Eğitim İş Antalya Şubesi: Köy Çocukları Mağdur Ediliyor!


Eğitim İş Antalya Şubesi: Köy Çocukları Mağdur Ediliyor!

Eğitim-iş Sendikası Antalya Şubesi yaptığı yazılı açıklamada: ''Yanlış eğitim politikaları sonucunda özellikle köylerde ve kırsal alanlarda okulların kapatılıp, öğretmenlerinden uzaklaştırılıp imam ya da eğitim-öğretim açısından vasıfsız diğer insanların eline bırakılan köy çocuklarımızın yanında olacağımızı ilan ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Eğitim İş Antalya Şubesi: Köy Çocukları Mağdur Ediliyor!
Eğitim İş Antalya Şubesi: Köy Çocukları Mağdur Ediliyor!

Finike’de bulunan Dağbağ, Yeşilköy, Ermez ve Çamlıbel köylerinden Arif Şehit Osman İlkokuluna haftada iki gün taşımalı eğitime giden öğrencilere, haftanın kalan üç günü için kendi köylerinde görev yapan imamın eşinin EBA destek noktasında Finike İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Kaymakamlık oluru da alınarak görevlendirildiği ortaya çıktı.                                 

Geçtiğimiz günlerde açıklanan, önümüzdeki aylarda 20.000 öğretmen ataması yapılacağı haberi üzerine atama bekleyen yüzbinlerce öğretmenin sokaklara çıkıp, bu sayıya ilaveten en az 40.000 öğretmen daha atanması için 81 ilde basın açıklamaları yaptığı bir dönemde böyle bir skandalın patlak vermesi tüm eğitim çevrelerinde yine hayal kırıklığına yol açtı.

Bu skandal görevlendirmeye kılıf olarak da bu köy okullarının EBA destek noktası olarak belirlenmesi bulundu.

Normal şartlarda EBA destek noktaları, bilgisayar ve internet imkanı bulunmayan öğrencilerin gelerek bu imkanlardan faydalandığı noktalar olup bu noktalara ayrıca bir öğretmen görevlendirmesi yapılmamaktadır.                    

Dolayısıyla görevlendirilmiş olan hanımefendinin oraya görevlendirilmesi ve kendisine neye göre ücret tahakkuk ettirildiği izaha muhtaç durumlardır. İl Milli Eğitim  Müdürülüğü İş kendilerine yakın kişilerin görevlendirilmeleri olunca ellerini çabuk tutmuş ve kılıfını da hazırlayarak bu görevlendirmeleri yapmıştır.

- Burada görev almak için yeterliliği olmayan, formasyon almamış, İlahiyat Fakültesi mezunu olan bu kişi haftada üç gün köy çocuklarının derslerine girmektedir.

- Söz konusu görevlendirmeyi yapan Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda hesap vermelidir. Bu kişinin hangi özellikleri bu görevlendirmenin yapılmasını sağlamıştır?

- Üniversitelerin eğitim ya da fen-edebiyat fakültelerinden mezun olmuş, formasyonu olan o kadar ataması yapılmayan öğretmen dururken bu şahsı ön plana çıkaran ne olmuştur?

- Derslere giren bu hanımefendi, değerlendirebilecekleri tek şansları iyi bir eğitim almak olan bu köy çocuklarına ne kadar fayda sağlayabilmektedir?

Eğitim-iş Sendikası Antalya Şubesi olarak konunu takipçisi olacağımızı, yanlış eğitim politikaları sonucunda özellikle köylerde ve kırsal alanlarda okulların kapatılıp, öğretmenlerinden uzaklaştırılıp imam ya da eğitim-öğretim açısından vasıfsız diğer insanların eline bırakılan köy çocuklarımızın yanında olacağımızı ilan ediyoruz.

Eğitim İş Antalya Şube Yönetim Kurulu

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Telafi Eğitimi Okullar Açılınca da Devam Edecek!
Telafi Eğitimi Okullar Açılınca da Devam Edecek!
Öğretmenler Eylül'de ne kadar eğitime hazırlık ödeneği alacak?
Öğretmenler Eylül'de ne kadar eğitime hazırlık ödeneği alacak?