Okullar yeniden yüz yüze eğitime kapanabilir!


Okullar yeniden yüz yüze eğitime kapanabilir!

Artış gösteren vakalar sonrasında veli ve öğrenciler, okullarla ilgili alınacak olan kararları merak ediyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan son Kabine Toplantısında illerdeki vaka durumuna göre yeni kararların alınabileceği belirtilmişti.

Okullar yeniden yüz yüze eğitime kapanabilir!
Okullar yeniden yüz yüze eğitime kapanabilir!

Bazı illerde, sınıflarda yüz yüze eğitime ara verilirken, Ramazan ayında okulların durumu araştırılıyor. Konuyla ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ceyhan’dan açıklama geldi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaptığı açıklamasında Ramazan ayında alınması gereken acil önlemleri ve Ramazan ayında bizi nelerin beklediğini açıkladı.

 

“TAM KAPANMA BEKLEMİYORUM”

Tam kapanmayı şu anda sadece Çin’in uygulayabildiğini ve diğer ülkelerin tam kapanma uygulayamadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bunu yapabilen tek ülke var o da Çin. Bunun dışında hiçbir ülke tam kapanma uygulayamadı. Tam kapanma 28 gün boyunca evden hiçbir koşulda çıkılamaması; sanayinin, ticaretin, turizmin durması demek. Bu ciddi ekonomik bir yük. Kısa çalışma ödeneği sonlandı, başka bazı ek yardımlar sağlanıyor ama 28 günlük bir kapanma için yeterli olmayabilir. O nedenle ‘tam kapanma’ beklemiyorum. Ancak çok sıkı tedbirler alınmalı. Ramazan ayından sonra da bu tedbirler birden değil yavaş yavaş kaldırılmalı”

 

BİLDİĞİMİZ KURALLARIN DEĞİŞMESİ LAZIM

Prof. Dr. Ceyhan, açıklamasının devamında bilinen kuralların değiştirmesi gerektiğini ifade ederek, ““Mücadele ettiğimiz bu virüs, bildiğimiz virüs değil mutasyonlu versiyonu. Bunu anlayın! Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’deki vaka sayılarının yüzde 85’i zaten mutant virüs kaynaklı. Birincisi; bu virüs eski virüse göre çok daha kolay bulaşıyor. İkincisi daha az miktarda virüs çok daha fazla kişi üzerinde etkili oluyor. İlk başta öğrendiğimiz tüm kişisel önlemler orijinal virüse göre belirlenmişti. Mesafe için 1-1,5 metre diyorduk… Şimdi mesafe en az 2 metre olmalı! İzolasyon süresi şu an 10 gün. Ancak yeni vakalar bize gösterdi ki virüs yükü az da olsa bulaştırıcılığı çok olduğu için izolasyon süresi yeniden 14 güne çekilmeli. Bunun dışında ailelerde, aynı evde yaşayanlar dışında, kimse birbiriyle temas etmemeli. Kalabalıklaşmanın olduğu ortamlardan kaçınılmalı. Buna iftar sofraları da dahil” dedi.


OKULLAR YENİDEN YÜZ YÜZE EĞİTİME KAPATILABİLİR

Okullarla ilgili açıklama yapan Ceyhan, yeniden yüz yüze eğitime ara verilebileceğini, “Okullar yeniden yüz yüze eğitime kapatılabilir. Virüsün yayılımını önlemek için şehirlerarası seyahat kısıtlaması olabilir. Sadece kamu değil özel sektörde de kademeli mesai zorunlu tutulmalıdır. Evden yapılabilecek işlerin evden yapılması prensibi esas alınmalıdır. Tüm bu kalabalıkları azaltacak önlemler alınmazsa sadece restoranları kapatıp, sokağa çıkma yasağı uygulayarak bu işin önünü alamayız”

Kaynak: kamupersoneli.net

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Özer'den ders süresi ve kalabalık sınıf açıklaması
Bakan Özer'den ders süresi ve kalabalık sınıf açıklaması
MEB'den Ders Süreleri ile İlgili Karar
MEB'den Ders Süreleri ile İlgili Karar