Fatih Öğretmenin Matematik Karavanı


Fatih Öğretmenin Matematik Karavanı

Matematik öğretmeni Fatih Yıldıray (36), evde kaldığımız dönemde hem eğitimde hareketlilik sağlamak, hem de öğrencilere 'Matematiği neden öğreniyoruz' sorusunun cevabını vermek için kendi hazırladığı karavanıyla yola çıktı. Kısıtlamalardan dolayı planları gecikse de Yıldıray’ın hedefi Türkiye’nin doğusundaki köy öğrencilerine ulaşmak. Yolda ise hem öğrencilere soru yazıyor, hem yol hikayesini kaleme alıyor...

Fatih Öğretmenin Matematik Karavanı
Fatih Öğretmenin Matematik Karavanı

Hürriyet'ten Zülal Atagün'ün haberi;

Fatih Yıldıray, Selçuk Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu. 14 yıldır Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde öğretmenlik yapan ve en son bir eğitim kurumuna ortak olan Yıldıray’ın en büyük hayali ise karavanla dünya turuna çıkmak olmuş hep. “Yola çıktığımda öğretmen olmanın getirdiği birikimi de bu yolculukta kullanmayı istiyordum ama bunu nasıl yapacağımdan çok emin değildim” diyen Yıldıray, geçirdiği rahatsızlıkla birlikte hastanede kaldığı günlerde kendi düşüncelerini harekete geçirmeye karar verdiğini belirtiyor. Fatih öğretmen “Matematik Karavanı” fikrinin bu motivasyonla doğduğunu söyleyerek ekliyor: “Her şeyi bırakıp yola çıkma fikri o kadar ağır bastı ki, tüm hisselerimi satıp, her şeyi bırakıp yola çıktım”

NEDEN MATEMATİK ÖĞRENDİKLERİNİ BİLMİYORLAR

Pandemi sürecinde evde geçirdiğimiz günleri hareketlendirip hem de öğrencilere yeni bakış açısı katmak amacıyla karavanını hazırlayıp yola çıkan Fatih öğretmen, öğrencilerin “Neden Matematik Öğreniyoruz” sorusuna verecek bir cevabı olmadığını düşünüyor. Yıldıray bu eksikle ilgili olarak başlattığı yolculuğuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Bu soruyu soruduğumda genellikle ‘bakkalda alışveriş yapabilmek için’ ya da ‘sınavdan geçebilmek için’ cevabını alıyorum. O yüzden bu yolculukta ulaşabildiğim kadar öğrenciyi matematikle gerçekten tanıştırmak istedim. Öğrenciler matematikte çözdüğü soruların ne işe yaradığını bilmezlerse o soruları çözmek istemeyeceklerdir tabii ki. Matematiğin ne işe yaradığını bilmeyen biri neden o dersi sevsin? Neden o derse çalışmak istesin?” Bu sebeple buluştuğu 7 ve 8’inci sınıf öğrencileriyle önce bu konuyu gündeme taşıyıp tartışıyor, ardından da test sorusu olmayan mantık muhakeme sorularıyla öğrencilerle etkileşime geçiyor. 5 ve 6’ncı sınıf öğrencileriyle ise matematik oyunları üzerinden çalışıyor.

AMACIM VERİ TOPLAMAK

Matematik Karavanı yolculuğunun ikinci projesi “Öğretmen buluşmaları” ise sosyal medya üzerinden ilerliyor. Bölgedeki öğretmenlerle iletişime geçen Fatih öğretmen, “Buluşmalardan en temel beklentim ise veri toplamak, farklı coğrafi bölgelerde görev yapan öğretmenlerin hangi düşüncelere sahip olduğunu anlamaya çalışıyorum. Bununla birlikte onlara gelecekle ilgili umut aşılamaya çalışıyorum. Öğrencilerinin çok başarılı olabileceğine onları inandırmaya çalışıyorum. Güzel şeylerin altını biraz çizdiğinizde daha güzel bir hikaye ortaya çıkabiliyor” diyor.

Fatih Yıldıray Matematik Karavanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: Uzman öğretmenlik sınavı yapılacak. Ek 1 derece ve 1000 lira vereceğiz
Erdoğan: Uzman öğretmenlik sınavı yapılacak. Ek 1 derece ve 1000 lira vereceğiz
Öğretmenlere 4 oturum sınav görevi için başvurular açıldı
Öğretmenlere 4 oturum sınav görevi için başvurular açıldı