MEB'den Okul Öncesi İçin Yaz Eğitimi Yazısı


MEB'den Okul Öncesi İçin Yaz Eğitimi Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ''Okul Öncesinde Yaz Eğitimleri'' konulu bir yazı gönderdi.

MEB'den Okul Öncesi İçin Yaz Eğitimi Yazısı
MEB'den Okul Öncesi İçin Yaz Eğitimi Yazısı

İşte Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün ''Okul Öncesinde Yaz Eğitimleri'' konulu yazısı:

1. İlgi (a) Yönetmelik gereği, Eylül ayında ilkokula başlayacak olmasına rağmen okul öncesi eğitimden yararlanamamış olan çocukların hazırbulunuşluk düzeyini artırmak ve onların ilkokula akranlarıyla eşit şartlarda başlamalarını sağlayabilmek amacıyla yaz aylarında da eğitim yapılabilmektedir.

2. Covid-19 salgınının olumsuz etkisi nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere, okul öncesi eğitime yüz yüze veya uzaktan devam etmiş çocuklar da yaz eğitimlerine devam edebilecektir.

3. Yaz aylarında, çocukların öncelikli ihtiyaçları dikkate alınarak okul öncesi eğitim programı doğrultusunda hızlandırılmış eğitim yapılmaktadır. Çocukların eğitimlerinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla yaz aylarında, ilgi (a) Yönetmelik hükümleri doğrultusunda haftada 5 gün, günde 6 etkinlik saati ve her etkinlik saati 50 dakika olacak şekilde eğitim yapılacaktır.

4. Yaz aylarındaki eğitimlerde şube açılabilmesi için en az 10 çocuğun kayıtlı olması gerekmektedir. Okul öncesi eğitim almamış çocukların öncelikle kaydedilmesi şartıyla; aynı şubeye, okula devam etmemiş çocuklarla birlikte yüz yüze veya uzaktan eğitime devam etmiş çocuklar da kaydedilebilecektir.

5. Tam gün çocuk kulüplerine devam edecek çocuklarla, günlük 6 etkinlik saati yaz eğitimi sonrası kulübe devam etmek isteyen çocuklar için Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Çocuk Kulüpleri Yönergesi hükümleri doğrultusunda çocuk kulüpleri açılabilecektir.

6. Yaz eğitimlerinde, istemeleri halinde kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler ile ücretli öğretmen görevlendirilebilecektir. İstemeleri halinde, aynı öğretmenler günlük yaz eğitimleri sonrasında açılacak olan çocuk kulüplerinde de görev alabilecektir.

7. Yaz eğitimlerine ders kesim tarihinden sonra başlanabilecektir.

8. İlgi (a) Yönetmelik hükümlerine göre yaz eğitimi yapılmayan okullarda ilgi (c) yazı ekinde yer alan Telafide Ben de Varım Programı Uygulama Esasları doğrultusunda eğitim faaliyetleri yapılabilecektir.

Milli eğitim müdürlükleri tarafından, yaz aylarında hizmetine ihtiyaç duyulmayan diğer eğitim kurumlarında görevli yardımcı personelin, öncelikle okul öncesi eğitim almamış çocukların devam ettiği yaz eğitimi yapılan okullarda görevlendirilmesi, her çocuğun okul öncesi eğitim alarak ilkokula başlamasının sağlanması için mümkün olan her yerde yaz okullarının açılması ve eğitimlerin sorunsuz şekilde devam etmesi için gerekli önlemlerin alınması hususunda;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lisede iğrenç olay! Öğretmenin fotoğrafını paylaşıp…
Lisede iğrenç olay! Öğretmenin fotoğrafını paylaşıp…
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi
Öğretmenlere 3 Oturum Yeni Sınav Görevi