Doğduklarına Pişmanlar


Doğduklarına Pişmanlar

İstanbul Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre öğrencilerin yüzde 59’u 2000’lerden sonra doğmuş olmaktan memnun değil, yüzde 24.6’sı kararsız yüzde 16.5 gibi küçük bir grup ise memnun olduğunu söylüyor.

Doğduklarına Pişmanlar
Doğduklarına Pişmanlar

İstanbul Üniversitesi, Kovid-19’un eğitim üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. İktisat Fakültesi’nde kayıtlı tüm bölümlerdeki örgün eğitim öğrencilerine yöneltilen sorular kapsamında yapılan araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 48.3’ü Kovid-19’a yakalanma endişesi duyuyor. Yüzde 81’i pandemi kurallarına uyduğunu söylerken yüzde 10.4’ü Kovid-19 geçirdiğini ve ailesinde de geçirenlerin oranının yüzde 32.8 olduğunu ifade ediyor.

Milliyet Gazetesi'nden Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre öğrencilerin yüzde 59’u 2000’lerden sonra doğmuş olmaktan memnun değil, yüzde 24.6’sı kararsız yüzde 16.5 gibi küçük bir grup ise memnun olduğunu söylüyor. Yüzde 34.4’ü genel olarak hayatlarından memnun değilken bu konuda yüzde 31,9’u kararsız, 33,8’i ise memnun.

Aşıya güvensizlik yüksek

Pandeminin fiziksel sağlığını olumsuz etkilediğini düşünenlerin oranı yüzde 68.1; ruhsal sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 80.7. Pandemi sürecini öğrencilerin yüzde 56.2’si verimli geçiremediğini vurguluyor.

Yüzde 69.2’si üniversite eğitim hayatlarının önemli bir kısmının pandemiye denk gelmesinin, ileride iş başvurusu yaparken olumsuz bir etki yaratacağını düşünüyor. Bu endişeyi en fazla taşıyanlar ise 2. sınıf öğrencileri.

Yüzde 78.1’i eskisi gibi sosyalleşmek için sabırsızlıkla beklediğini belirtiyor. Aşıya güvenlerinin de sorulduğu araştırmada yüzde 42.8’inin aşıya güvendiği, yüzde 26.5’inin kararsız olduğu, yüzde 30.8’inin olumsuz düşündüğü görülüyor.

Araştırmaya göre oluşturulan eğitim olanakları içinde en çok tercih edilen model, 9.00-17.00 saatleri arasında ve tamamen yüz yüze eğitim oldu. Öğrencilerin yüzde 50.3’ü uzaktan eğitime geçildiği günden bugüne, her türlü teknolojik imkâna sahipken, ilk zamanlarda bazı eksikleri olan fakat sonradan bu eksikleri giderenlerin oranının yüzde 31.1 olduğu görülüyor. Halen teknolojik imkânsızlıklar yaşayarak ders takibinde zorlananların oranı yüzde 18.2, hiç internet erişimi olmayanların oranı ise yüzde 0.4.

Öğrenci ailelerinin yarıya yakının geliri 5.000 TL.’nin altında. Pandemi nedeniyle ailesinde iş kaybına uğrayanların oranı yüzde 19, yüzde 11.7’sine ise işten çıkarma olmaksızın ücretsiz izin verildiği görülüyor.

milliyet

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB kaynak kitap konusunda okulları uyardı
MEB kaynak kitap konusunda okulları uyardı
Bakan Özer'den ders süresi ve kalabalık sınıf açıklaması
Bakan Özer'den ders süresi ve kalabalık sınıf açıklaması