşı hukuki süreç başlatılacağını güncel eğitim olarak haber yapmıştık

Hükümet, eğitim sendikalarının İLKSAN’a zorunlu üyelik şartının kaldırılması talebini kabul etti. Konfederasyonların toplu sözleşme masasına getirdiği zorunlu üyelik yerine ‘gönüllülük’ esası getirilerek, Orta ve lise öğretmenlerine de İLKSAN’a üye olma yolu açıldı.

Memurlar ile hükümet arasında yürüyen toplu sözleşme masasına İlksan’a üyelik konusu da geldi. Hükümetle anlaşılması durumunda sandığa üyelik zorunlu olmaktan çıkarıldı. İlkokul öğretmenlerinin yanı sıra orta okul ve lise öğretmenlerine de üyelik yolunu açacak yasal değişiklik yapılacak.

280 BİN ÜYESİ, 90 MİLYON GELİRİ VAR

Yaklaşık 280 bin sınıf öğretmeninin üye olduğu İLKSAN’ın yıllık aidat geliri toplamı 90 milyon lira. Her bir öğretmenin maaşının yüzde 2’si zorunlu olarak İLKSAN’a kesiliyor. Bu da ortalama olarak her bir öğretmen maaşından ayda 27 lira, yılda ise 321 liralık kesinti anlamına geliyor.

İLKSAN üyesi bir öğretmen emekli olduğunda İLKSAN’a yatırdığı parayı yüzde 150 fazlasıyla alıyor. Sandık ayrıca maluliyet durumunda emeklilik haklarını veriyor. Evlilik, şehitlik, doğal afet, ölüm durumlarında da üyesine ödeme yapıyor. Ayrıca piyasa faizinin altında faiz oranlarıyla üyelerine 48 aya kadar kredi kullandırıyor.

Sandığın, hali hazırda 341 milyon liralık arsası, 21 milyonluk da tesisi bulunuyor. Toplamda 450 milyonluk varlığı olan sandığın, 2011 yılı üyelik geliri ise 90 milyon lira.

Bu yazının tüm hakları GuncelEgitim.com'a aittir. "www.guncelegitim.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

 

ilksan aidat ilksan üyeliğinden çıkmak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları