Yüz Yüze Eğitim Kuralları Belli Oldu


Yüz Yüze Eğitim Kuralları Belli Oldu

Bu hafta başlayacak olan yüz yüze eğitimde yeniden başa dönülmemesi, uzaktan eğitime geçilmemesi için dikkat edilmesi gereken kurallar şekillendi.

Yüz Yüze Eğitim Kuralları Belli Oldu
Yüz Yüze Eğitim Kuralları Belli Oldu

 Okullarda eğitimin devam etmesi için hayati önem taşıyan yüz yüze eğitim kuralları içerisinde kişisel tedbirlerden okul tedbirlerine, öğrenci ve velilerin dikkat etmesi gereken maddelerden öğretmenlerin taviz vermemesi gerekenlere birçok önlem yer alıyor. İşte Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un duyurduğu şekilde başlayacak olan yüz yüze eğitimle ilgili son dakika gelişmeleri ve okullarda uyulması gereken kurallar

Milli Eğitim Bakanlığı ve bizzat Bakan Ziya Selçuk'un duyurduğu üzere Mart ayı başı itibarıyla 1 gün sarkma ile kademeli olarak yüz yüze eğitim başlıyor. Sıkı tedbirlere geri dönülmemesi ve okullarda öğretmen ve öğrencilerin birlikte derslere devam edebilmesi için kurallar da bu aşamada şekillendi. Yüz yüze eğitimde uyulması gereken kurallar içinde hem velilerin, hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin uyması gereken hayati öneme sahip kurallar söz konusu. Ayrıca okul idarelerinin bahçe, koridor, lavabolar ve sınıflar için alması gereken önlemler de söz konusu.

İşte Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun koordineli şekilde ilerlettiği yüz yüze eğitimde alınan son dakika kararları ve uzmanların okullarda uyulması gereken kurallara ilişkin uyarıları;

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE KURALLAR

Yüz yüze eğitimin başlayacak olması okullarda alınacak tedbirleri de gündeme getirdi. Haftada 2 gün olarak planlanan yüz yüze eğitim için okullar tüm hijyen koşullarını sağlanarak eğitime hazır hale getirildi. Ancak okula başlayacak öğrencilerin her yaş grubuna uygun olarak salgından korunmak için dikkat etmesi gereken oldukça basit ama hayati öneme sahip bazı kurallar var.

Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla başlayan yüz yüze eğitimle ilgili olarak Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dekanı Fatma Eti Aslan, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) önerilerinden referanslar vererek önlemleri şöyle sıraladı:

MALZEME PAYLAŞIMI YOK

Arkadaşlarınızla silgi, kalem, kalem ucu gibi eşyanızı paylaşmayın.

YEMEK ARALARINDA MESAFE VE KONUŞMA...

Yemekhanede sosyal mesafeyi koruyun ve çok konuşmayın.

HERHANGİ BİR RAHATSIZLIĞI OLAN ÖĞRENCİ...

Kendinizde hastalık belirtileri fark ettiyseniz mutlaka öğretmeninize söyleyin. Böyle bir durumda üzgün, endişeli, şaşkın, korkmuş veya kızgın hissetmek normaldir. Yalnız olmadığınızı bilin, güvenli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilmeniz için ebeveyniniz veya öğretmeniniz gibi güvendiğiniz biriyle konuşun.

TENEFFÜSLERDE DİKKAT!

Ders aralarında sosyal mesafe kurallarına dikkat edin. Arkadaşlarınızla mesafeli oyunlar oynayın.

KORONAVİRÜSE KARŞI PAYLAŞIM

Hastalığı önlemede öğrendiklerinizi arkadaşlarınız, aileniz ve özellikle küçük yaştaki çocuklarla paylaşın.

ÇOCUKLARA MUTLAKA ÖĞRETİLMELİ DİRSEK KAPATARAK ÖKSÜRME

Dirseğinizi kapatarak öksürme, el yıkama gibi iyi davranışlar için rol model olun.

HASTA OLAN ARKADAŞA DAMGALAMA OLMAMALI

Hasta olan arkadaşlarınızı damgalamayın.

HASTA OLUNCA MUTLAKA EVDE KALMA

Ebeveynlerinize ve diğer bakım verenlerinize hastalanınca evde kalmanız gerektiğini söyleyin.

LİSE SINAVLARINDA İL BAZLI PLANLAMA

Ayrıca edinilen son dakika bilgisine göre okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla liselerde tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavların takvimi, 2 haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak. Sınavlar yüz yüze yapılacak. Salgın riskine karşı yüz yüze sınavlar için yine il bazlı bir takvim belirlenecek.

Riski düşük illerde sınavlar yapılacak ancak vaka sayılarının yüksek olduğu illerde yeniden bir değerlendirme yapılması gündemde. Yüz yüze eğitim ertelendiği için sınav tarihlerinde değişiklikler olabilecek.

VELİLER DİKKAT! ÇOCUĞUNUZA SIK SIK HATIRLATIN

Çocuğunuza maskesini çıkarmamasını tembihleyin.

SERVİSTE AYNI KOLTUK

Serviste hep aynı yere oturmasını söyleyin.

ELLER EN ÖNEMLİ UZUV

Koronavirüsün bulaşmasında en önemli uzuv olan ellerimizle ilgili gerekli eğitimin çocuklarımıza verilmesi gerekiyor. Bu öğreti onların ve sizin hayatını kurtaracak. Çocuklarımıza sık sık ellerini yıkaması gerektiğini hatırlatalım.

OKULDAN EVE GELİNCE SIRASIYLA BUNLARI YAPIN

Çocuğunuz okuldan döndükten sonra önce ellerini yıkayıp, sonra maseksini çıkartın. Mümkünse duş aldırın.

EVDEKİ YAŞLILAR...

Evde babaanne, dede gibi aile büyükleri varsa çocuğunuzla yakın mesafede olmamasına dikkat edin.

ÖĞRETMENLERİN DE TEMBİHTE YORULMAMASI GEREK

Öğretmenler de öğrencileri sık sık tembihleyerek hijyen kurallarına uymalarını sağlamalı.

Ceyda KARAASLAN / Sabah

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Yılı Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kontenjanları Yayımlandı
2021 Yılı Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kontenjanları Yayımlandı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk istifa mı etti?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk istifa mı etti?