Öğretmenler yine 1 gün okula gelecekler mi?


Öğretmenler yine 1 gün okula gelecekler mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK imzalı yayınlanan genelgede uzaktan eğitim sürecinde zümre öğretmenlerinin haftada bir gün okula gitmesi gerektiği yönünde karar alınmıştı. Ancak canlı derslerini uzaktan sürdürmeye çalışan öğretmenler için mağduriyet yaratan bu uygulama ile ilgili yeni bir açıklama gelmedi. Bazı idarecilerin keyfi kararlar almasına neden oldu.

Öğretmenler yine 1 gün okula gelecekler mi?
Öğretmenler yine 1 gün okula gelecekler mi?

1 Mart'tan itibaren ise tüm resmi ve özel ilkokullarda ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıfları ile özel eğitim sınıflarında, haftada 2 gün yüz yüze eğitim yapılacak, tüm resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitime başlaması. Ortaokul 5, 6  ve 7. sınıflarda tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla işlenmeye devam etmesi kararı alınmıştı.

14 Nisan 2021 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanı Erdoğan okullarla ilgili olarak; İlkokulların uzaktan eğitime geçtiğini, 8 ve 12. sınıflar ve okul öncesi yüz yüze eğitime devam edeceğini duyurmuştu. Daha sonra devlet okullarındaki ana sınıfları da uzaktan eğitime geçti.

Yüz yüze eğitim saatleri dışındaki diğer saatlerde uzaktan eğitim yoluyla dersler EBA TV, EBA canlı ders ve harici canlı ders canlı ders uygulamaları gibi yollarla uzaktan eğitim devam ediyor.

Öğretmenler yine 1 gün okulda olacaklar mı?

Ortaöğretim Genel müdürlüğünün 19.11.2020 tarihindeki "Yüz Yüze Eğitime Ara Verilmesi" konulu yazısının 8. maddesine göre:

"Uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla okul yönetimleri tarafından zümre öğretmenleri ve rehberlik servisinde görevli öğretmenlerle birlikte yapılacak planlama doğrultusunda öğretmenler haftada en az 1 (bir) gün okula gelerek değerlendirme yapacak ve sınıf defterlerini işleyecektir. Öğretmenler uzaktan eğitimi sürdürmek için okulda bulunan bilgisayar ve kamera gibi araçlardan yararlanabilecektir."

Yeni bir açıklama gelmezse uzaktan eğitim yoluyla eğitime devam edecek öğretmenler yine haftada en az 1 gün okullarında olması gerektiği belirtiliyor.

Ancak canlı derslerini uzaktan sürdürmeye çalışan öğretmenler için mağduriyet yaratan bu durumla ilgili Bakanlıktan yeni bir açıklama yapılması ve her geçen gün vaka ve vefat sayılarının arttığı pandemi döneminde '1 gün okula gelme uygulamasının kaldırılması' gerekiyor.

guncelegitim.com

 


O ilimizde haftada 1 gün okulda bulunma kararı, ayda 1 gün olarak değiştirildi

Öğretmenler yine 1 gün okula gelecek mi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Ziya Selçuk: Kaybı telafi edeceğiz
Bakan Ziya Selçuk: Kaybı telafi edeceğiz
3 aşamada normalleşmeye geçilecek! Okullar açılmayacak, uzaktan eğitim devam edecek
3 aşamada normalleşmeye geçilecek! Okullar açılmayacak, uzaktan eğitim devam edecek