15 Şubat İçin Okullar Hazır Mı?


15 Şubat İçin Okullar Hazır Mı?

Eğitim-SEN Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, Türk Eğitim-SEN Genel Başkanı Talip Geylan, Eskişehir Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan ve ‘Okullar Açılsın' raporu hazırlayan Amsterdam VU Üniversitesi'nden Dr. Tomris Cesuroğlu ‘okullar açılması’ kararı ile ilgili görüşlerini SÖZCÜ'ye anlatıyor.

15 Şubat İçin Okullar Hazır Mı?
15 Şubat İçin Okullar Hazır Mı?

15 ŞUBAT İÇİN OKULLAR HAZIR MI?

Nejla Kurul: MEB'de kuşkusuz bazı çalışmalar yürütülüyordur ama kararların tek merkezden alındığı ve kamuoyunu bilgilendirmek için çaba harcanmadığı, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile çalışmaların yürütülmediği bir gerçek. Bu koşullarda alınan önlemleri bilmiyoruz. Ayrıca MEB'in salgını yeterince ciddiye almadığını düşünüyoruz.

Tomris Cesuroğlu: Birincisi ve en önemlisi yetişkinlerin bir araya geldiği tüm ortamlarda ve iş yerlerinde olduğu gibi okullarda da yetişkinlerin aralarındaki fiziksel mesafeyi korumaları ve maskelerini çıkarmamaları gerekiyor. İkinci olarak sınıf mevcutlarının 25'in altında tutulmasını öneriyoruz. Üçüncüsü ise düzenli havalandırma.

Faik Alkan: Kağıt üzerinde okullar hazır mı? Evet. Ancak pratikte öyle değil.

Talip Geylan: Bu konuda MEB'in kararını en çok etkileyecek olan Bilim Kurulu'nun görüş ve önerileridir.

OCUKLAR HİJYEN SORUNU YAŞAR MI?

Görüşüne başvurduğumuz uzmanlar, çocukların gelişimi için 15 Şubat'ta okulların açılması gerektiği görüşünde. Tabii bu konuda gereken önlemlerin de doğru bir şekilde alınması gerekiyor. Peki okullar açıldığında çocuklar hijyen konusunda bir sorun yaşar mı? Okulların açılması bu anlamda öğrencileri nasıl etkileyecek?

Nejla Kurul: Okulların açılması milyonlarca insanın hareket etmesi demek ve bu da bulaş olasılığını artıracaktır. Bu aşamada konuşulması gerekli olan şey okullar açılacaksa ‘Hangi eğitim tür ve düzeyinden başlanacaktır?' sorusudur.

‘Ellerini düzenli sabunla yıkamaları yeterli'

Tomris Cesuroğlu: Virüsün yüzeylerden bulaşması Covid-19 salgınında belirgin bir rol oynamıyor. O nedenle okullarda normalin dışında hijyen ve temizlik kuralları uygulanmasına gerek yok. Çocukların ve öğretmenlerin ellerini sabunla düzenli yıkaması yeterli.

Faik Alkan: Salgından önce okullarda sabun eksikliği yaşanıyor ve okullar yeterince ödeneği olmadığı için velilerden toplanan paralar ile çevriliyordu. Şu an okullarda neredeyse 3- 4 yıllık sabun stoku yapıldı. MEB ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak hazırladığı Covid-19 rehberine göre 4 metrekareye 1 öğrenci uygulaması mümkün değildir. MEB okullarda hijyen konusuna ilişkin nasıl bir çalışma yürütüleceğinin bilgisini net ve gerçekçi rakamlarla ortaya koymak durumundadır.

Sözcü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Ziya Selçuk: Kaybı telafi edeceğiz
Bakan Ziya Selçuk: Kaybı telafi edeceğiz
3 aşamada normalleşmeye geçilecek! Okullar açılmayacak, uzaktan eğitim devam edecek
3 aşamada normalleşmeye geçilecek! Okullar açılmayacak, uzaktan eğitim devam edecek