2 yılda verilecek zammı şişirip Ocak'ta verilecek gibi gösterdiler...


2 yılda verilecek zammı şişirip Ocak'ta verilecek gibi gösterdiler...

Bazı ulusal basın-yayın organlarında memurlara Ocak ayında kümülatif yüzde 30 ila 35 zam yapıldığı duyuruldu. Ancak gerçek şu ki, Toplu sözleşme gereği kamu çalışanlarına önümüzdeki 2 yılda verilecek toplam zam oranı enflasyon yüksek çıkarsa yüzde 30-35'i bulacak. Bu rakamların vatandaşa sanki 2022 Ocak ayında verilecek gibi sunulması memurların tepkisine neden oldu.

2 yılda verilecek zammı şişirip Ocak'ta verilecek gibi gösterdiler...
2 yılda verilecek zammı şişirip Ocak'ta verilecek gibi gösterdiler...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni yıldaki memur zamlarına ve 3600 ek göstergeye ilişkin açıklama yaptı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında 2022 – 2023 yılları için kararlaştırılan kümülatif zam oranlarının hatırlatıldığı Bakanlığın açıklaması şöyle:

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. 3600 ek gösterge meselesi vaat olmaktan çıkarılarak toplu sözleşme maddesi haline getirildi.

Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez.

Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır.'' denildi.

HABERLERDE OCAK AYINDA YÜZDE 30-35 ZAM VERİLECEK DENİLDİ AMA....

Haberlerde memurlara %30 - 35 kümülatif artış son dakika açıklaması düştü. Adeta kelime oyunu yaparak iki yılın toplamında memurlara verilecek zam ve enflasyon farklarının tamamını Ocak ayinda verilecekmiş gibi göstererek kamu çalışanlarını şok eden bir açıklamaya imza atılmış oldu.

Her gün zam üstüne zam gelirken, birçok üründeki artış yüzde yüzü geçmişken, iki yıllık "kümülatif" zam oranı Ocak'ta yapılacak gibi veriliyor. Kamu çalışanlarına "%30-35 zam yapıldı" haberleri gerçeği yansıtmıyor. Doğrusu, Hükümet ile memur sendikaları arasında 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sağlanan anlaşmaya göre, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

ZAM ORANI BELLİ DEĞİL

Çalışma Bakanlığı, Memur-Sen ile görüşmesinin sonrasında tüm kamu çalışanları için yapılacak bir sosyal refah düzenlemesi üzerinde çalışıyor...

Memur-Sen kaynaklarından edinilen bilgiye göre, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı henüz netleşmedi.

Memur-Sen yetkilisi, “Yapılacak zamlara ilişkin henüz bir oran telaffuzumuz olmadı” dedi. Ancak ek bir ödeme gündemde. Bu ödemenin içeriğine ilişkin çalışmaya ise asgari ücret rakamı belli olduktan sonra başlanacağını ifade edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüzde 2,5 artış Resmi Gazete'de... Ödeme ne kadar olacak? Ne zaman yapılacak?
Yüzde 2,5 artış Resmi Gazete'de... Ödeme ne kadar olacak? Ne zaman yapılacak?
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi