Sınavların yapılıp yapılmayacağı ne zaman belli olacak?


Sınavların yapılıp yapılmayacağı ne zaman belli olacak?

Tam kapanma sonrasında, daha önce ertelenen lise sınavlarının 17 Mayıs sonrasına ötelendiği açıklanmıştı. Bir tarafta liselerde sınavların yapılacağını söyleyen MEB, diğer tarafta lise sınavlarının iptal edilmesini isteyen, öğrenciler ve veliler. Sınavlarla ilgili henüz kesinleşmiş bir tarih yok. Eğer sınavlar yapılacaksa, MEB'in sınav tarihini bir an önce açıklaması gerekiyor.

Sınavların yapılıp yapılmayacağı ne zaman belli olacak?
Sınavların yapılıp yapılmayacağı ne zaman belli olacak?

Eğer lise okul sınavları yapılacaksa sınav takvimi sınavlardan en az 1 hafta -10 gün önce açıklanmalıdır. Öğretmenler ve öğrenciler ona göre hazırlıklarını yapacaklardır. Eğer sınavlar iptal edilecekse bu kararda bir an önce açıklanmalı öğretmen ve öğrencilerin stres ve kaygıları giderilmelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı açıklmasına göre liselerde 2. dönem 1. sınavların 17 Mayıs tarihinden sonra yapılacağını duyurmuştu. Peki vakalar böyle devam ederse liselerde yapılacak olan yüz yüze sınavlar ertelenecek mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milyonlarca öğrencinin merak kesildiği konu hakkında açılamada bulunmuştu. Buna göre; “Eğer Bilim Kurulu’ndaki hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında 17 Mayıs sonrası yapılacak sınavların ertelenmesi gerekir bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var denildiğinde, inanın hiç tereddüt etmeyiz derhal yaparız.” dedi. Bu nedenle gözler hafta içinde yapılması beklenen Kabine toplantısında.

Liselerde yüz yüze yapılacak sınavlar ertelenecek mi?

Vaka sayılarının son günlerde rekor düzeylere çıkması sonucu yaklaşan liselerde yüz yüze yapılması planlanan sınavların ileri bir tarihe ertelenmesi muhtemel görünse de bakanlıktan henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Öte yandan vaka sayılarında ki artışın devam etmesi ile birlikte ve kapanmanın uzatılması nedeniyle gelirse liselerde yapılması planlanan yüz yüze sınavlar Mayıs ayı sonu yapılabilir. Haziran ayına kalması zor gözüküyor Haziran'a kalırsa büyük ihtimal iptal edilir.

Mevcut duruma göre sınavlar ne zaman yapılacak?

İllere gönderilen son yazıda; hazırlık, 9, 10 ve 11'inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği hatırlatılarak, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde ilgili zümrelerce hazırlanacak ve 17 Mayıs 2021'den sonra açıklanacak ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacak.

Lise son sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin tüm iş ve işlemleri en geç 28 Mayıs'a kadar tamamlanacak.


MEB Açıkladı: 2. Dönem Lise Sınavları İsteğe Bağlı Yapılacak

lise sınavları iptal edilecek mi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: Uzman öğretmenlik sınavı yapılacak. Ek 1 derece ve 1000 lira vereceğiz
Erdoğan: Uzman öğretmenlik sınavı yapılacak. Ek 1 derece ve 1000 lira vereceğiz
Öğretmenlere 4 oturum sınav görevi için başvurular açıldı
Öğretmenlere 4 oturum sınav görevi için başvurular açıldı