Lise sınavları ve notlarla ilgili merak edilen soruların yanıtları


Lise sınavları ve notlarla ilgili merak edilen soruların yanıtları

MEB'in akşam saatlerinde aldığı karara göre ara sınıflarında sınavlara katılım isteğe bağlı olacak. Sınava katılmayanların notları ise birinci dönem notlarına göre belirlenecek.

Lise sınavları ve notlarla ilgili merak edilen soruların yanıtları
Lise sınavları ve notlarla ilgili merak edilen soruların yanıtları

Milli Eğitim Bakanlığı 17 Mayıs’ta başlaması planlanan liselerde yapılacak yüz yüze sınavlarla ilgili bu akşam karar aldı. Buna göre lise ara sınıflar hazırlık, 9, 10, 11 sınıf öğrencileri isterlerse yüz yüze sınavlara katılmayacak. 

İkinci dönem sınavlarına katılmayacak olan öğrencilerin 2020- 2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri, birinci dönem notlarına göre tamamlanacak. pervinkaplan.com'un haberine göre ikinci dönem sınavlarına girmek isteyen öğrenciler için yüz yüze sınavlar 24 Mayıs - 18 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak. Bu tarihler arasında farklı bir ilde ve yurtdışında bulunacak öğrencilere de bulundukları yerlerde sınav uygulamalarına katılacak. Sınav ise 1 Kasım 2020 - 26 Mart 2021 tarihleri arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak. 

Sınava giren ne olacak?

Bu arada sınavlara giren öğrencilerde isterlerse sadece birinci dönem notları ile değerlendirilecek.

Lise son sınıflarda sınavların tamamlandığını belirten bakanlık, ara sınıfların da isterlerse sınava katılacaklarını kararlaştırdı. İkinci dönemin sınavlarına katılmayacak öğrencilerin velileri ise 21 Mayıs’a kadar eğitim kurumlarına dilekçeyle başvuracak. 

MEB, bu kararın salgın tedbirleri doğrultusunda yeniden düzenlenmesine karar verdiğini belirterek, ölçme ve değerlendirme süreçlerinin yeniden düzenlendiğini ifade etti.

Bakanlığın açıklamasına göre 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin her dersten tek sınav yapılacak.

Son sınıflarda tamamlandı

12. sınıflar düzeyinde birinci ve ikinci döneme ilişkin sınavlar tamamlandığından bu sınıfların 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin iş ve işlemleri, ilgili yönetmelik hükümleri doğrultusunda yürütülerek tamamlanacak.

Öğrenciye tercih hakkı

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde yapılacak sınavlara yönelik hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine bu sınavlara katılıp katılmama hususunda tercih hakkı sunulacak.. Sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin velilerinin bu taleplerini içeren dilekçeleriyle en geç 21 Mayıs 2021 tarihine kadar eğitim kurumu müdürlüklerine başvuracak. 

Yıl sonu notları nasıl belirlenecek?

İkinci dönem sınavlarına katılmayacak olan öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri, birinci dönem notlarına göre tamamlanacak ve bu öğrencilere yönelik başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacak. 

Sınava katılmak isteyen ne olacak?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı ikinci dönemine ilişkin olarak sınavları yapılamamış olan ve takvim doğrultusunda yapılacak ikinci dönem sınavlarına girmek isteyen öğrencilerin ise 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonuna ilişkin iş ve işlemleri, sınavlarla birlikte diğer ölçme ve değerlendirme uygulamaları değerlendirmeye alınarak tamamlanacak.

Sınava girene de tercih hakkı

Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinden 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine yönelik sınavları tamamlanmış olan öğrencilere de tercih hakkı sunulacak olup istemeleri hâlinde bu öğrenciler de sadece birinci dönem notları ile değerlendirilecek.

Sınav kapsamı ne olacak?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin katılım sağlamak isteyen öğrencilerin sınavları, 1 Kasım 2020 - 26 Mart 2021 tarihleri arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde planlanarak uygulanacak. 

Sınavlar ne zaman yapılacak?

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin sınavların yapılacağı 24 Mayıs - 18 Haziran 2021 tarihleri arasında farklı bir ilde ve yurt dışında bulunacak öğrencilere de bulundukları yerlerde sınav uygulamaları yapılabilecektir.

Sorumluluk sınavları ne zaman olacak?

 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin son iki haftası içinde yapılması gereken sorumluluk sınavları, 21 Haziran - 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. 12. sınıf öğrencilerinin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ait  ve başarısız oldukları derslerden oluşacak sorumlulukları da 21 Haziran- 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacak  sorumluluk sınavları kapsamına dâhil edilecektir.

Sınavlara giremeyen öğrenciler

2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci ve ikinci döneminde yapılan sınavlara geçerli mazereti nedeniyle girememiş öğrenciler ile 24 Mayıs-18 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak sınavlara katılmak isteyip de geçerli mazereti nedeniyle katılamayacak öğrencilere yönelik olarak 21 Haziran- 2 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacak olan sorumluluk sınavları döneminde sınav hakkı tanınacaktır.

Selçuk'tan 'göz kırpın' mesajı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

”Gençler selam! Liselerde sınavlar 'iptal' demeyelim de yeniden 'düzenlendi', diyelim. Ekteki görselde sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Tamamsa göz kırpın."

Pervin Kaplan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
28 Ekim tatil mi, yarım gün mü? 29 Ekim’de öğretmenlere ek ders ve kurs ücreti ödenir mi?
28 Ekim tatil mi, yarım gün mü? 29 Ekim’de öğretmenlere ek ders ve kurs ücreti ödenir mi?
Banka promosyon anlaşmasında yeni rekor: 3 yıllığına 6350 TL
Banka promosyon anlaşmasında yeni rekor: 3 yıllığına 6350 TL