Tam aşı olana karantina yok


Tam aşı olana karantina yok

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ''Kovid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi''nde temaslı takip algoritmasında değişiklik yapıldı.

Tam aşı olana karantina yok
Tam aşı olana karantina yok

n önemli değişiklik tam aşılı temaslıların izolasyonunda yapıldı. Buna göre, ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve Kovid-19 hastası ile temas eden vatandaşın HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak. Aşılı ve temaslı olan vatandaş 5’inci gün PCR testi verecek, sonucu negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. Test sonucu pozitif çıkarsa 5’nci günden itibaren 9 günlük izolasyon süreci başlayacak ve 14 günü tamamlayacak. 5’inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyonda geçirerek, 14 günü tamamlayacak.

Ayrıca Delta varyantı olan hasta 14 gün izolasyonda kalacak. Yine testi pozitif olan ancak Delta varyantı bulunmayan hasta da 14 gün izolasyona alınacak; ancak test sonucu 10’uncu gün negatif çıkarsa karantina süreci sona erecek. Aşısız olan ve delta varyantlı hasta ile temasta bulunan 14 gün izolasyonda kalırken, normal Covid-19 hastası ile temaslı olan ise 14 gün izolasyona girerek, test sonucu 10’uncu gün negatifse karantina sona erecek.

Aşısızlara 14 gün

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, tam aşılıyken temaslı duruma düşenlerin 5’inci gün verdikleri test sonucunun negatif olması halinde izolasyon süreçlerinin sona ereceğini söyledi ve şu bilgileri verdi: “Kişi pozitif ve delta temaslı ise 14 gün izolasyona alınacak, bu kişiler test verse de süreç kısalmayacak. Kişi pozitif ancak Delta yoksa 10’uncu günde negatif test verirse süreç bitecek. Aşısız Delta temaslı kişilerde ise 14 gün izolasyon süresi uygulanacak. Bu kişiler test verse de süreç kısalmayacak. Aşısız temaslı olan ancak Delta teması olmayan kişilerde de 10’uncu gün negatif test verilmesi halinde izolasyon sona erecek. İkinci aşı sonrası 14 gün geçmiş veya son 6 ay içerisinde pozitif olmuş kişilerin ise temaslı olması halinde ilk 5 gün Hayat Eve Sığar (HES) kodu riskli olmayacak. 5’inci gün test verir ve sonuçlar negatif olursa izolasyon süreci sona erecek. Sonuç pozitif olursa diğer pozitiflerde olduğu gibi süreç başlayacak. Bu kişiler eğer 5’inci gün test vermezse HES kodu riskli olarak değişecek ve 14 günlük izolasyon süreçlerini (kalan 9 günü evde izole olarak) tamamlayacaklar.”

AYKUT YILMAZ / Milliyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 Günlük Maaş Farkı Ne Kadar Ödenecek? Ne Zaman Verilecek?
14 Günlük Maaş Farkı Ne Kadar Ödenecek? Ne Zaman Verilecek?
Memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenler de yararlanabilecek
Memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenler de yararlanabilecek