Eğitimin kayıp yılı: 2020


Eğitimin kayıp yılı: 2020

Koronavirüs salgınının birinci yılında, 800 milyondan fazla öğrenci eğitimden uzak kaldı. 31 ülkede okulların tamamen kapanması, 48 ülkede ise azaltılmış veya yarı zamanlı akademik programlara geçilmesi eğitimde büyük oranda kesintilerin yaşanmasına neden oldu.

Eğitimin kayıp yılı: 2020
Eğitimin kayıp yılı: 2020

UNESCO rakamları, salgın nedeniyle okullarının kapanması sebebiyle, ortalama olarak bir akademik yılın üçte ikisinin kaybedildiğini gösteriyor.

Hürriyet'ten Abdullah Şanlı'nın haberine göre Pandeminin başlangıcından bu yana küresel olarak okullar ortalama 3.5 ay (14 hafta) boyunca tamamen kapalı kaldı. Bu rakam, yerelleştirilmiş okul kapanışları da hesaba katıldığında, bir akademik yılın üçte ikisine denk gelen 5.5 aya (22 hafta) yükseliyor.

LATİN AMERİKA SINIFTA KALDI

Kapanma süreleri bölge ve ülkelere göre de önemli ölçüde değişkenlik gösteriyor. Okullar; Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde ortalama 5 ay (20 hafta) Avrupa’da 2.5 ay (10 hafta) ve Okyanusya’da 1 ay kapalı kaldı. Tam ve yerelleştirilmiş kapanışların süresi de hesaba katılınca, okulların kapalı kalma süresinin Latin Amerika ve Karayipler’de ortalama yedi ayı (29 hafta) aştığı gözleniyor. 1.3 milyarlık nüfusla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da okullar 47 haftadır kapalı. Angola 44, Panama ve Ruanda 42, Irak ve Güney Sudan ise 41 haftadır eğitim kurumlarını kapalı tutuyor.

HİNDİSTAN’DA DURUM VAHİM

Okulların kapalı kalma süresi bazı ülkelerde 40 haftayı geçti. Bazılarında nüfus yoğunluğu bazılarında ise maddi yetersizlikler bu sonucun doğmasına yol açtı. Bu ülkelerin de başında Hindistan geliyor. 1.3 milyarlık nüfusla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da okullar 47 haftadır kapalı. Angola 44, Panama ve Ruanda 42, Irak ve Güney Sudan ise 41 haftadır eğitim kurumlarını kapalı tutuyor.

2 ÜLKEDE OKULLAR HİÇ KAPANMADI

Dünya genelinde yaşanan salgın sebebiyle neredeyse tüm ülkeler eğitimde kısıtlamaya gitti. Ancak sadece iki ülkede okullar hiç kapanmadı, eğitime hiç ara verilmedi. Belarus ve Tacikistan dünyayı kasıp kavuran salgına rağmen eğitimden taviz vermedi ve okulları kapatmadı. Buna rağmen Tacikistan’da toplam vaka sayısı 13 bin 308 iken, Belarus’ta 241 binin üzerinde.

AŞIDA ÖNCELİK ÇAĞRISI

Okula güvenli bir dönüş sağlamak için UNESCO, dünyadaki 100 milyon öğretmen ve eğitimciye aşılama kampanyalarında öncelik verilmesi çağrısında bulundu. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, “Eğitim kurumlarının uzun süreli ve tekrarlanan kapanışları, öğrenciler üzerinde psiko-sosyal bir yük oluşturuyor, öğrenme kayıplarını ve okulu bırakma riskini artırarak en savunmasız olanları orantısız bir şekilde etkiliyor. Bu nedenle, tam okul kapatma son çare olmalı ve bunları güvenli bir şekilde yeniden açmak bir öncelik olmalı” dedi.

Abdullah Şanlı / Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Yılı Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kontenjanları Yayımlandı
2021 Yılı Öğretmenlerin İller Arası Yer Değiştirme Kontenjanları Yayımlandı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk istifa mı etti?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk istifa mı etti?