Dolar, Euro, Altın'da yeni rekorlar... TL'nin değer kaybı durdurulamıyor!


Dolar, Euro, Altın'da yeni rekorlar... TL'nin değer kaybı durdurulamıyor!

TCMB'nin faiz indirim kararıyla yükselişe geçen piyasaları bunun üzerine bir de dün gece gelen Türkiye'nin "gri listeye alındığı" haberi vurdu. Haberler kötü gelince hem dolar, hem euro hem de altın yeni rekorlarını kırdı. Dolar, Euro, Sterlin, gümüş, altın ve kripto para piyasalarında son durum.

Dolar, Euro, Altın'da yeni rekorlar... TL'nin değer kaybı durdurulamıyor!
Dolar, Euro, Altın'da yeni rekorlar... TL'nin değer kaybı durdurulamıyor!

Ağustos ayından bu yana yükselişini sürdüren, ve son 2 haftadır neredeyse her gün rekorunun üstüne çıkan dolar haftanın son gününe de yeni bir rekorla başladı. Dolar/TL 9.51 seviyesinden başladığı günde 9.63'e yükseldi.

SON DURUM:

DOLAR
9,6308 

EURO
11,2098 

ALTIN (GR)
554,8343

BITCOIN
$62.778 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürdü. Dün açıklanan ve beklentileri aşan bu faiz indirimi kararının ardından piyasalar bir anda alevlendi ve rekor üstüne rekor geldi. Gece saatlerinde de Fransa'nın başkenti Paris'te üç günlük toplantılarının ardından bir açıklamada bulunan Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü Türkiye'yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda 'yeterince çaba göstermeyen' ülkelerin bulunduğu 'gri liste'ye aldığını açıkladı.

Bu haberle piyasalar geceyarısı yeniden hareketlendi ve yeni rekorlara imzasını attı. Dolar/TL 9.51 seviyesinden başladığı günde yükselerek 9,54 olan tarihi zirvesini 9.58'e taşıdı.

TCMB’nin faiz indirimlerine önümüzdeki ay devam etmesi, bununla birlikte döviz kurları ve enflasyondaki artışın da sürmesi bekleniyor.

Uzmanlar, TCMB’nin faiz indiriminin ekonomik değil siyasi gerekçelerle yapıldığına işaret ediyor.

DOLAR, EURO VE STERLİN

Dolar 9,63 TL'den, Euro 11,20 TL'den, Sterlin ise 13,22 TL'den işlem görüyor.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 9,4770 lira, avronun satış fiyatı ise 11,0290 lira olmuştu.

Türk lirası, dolar karşısında yüzde 3’ten fazla düşüşle son iki günde en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olurken ikinci sırada yüzde 1,63 düşüşle Güney Afrika randı geldi.

Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS), faiz indirim kararı sonrası 15 baz puan yükselişle 455 baz puana çıkarken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 20,29 seviyesinde bulunuyor.

GÜMÜŞ VE ALTIN

Gümüş 7,40 seviyesinden fiyatlanırken, onsu 1.786 dolar olan altında, gram altın 550/554 satış fiyatıyla işlem görüyor.

BITCOIN VE ETHEREUM

Kripto para pyiasalarında ise Bitcoin 62 bin 975 dolardan, Ethereum ise 4 bin 138 dolardan işlem görüyor.

TL DEĞER KAYBINDA DÜNYA BİRİNCİSİ

TL, 2021 yılında gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumunda bulunuyor.

Sene başından bu yana TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 20’yi aştı.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ EKİMDE AZALDI

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen "Tüketici Eğilim Anketi" sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ekimde geçen aya göre yüzde 3,6 azaldı. Eylülde 79,7 olan endeks, bu ay 76,8 oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lisede iğrenç olay! Öğretmenin fotoğrafını paylaşıp…
Lisede iğrenç olay! Öğretmenin fotoğrafını paylaşıp…
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi