ALES'te dikkat çeken 'selfie' sorusu


ALES'te dikkat çeken 'selfie' sorusu

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 81 il merkezinde tamamlandı. Adaylar 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testleri 150 dakikada tamamlamaya çalıştı. Sınavda çıkan 'selfie' sorusu ise sosyal medyanın gündemine oturdu.

ALES'te dikkat çeken 'selfie' sorusu
ALES'te dikkat çeken 'selfie' sorusu

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında ertelenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bugün yapıldı. 81 il merkezinde yapılan sınavda adaylar 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testleri 150 dakikada tamamlamaya çalıştı.

DİKKAT ÇEKEN 'SELFİE' SORUSU

Sınavda sayısal testte 49. soruda yer alan 'selfie' sorusu ise sosyal medyanın gündemine oturdu.

Adaylara, manzarayı arkasına alıp fotoğraf çeken Berna adında bir kızın görüntüsü verilip, telefonda hangi görsel görünür şeklinde bir soru yöneltildi. Manzarada üçgen, daire, kare gibi cisimlerin yer aldığı soru, sosyal medyada gündem oldu.

ALES PUANI NASIL HESAPLANACAK?

ALES'te her test için, sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek. Bu şekilde her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak da her aday için "sayısal", "sözel" ve "eşit ağırlıklı" olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

Sınavdan alınan puanlar açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

SONUÇLAR TÜRKÇE VE İNGİLİZCE OLACAK

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki Sonuç bilgileri, hem Türkçe hem de İngilizce olacak. Sonuçlarda, adayların sınavın bölümlerine ait doğru ve yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacak. Sonuçların açıklanacağı tarih ise henüz duyurulmadı.

İşte bazı sosyal medya kullanıcılarının 'selfie' sorusu paylaşımları:

Ceren Bayraktar @cerenww
Kübizm, küreselleşme, çarptop, imge, kıbrıs gemisi, çatal bıçak ve selfie özürlüsü berna..Vicdanını ve ahlâkını menfaat çukurunda boğan adamda cabası.. Müge anlı program akışı gibiydi 

Mert @kunefebeyiM
Şimdi selfie sorusu Instagram kamerasına göre mi yoksa Iphone kamerasına göre mi yoksa Android kamerasına mı göre miydi?  #ALES

Melisa Sakallı @melliisa19
Gözetmen sayfaları kontrol için kitapçığı açabilirsiniz dediğinde Berna'nın çektiği selfie ile göz göze gelinen ilk an.. Sınavın ne kadar saçma olacağının ön gösterimi gibiydi

Zeynep Tuğçe @fzt_zeytug
Selfie sorusunda bir fizyoterapist adayı olarak omuz yüksekliğine baktığıma inanamıyorum

Cumhuriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
3 aşamada normalleşmeye geçilecek! Okullar açılmayacak, uzaktan eğitim devam edecek
3 aşamada normalleşmeye geçilecek! Okullar açılmayacak, uzaktan eğitim devam edecek
MEB Açıkladı: 2. Dönem Lise Sınavları İsteğe Bağlı Yapılacak
MEB Açıkladı: 2. Dönem Lise Sınavları İsteğe Bağlı Yapılacak