Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ne zaman aşı olacağını açıkladı


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ne zaman aşı olacağını açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, henüz koronavirüs aşısı olmadığını söyledi. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin sorularını yanıtlayan Selçuk, 'Öğretmenlerle birlikte aşı olmak istiyorum' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ne zaman aşı olacağını açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ne zaman aşı olacağını açıkladı

Köy okulları açıldı. 1 Mart’ta ilkokulların tüm sınıfları ile 8. ve 12. sınıflar açılacak. Peki diğerleri? Milli Eğitim Bakanı yarın yapılacak kabine toplantısını işaret etti. “Salgın sürecinde yüz yüze eğitimle ilgili kararlar alınırken ülke ölçeğinde değil, yerel ölçekte adımların atıldığı ve okulların açıldığı uygulamaların Avrupa’da, Amerika’da ve dünyanın pek çok ülkesinde başarıyla sürdürüldüğünü görüyoruz. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın önceki hafta kabine toplantısının ardından ifade ettiği gibi, salgının seyrine bağlı olarak her ilin kendi koşulları doğrultusunda yüz yüze eğitimle ilgili kararı nasıl alabileceği konusunu bu haftaki kabine toplantısında yeniden değerlendirileceğiz. Yine, Bilim Kurulu’nun ve Sağlık Bakanlığı’nın ortaya koyduğu verilerle bizim eğitime ilişkin ortaya koyduğumuz verilerin mukayeseli olarak ele alınması söz konusu olacak. Buna göre karar verilecek” diye konuştu. Zor bir karar. Ziya Selçuk, günlük verilere göre hareket edildiğini anlatıyor ama sonuç itibarıyla “Biz hazırız” diyor.

BÖLGESEL OLARAK AÇILABİLECEK Mİ?

Her bölgenin, hatta her şehrin verisi farklı. Peki verileri iyi gelen bölgelerde okullar açılabilecek mi? Ziya Selçuk, “Nasıl ki sayın valilerimiz meteorolojik koşullarda ve diğer salgın durumlarında kendi şehirleri için tatil ilan edebiliyorlarsa, virüsle bağlantılı olarak da bu ilde okullarda yüz yüze veya uzaktan eğitime geçilip geçilmeyeceği konusunda karar alma imkânları var. Uluslararası normlara göre tamamen açılması gereken şehirler de var, verilere bağlı olarak belli ölçüde ve kriterlerde yüz yüze eğitime başlayabilecek şehirler de var. Dünyanın birçok ülkesinde başarıyla uygulanan bu normlara göre, valilerimiz bölgesel olarak okulu açıp kapatabilir” dedi.

ÖĞRETMENLERE AŞI

Milli Eğitim Bakanı, gittiği her ilde öğretmenlerle ‘Ziya Öğretmenle Eğitim Buluşmaları’ düzenliyor. Bakan toplantıya giderken, öğretmenlerin aşı takvimini sordum. “Önceki perşembe günü Sağlık Bakanlığı’na öğretmenlerimizin ihtiyaç duyulan bilgilerini gönderdik ve bunlar randevu sistemine yerleşecek şekilde bir otomasyon yazılımına konuldu. O işlemler büyük ölçüde bitti zaten ve şubatın son haftası, öğretmenlerin aşılanmasıyla ilgili sürecin başladığı hafta olacak” diye yanıt verdi.

'ÖĞRETMENLERLE BİRLİKTE AŞI OLACAĞIM’

Tabii hemen ardından “Siz aşı oldunuz mu” diye sordum. “Ben henüz aşı olmadım çünkü aşımı öğretmenlerimizle beraber olmak istiyorum” diyerek bu konuda meslektaşlarına öncülük etmek istediğini dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı içi dışı eğitimci olan birisi. Bir şapkası bakansa, diğeri Ziya Hoca. O nedenle öğretmenlerle birlikte aşı olma kararına şaşırmadım.

Kaynak: Hürriyet

ziya selçuk aşı öğretmen aşı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Yılı Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kontenjanları Yayımlandı
2021 Yılı Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kontenjanları Yayımlandı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk istifa mı etti?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk istifa mı etti?