Bu yıl daha fazla öğretmen yer değiştirebilecek!


Bu yıl daha fazla öğretmen yer değiştirebilecek!

Öğretmenlerin çözüm bekleyen sorunlarından biri olan il içi ve il dışı atamalarındaki kontenjan azlığıydı. Bu soruna yer değiştirme takvimi Personel Genel Müdürülüğü tarafından emeklil olanlardan boşalacak kadrolara göre güncellendiği için fazla öğretmen yer değiştirebilecek!

Bu yıl daha fazla öğretmen yer değiştirebilecek!
Bu yıl daha fazla öğretmen yer değiştirebilecek!

Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan haberlerde Personel Genel Müdürü Ömer İNAN’ın attığı adım ile emekli olan öğretmenlerin kadrolarının da tercihlere yansıtılarak bu yıl il içi ve il dışı atamalara daha fazla kadro açılması beklendiği ifade edilmişti.

Kamuoyuna yansıdığı gibi de öğretmenler için güzel haberler gelmeye başladı. MEB Personel Genel Müdürlüğü 8 Temmuz 2021’de tüm illere gönderdiği yazı ile İl içi atamalarında emekli olacak öğretmenlerin yerlerine de atama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için atama işleminin yapılacağı tarih olan 27 Temmuz 2021 tarihine kadar emeklilik onayları alınan ve kendilerine tebliğ edilerek ayrılış işlemi bildirilen öğretmenlerin MEBBİS’te emeklilik durumlarının işlenerek eğitim kurumlarının normlarının boşaltılması istendi. Bu resmi yazı sonrası ise bu yıl ilk kez illerde emekli olacak öğretmenlerin kadroları da öğretmenlerin il içi atama başvurularında tercihlerine yansıtılacak.

Böylelikle emekli olan öğretmenlerin kadrolarının da tercihlere yansıtılmasıyla beraber geçen senelere nazaran il içi atama başvurularında birçok ilde daha fazla kontenjan açılması sağlanmış olacak.

Peki emekli olanların kadrolarının tercihlere yansıtılması neden bu kadar önemli?

Bildiğimiz üzere yasal düzenlemelere göre öğretmenlerin emekliye ayrılması sadece yılın Temmuz aylarında olmakta. Bu sebeple bundan önceki senelerde Mayıs ayında yapılan il içi atamalara ve Haziran ayında yapılan il dışı atamalara emekli olan öğretmenlerin boşalttığı kadrolar yansıtılamamaktaydı. Haliyle öğretmenler de her atama döneminde emekli olan öğretmenlerin sisteme eklenerek ikinci il içi ile ikinci il dışı atamaların yapılmasını talep etmekteydi. Tabi birçok sakıncayı da içerisinde barındıran ikinci il içi ile ikinci il dışı atamaların yapılması yerine daha çözüm odaklı atamaların yapılması daha uygun olanıydı.

Personel genel müdürü Ömer İNAN, kontenjan azlığı sorununu gidermek adına emekli olanların boşalttığı kadroların yer değiştirme atama başvurularına yansıtılması için çalışma başlattı. Personel Genel Müdürlüğünün bu kıymetli çalışmaları sonuç verdi ve güzel etkisini ilk olarak il içi atama başvurularında emekli olanların da tercihlere yansıtılarak kontenjanların artması olarak görmüş olacağız. 

İl içi atama başvuruları 08-14 Temmuz 2021 arasında alınacak, sonuçları ise 27 Temmuz 2021’de açıklanacak ve 2 Ağustos 2021 tarihinden itibaren ilişiklerini kesebilecekler.

ömer inan il çi atama 2021 il dışı atama 2021 mebpersonel meb personel
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lisede iğrenç olay! Öğretmenin fotoğrafını paylaşıp…
Lisede iğrenç olay! Öğretmenin fotoğrafını paylaşıp…
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi