İşte Sendika başkanlarının memura yapılan düşük zam teklifine ilk tepkileri


İşte Sendika başkanlarının memura yapılan düşük zam teklifine ilk tepkileri

2022 ve 2023 yıllarını kapsayacak olan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümet memurlara yapılacak artış oranlarındaki teklifini sundu.

İşte Sendika başkanlarının memura yapılan düşük zam teklifine ilk tepkileri
İşte Sendika başkanlarının memura yapılan düşük zam teklifine ilk tepkileri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklanan ilk zam teklifi, 2022 yılı için ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı oldu. 2023 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 6 ve enflasyon farkı teklifi sunuldu. İşte Sendika başkanlarının memura yapılan düşük zam teklifine ilk tepkileri:

 

Orhan YILDIRIM (Eğitim İş):

AKP ZAM TEKLİFİNİ AÇIKLADI MEMUR İÇİN (5+6+6+6) Yetkili sendika ‘ETKİLİ ‘olamaz ve talebimizi vermezseniz ‘GREV KARARI’alırız, demekten ‘ACİZ ‘ olunca sonuç böyle oluyor .

EĞİTİM İŞ SENDİKASI Eğitim İş; Toplu sözleşme görüşmelerinin en başında yetkili sendika MEMUR SEN‘e çağrı yapmış ve talepler karşılanmadığında ORTAK EYLEM VE ORTAK İŞ BIRAKMA konusunda destek vereceğini açıklamıştır .

4 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisinin HAKKINI koruyamıyorsanız, YETKİLİYİM diye ortada GEZİNMEYİN...

 

Talip GEYLAN (Türk Eğitim Sen):

HÜKÜMET ZAM TEKLİFİNİ AÇIKLADI. Türkiye: “Bu teklif yeterli değildir, yakın zamanda revize edilmiş yeni bir teklif bekliyoruz”

 

Ali YALÇIN (Eğitim Bir Sen):

6. Dönem Toplu Sözleşme’de kamu işvereni ilk teklifini açıkladı.
Yalçın Bakanlık önündeki açıklamasında: Yapılan zam tekliflerini kabul etmiyoruz.
Bu teklif yeni bir teklifi zorunlu kılıyor vakit kaybetmeden yeni bir teklif yapılmalıdır.

 

Nejla KURUL (Eğitim Sen):

Açıklama yapmak yerine KESK'in açıklamalarını paylaştı:

KESK:  Hükümet 2022 yılı ilk altı ayı için %5 +enflasyon farkı, ikinci altı ay için %6+enflasyon farkı, 2023 yılı için %6+6 ve enflasyon farkı teklif etti, bu teklif kabul edilemez. Gerçek enflasyonun %45'leri bulduğu bir dönemde bu teklif pazarlık konusu dahi olamaz’’ 

"Cumhur ittifakı sendikal alana teşmil edilmiştir, KESK kirli pazarlıklara alet olmayacaktır. "Ortak teklif" adı altında yapılan iktidara yönelik kamu emekçilerinin tepkilerine set çekmek, azaltmaktır"

 

Mehmet Alper ÖĞRETİCİ (Anadolu Eğitim Sen):

Toplu Sözleşme sürecinde Memur Sen ve Kamu Sen ortak teklif vermiş ve 2022 yılı için 600 TL seyyanen zam + %21 oransal artış ile % 3 refah payı,

2023 yılı için ise %17 oransal artış ile %3 refah payı ve her iki yıl için de yılda iki defa ikramiye, vergi diliminin %15'te sabitlenmesi...

Verilen teklife baktığımızda taban aylığa bir artış yok, yüzdelik zamlar yine tahmini enflasyonun üzerinde görülse de günü geldiğinde TUİK'in rakamlarının bile altında kalacak. İkramiyeden haber yok, ikinci altı ayda alınan zammı yok sayan vergi diliminin %15'te sabitlenmesi yok...

Guncelegitim.com
 

 

Orhan YILDIRIM Talip GEYLAN Ali YALÇIN Nejla KURUL Mehmet Alper ÖĞRETİCİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lisede iğrenç olay! Öğretmenin fotoğrafını paylaşıp…
Lisede iğrenç olay! Öğretmenin fotoğrafını paylaşıp…
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi