2021 YKS maratonu sona erdi. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?


2021 YKS maratonu sona erdi. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'nca düzenlenen, 2 milyon 607 bin 903 adayın katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) son oturum Yabancı Dil Testi (YDT)'nin ardından sona erdi.

2021 YKS maratonu sona erdi. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?
2021 YKS maratonu sona erdi. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

2021 YKS sonuçları ÖSYM takvimine göre 4 Ağutos 2021 tarihinde açıklanacak.

Sınav için saatler öncesinden okul bahçesinde olan adaylar, sosyal mesafe kurallarına uyarak sıraya girdi. Sınavların yapıldığı okul çevresinde yoğunluk oluştu. Sınavın gerçekleştirildiği okulların çevresinde güvenlik güçleri tedbir aldı. Bazı adaylar sınava son dakikada yetişti.

Adaylar, okul girişlerinde kimlik ve sınav giriş kağıtlarının kontrolünün ardından salonlara alındı. Ayrıca sınav binası girişlerinde öğrencilere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında maske ve dezenfektan dağıtıldı. Bazı veliler, sınava giren çocuklarını okul önlerinde bekledi.


SONUÇLAR 4 AĞUSTOS'TA AÇIKLANACAK

YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), 26 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te başladı ve adaylara 135 dakika süre verildi.

Öğrenciler uzun ve çeldiricileri güçlü Türkçe sorularında zorlandı. Aynı şekilde matematik sorularının da uzun olması yüzünden yine süre sıkıntısı yaşandı. Birçok öğrenci matematik sorularını boş bırakmak zorunda kaldı.

İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ise 27 Haziran Pazar günü saat 10.15'te başladı ve 180 dakika sürdü.

Öğrenciler matematik sorularının çok zaman aldığını ve çok zor olduğunu söyledi. Öğrenciler bu yıl 4’ncüsü yapılan AYT’nin en zor sınavı olduğunu belirterek, sorular için de “beyin yakan sorulardı” yorumumu yaptı.

Üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) de 27 Haziran'da 15.45'te başladı ve adaylara 120 dakika süre verildi. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılan sınavda toplam 80 soru yer aldı.

Kimi öğrenciler YDT'nin kolay olduğunu belirtirken, bazı öğrenciler de sınavın kötü geçtiğini, gramer ve çeviri sorularında zorlandıklarını söyledi.

TYT'ye 2 milyon 592 bin 579, AYT'ye 1 milyon 781 bin 760 ve YDT'ye 130 bin 522 aday katıldı.

2021 YKS sonuçları ÖSYM takvimine göre 4 Ağutos 2021 tarihinde açıklanacak.


180 BARAJ PUANI UYGULAMASI

Yükseköğretim Kurulu'nca geçen yıl Kovid-19 nedeniyle alınan karar gereği, merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı geçen yılla sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekilmişti. Bu yıl salgın döneminden önce olduğu gibi lisans programlarının tercih edilebilmesi için 180 ve üzeri puan alınması gerekecek.

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilecek. TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleriyle öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanıyla öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilecek.

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak. Bu adayların sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları olmayacak.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekecek.


YERLEŞTİRME PUANINA ETKİSİ YÜZDE 40

Adayların süre yetmediği için morallerini bozan TYT'nin YKS yerleştirme puanının oluşmasındaki katkısı yüzde 40. Ayrıca bu bir sıralama sınavı olduğu için tüm adayların ne yaptıkları belirleyici olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
14 Günlük Maaş Farkı Ne Kadar Ödenecek? Ne Zaman Verilecek?
14 Günlük Maaş Farkı Ne Kadar Ödenecek? Ne Zaman Verilecek?
Memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenler de yararlanabilecek
Memurlara verilen öğle yemeği uygulamasından öğretmenler de yararlanabilecek