Ders sürelerinin 30 dakika olması için MEB'e yazı


Ders sürelerinin 30 dakika olması için MEB'e yazı

Anadolu Eğitim Sendikası (AES): Ders süreleri gözden geçirilmeli ve salgın süresince 30 dakika olarak uygulanmalıdır

Ders sürelerinin 30 dakika olması için MEB'e yazı
Ders sürelerinin 30 dakika olması için MEB'e yazı

Bilindiği üzere salgın sürecinde geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yüz yüze eğitime devam eden kademeler için ders saat bilim kurulunun da tavsiyesi ile 30 dakika olarak uygulanmıştı.

2021-2022 eğitim-öğretim yılı için tüm kademelerde öğrenciler yüz yüze eğitime başlamış ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile birlikte hazırlayıp yayınladığı rehber ile ders sürelerinin sınıf boyutları ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı geçmeyecek şekilde planlanması gerektiği belirtilse de genel olarak tüm kademelerde kalabalık sınıflar dahil ders süreleri 40 dakika olarak planlanmıştır.

Hatta okul öncesi bu yazıya rağmen istisna tutularak ders süresi 50 dakika kesintisiz olacak şekilde planlanmıştır. Sınıfların kalabalıklığı, havalandırma sorunu başta olmak üzere bu tedbirleri uygulayabilmek için uzun olan ders süreleri tekrar gözden geçirilmeli ve azaltılmalıdır.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaptık ve ders süreleri ile ilgili düzenleme yapılmasını talep ettik.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

 


 

Sayı :  2326-21/6367 Tarih: 07/09/2021

Konu: Ders Süresi Hakkında

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Bilindiği üzere salgın sürecinde geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yüz yüze eğitime devam eden kademeler için ders saat bilim kurulunun da tavsiyesi ile 30 dakika olarak uygulanmıştı. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için tüm kademelerde öğrenciler yüz yüze eğitime başlamış ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile birlikte hazırlayıp yayınladığı rehber ile ders sürelerinin sınıf boyutları ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı geçmeyecek şekilde planlanması gerektiği belirtilse de genel olarak tüm kademelerde kalabalık sınıflar dahil ders süreleri 40 dakika olarak planlanmıştır. Hatta okul öncesi bu yazıya rağmen istisna tutularak ders süresi 50 dakika kesintisiz olacak şekilde planlanmıştır. Sınıfların kalabalıklığı, havalandırma sorunu başta olmak üzere bu tedbirleri uygulayabilmek için uzun olan ders süreleri tekrar gözden geçirilmeli ve azaltılmalıdır.

Geçtiğimiz yıl, uzaktan ve yüz yüze eğitim sürecinde 30 dk'ya indirilen ders saatleri gayet verimli geçmiştir. Kronik rahatsızlığı olan öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için maskeli ve kapalı bir ortamda 40 dk boyunca durmak ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Gerekli düzenlemelerin yapılarak ders sürelerinin okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde yeniden 30 dakikaya düşürülmesi için gerekli çalışmaların yapılması ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda; 

Gereğini arz ederiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 Günlük Maaş Farkı Ne Kadar Ödenecek? Ne Zaman Verilecek?
14 Günlük Maaş Farkı Ne Kadar Ödenecek? Ne Zaman Verilecek?
Memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenler de yararlanabilecek
Memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenler de yararlanabilecek