Uzaktan eğitim yapan ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda sınavlar yüz yüze mi olacak?


Uzaktan eğitim yapan ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda sınavlar yüz yüze mi olacak?

MEB'den yapılan açıklamaya göre 2020 - 2021 Eğitim-Öğretim Yılının ikinci dönemine ilişkin puanlar ilgi yönetmeliğin ölçme ve değerlendirme hükümleri esas alınarak verilecek. Bütün risk gruplarındaki illerde tüm sınavlar yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Uzaktan eğitim yapan ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda sınavlar yüz yüze mi olacak?
Uzaktan eğitim yapan ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflarda sınavlar yüz yüze mi olacak?

Canlı Ders Olmadığı Günlerde EBA TV ve EBA portal

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders saati 30 dakika ve teneffüsler 10 dakika olacak. 

Tüm sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitimin yapıldığı gün ve saatlerin dışında kalan diğer ders ve etkinlikler uzaktan eğitim yoluyla işlenecektir. Uzaktan eğitim yoluyla işlenecek derslerde canlı ders uygulamalarının yanı sıra EBA TV ve EBA Portal'da yer alan içeriklerden yararlanılacak. Yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak öğrenciler, sınıfının konu ve kazanımlarının işlenen bölümünün tamamından sorumlu olacak ve okullarında yüz yüze gerçekleştirilecek ölçme değerlendirme sınavlarına katılacaklar.

Ölçme ve Değerlendirme

2020 - 2021 Eğitim-Öğretim Yılının ikinci dönemine ilişkin puanlar ilgi yönetmeliğin ölçme ve değerlendirme hükümleri esas alınarak verilecek. Bütün risk gruplarındaki illerde tüm sınavlar yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinde herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler yönetmelik hükümleri çerçevesinde ilgili ders öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacak. Birinci sınavlarla ilgili takvim ivedilikle belirlenerek öğrenci ve velilerine duyurulacak.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak. Öğrencilerin okulda geçirdikleri tüm zaman diliminde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda gerekli rehberlik ve yönlendirme yapılarak kılavuz hükümlerine uyulacak. 

İllerimizde salgın riskinin farklılık arz etmesi durumunda COVID-19 salgın tedbirleri dikkate alınarak il/ilçe hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe millî eğitim müdürlükleriyle yapacakları değerlendirmelere göre yüz yüze eğitime başlayacak okul ve sınıf düzeylerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim gün ve saatleri Valiliklerce alınacak kararlar doğrultusunda belirlenecek. 

Sınav Takviminin Detayları
 
Ortaöğretim kurumlarında sorumluluk sınavları ile birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavlar, eğitim kurumlarında yüz yüze olacak. Sınavların takvimi 8 Mart Pazartesi gününden itibaren üç haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak. Eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak sınavların uygulanması sağlanacak. Birinci döneme ilişkin iş ve işlemler 26 Mart Cuma gününe, sorumluluk sınavlarına ilişkin tüm iş ve işlemler ise 31 Mart Çarşamba gününe kadar e-Okul sistemine işlenerek tamamlanacak.
 
2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemine ilişkin sınavlarını tamamlamış olan okullar ikinci dönemin birinci sınavlarını 8-26 Mart 2021 tarihlerinde, birinci döneme ilişkin sınavları yapamamış olan okullar, ikinci dönemin birinci sınavlarını 29 Mart-16 Nisan 2021 tarihleri arasında tamamlayacak.
 
8. Sınıflarda durum
 

Yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak öğrenciler, sınıfının konu ve kazanımlarının işlenen bölümünün tamamından sorumlu olacak ve okullarında yüz yüze gerçekleştirilecek ölçme değerlendirme sınavlarına katılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Telafi Eğitimi Okullar Açılınca da Devam Edecek!
Telafi Eğitimi Okullar Açılınca da Devam Edecek!
Öğretmenler Eylül'de ne kadar eğitime hazırlık ödeneği alacak?
Öğretmenler Eylül'de ne kadar eğitime hazırlık ödeneği alacak?