Sınıf öğretmenleri zorunlu aidattan kurtuluyor


Sınıf öğretmenleri zorunlu aidattan kurtuluyor

280 bin sınıf öğretmenin yılda ortalama 321 lira ödediği sandığa üyelikte "gönüllülük" esas olacak. 280 bin sınıf öğretmeninin zorunlu olarak üye olduğu İLKSAN üyeliği gönüllülük esasına dayanacak. 321 TL öğretmenin cebinde kalacak.

Sınıf öğretmenleri zorunlu aidattan kurtuluyor
Sınıf öğretmenleri zorunlu aidattan kurtuluyor

guncelegitim.com - İlksan, 2016, 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme hükmü gereğince sandık üyeliğinin isteğe bağlı hale getirilmesine karşı hukuki süreç başlatılacağını güncel eğitim olarak haber yapmıştık

Hükümet, eğitim sendikalarının İLKSAN’a zorunlu üyelik şartının kaldırılması talebini kabul etti. Konfederasyonların toplu sözleşme masasına getirdiği zorunlu üyelik yerine ‘gönüllülük’ esası getirilerek, Orta ve lise öğretmenlerine de İLKSAN’a üye olma yolu açıldı.

Memurlar ile hükümet arasında yürüyen toplu sözleşme masasına İlksan’a üyelik konusu da geldi. Hükümetle anlaşılması durumunda sandığa üyelik zorunlu olmaktan çıkarıldı. İlkokul öğretmenlerinin yanı sıra orta okul ve lise öğretmenlerine de üyelik yolunu açacak yasal değişiklik yapılacak.

280 BİN ÜYESİ, 90 MİLYON GELİRİ VAR

Yaklaşık 280 bin sınıf öğretmeninin üye olduğu İLKSAN’ın yıllık aidat geliri toplamı 90 milyon lira. Her bir öğretmenin maaşının yüzde 2’si zorunlu olarak İLKSAN’a kesiliyor. Bu da ortalama olarak her bir öğretmen maaşından ayda 27 lira, yılda ise 321 liralık kesinti anlamına geliyor.

İLKSAN üyesi bir öğretmen emekli olduğunda İLKSAN’a yatırdığı parayı yüzde 150 fazlasıyla alıyor. Sandık ayrıca maluliyet durumunda emeklilik haklarını veriyor. Evlilik, şehitlik, doğal afet, ölüm durumlarında da üyesine ödeme yapıyor. Ayrıca piyasa faizinin altında faiz oranlarıyla üyelerine 48 aya kadar kredi kullandırıyor.

Sandığın, hali hazırda 341 milyon liralık arsası, 21 milyonluk da tesisi bulunuyor. Toplamda 450 milyonluk varlığı olan sandığın, 2011 yılı üyelik geliri ise 90 milyon lira.

Bu yazının tüm hakları GuncelEgitim.com'a aittir. "www.guncelegitim.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

 

ilksan aidat ilksan üyeliğinden çıkmak


Facebook sayfamızı beğenerek eğitim gündemini daha hızlı takip edebilirsiniz.
Beğenmek için tıklayınız


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
son ogretmen     0000-00-00 İlksan ulkucu gecinen.soyguncularin elinde talan edilmekte yillarca sadece torpillilere tesislerden faydalandiran bi kurum. O kadar aidati emeklo bes sistemine yatirsam o kadar zamanda emekli maasi veriyorlar sen hala zamli veriyorlar gibi rakam oyunlarinin pesindesin pazartesi dilekceyi yapistiriyorum hayirlisiyla allh hukume5in basina zeval getirmesin...
İlköğretmen     0000-00-00 Değerli Arkadaşlar, İLKSAN gibi 72 yıllık bir kurum Çınar gibi ayakta, ayda 4 paket sigara parası ile 1- Evlendiğinde 550.TL KARŞILIKSIZ YARDIM alırsın.. 2- Allah Göstermesin Vefatın halinde varislerine ortalama 15--20 Bin TL. 3- Bir öğretmen arkadaşımız Şehit olursa varislerine 15.000.- TL 4- Doğal Afete Maruz kalırsan az hasarda Aidat'ın 16 katı, Orta hasarda Aidat'ın 20 katı, Ağır hasarda Aidatın 24 Katı KARŞILIKSIZ YARDIM ALIRSIN.. Dİğer taraftan EVLENDİĞİNDE KARŞILIKSIZ yardım istemezsen ya da bu tutar az gelirse FAİZSİZ OLARAK 18 AY 5.000.-TL BORÇ ALABİLİRSİN.. istediğin zaman 40.000 TL ve 48 Ay'a kadar Borç alabilirsin, faiz oranı bankaların ortalamasından %45 düşük ve Damga vergisi ve hayat sigortası dışında MASRAF YOK!! ( eğer kefilin yoksa kefalet sigortası ödersin) ŞİMDİ İNSAFA GEL ARKADAŞ BU KURUMUN SANA, BANA, ÖĞRETMENE ne ZARARI VAR.. HADİ BUNU YIKALIM AMA YENİSİN YAPMAK İÇİN YİNE BİR 72 YIL GEREK 72 YIL !!!!!
İlköğretmen     0000-00-00 5- Şimdi Değerli arkadaşlar, yerinizden ahkam kesmek yerine şu GOOGLE'a İLKSAN AİDAT VE SOSYAL YARDIMLAR YÖNETMELİĞİ yazıp o yönetmeliğin 10 maddesini idrak ile okursanız, İLKSAN'ın aidatın %50 fazlasını değil, Aidatın toplam hesapta %325 büyüten bir şekilde geri ödeyeceğini göreceksiniz ki bu hesaplama 2000 yılların başında Maliye Bakanlığı Hesap uzmanlarına yaptırılan bir hesaplama.. 6- İLKSAN Neyini satarsa satsın diyosun ya , ilksan dediğin şey senin verdiğin aidatların toplamı, başka bir şey değil yani MEB denetim ve gözetiminde çalışan 7 kişilik Yönetim kurulunun 4'ü MEB temsilcisi burada, yani bu Devleti-i Ali senin aidatının üstüne yatmaz tasalanma!! 7- işi gücü faiz diyen kardeşim bugün İLKSAN'dan İKRAZ yolu ile borç alan öğretmen kardeşlerimizin sayısı 40.000 civarında bu ne demek biliyomusun ? bu şu demek İLKSAN 40.000 öğretmeni piyasnın acımasız faizinden, dosya masrafından, ıvır zıvır masraflarından kurtarmış demek!!
İlköğretmen     0000-00-00 4- İlksan'ın bugün sana borç verirken, tamamen masraftan arındırılmış bir şekilde aylık 0,96 (12 aylık) faiz istemesine, bu ne yaaa tefecimiziniz diyorsun diğer taraftan Aidatına aylık %2 faiz istiyosun, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!! 5- 32 Yıllık öğretmen arkadaşım, YÖNETMELİK DİYOR Kİ, yani bu devletin YASLARI diyorki; - En az 120 Ay aidat ödeyip emekli olanlara: SON ÖDEDİĞİ AİDAT TOPLAMININ %50 FAZLASI + SON AİDATIx100+ SON ÖDEDİĞİ AİDATIN 4 KATININ AİDAT ÖDENEN TOPLAM YILLA ÇARPIMININ TUTARI = EMEKLİ İKRAMİYESİ HESABA GEÇELİM: 32 YILLIK ÖĞRETMEN'İN BİRİKMİŞİNİN 4700 TL OLACAĞINI SANMIYORUM AMA HESAPLAYALIM: SON AY ÖDEDİĞİNİZ AİDATIN 48 tl OLDUĞUNU VARSAYALIM 4700+4700/2 = 4700+2350=7.050.- 48,00 tl X100 = 4800 48X4=192 X 32 yIL = 6.144 17.994 YANİ 18.000.-TL EDER.. dünyanın hiç bir yerinde böyle bir anapara kazancı yok.. kaldı ki ben sizin anaparanızın 5.000 ila 5100 TL arasında olduğunu düşünüyorum, bu durumda alacağınız para 23 bin civarı olur.
İlköğretmen     0000-00-00 Ah değerli Kardeşim, Yine Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi olup Atıp tutuyorsun.. 1- Faizle iş yapan diyorsun, Faiz değil o, enflasyondan arınma ve korunma payıdır. Senin verdiğin aidatın Hak ve Hakkaniyet ölçülerinde korunması için alınır, bak bu forumda arkadaşlar aylık %2 basit yani yıllık %24 Faiz istiyor İLKSAN'dan.. Ona kalırsa yediğimiz içtiğimiz her şey faiz, çünkü MB, Ziraat Bank, Halkbank yani devlet eli ile finans işi zaten faizle yürüyor, aldığın maaş'ında bir kısmı faiz (senin hesabına göre!!!) 2- ayda verdiği aidata %2 Faiz isteyen arkadaş az bi kitap okusan, bi kaç satır ekonomi haberlerine göz atsan ne güzel olur !! Yahu bu ülkede aylık %2 faiz en son ne zaman verildi.. Kredi kart Tefeciliğimi, Yahudi Banker zihniyetimi bu..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziya Selçuk açıkladı: Öğretmen odalarının tasarımı değişiyor!
Ziya Selçuk açıkladı: Öğretmen odalarının tasarımı değişiyor!
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı
LGS'de İtiraz Edilen FEN Sorusu ile İlgili MEB Açıklama Yaptı