Uzaktan Eğitime Vergi Yükü!


Uzaktan Eğitime Vergi Yükü!

Halk arasında deprem vergisi olarak bilinen Özel İletişim Vergisi % 33 oranında zamlandı. Bu durum uzaktan eğitim için gerekli maliyetlerin de artması anlamına geliyor. Konu ile ilgili olarak Eğitim-İş Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mehmet Ali GÜLER açıklamalarda bulundu:

Uzaktan Eğitime Vergi Yükü!
Uzaktan Eğitime Vergi Yükü!

"Birinci dönemin sonlanması ile birlikte uzaktan eğitim, sınavlar, ikinci dönem okulların açılma tarihi, alınan ve alınmayan tedbirler konuşulmaya devam ederken her zaman arka planda kalan ve defalarca yaptığımız öneri ve uyarılara rağmen göz ardı edilen bir durum var ki belki de ilk sıralarda konuşulması gereken ve çözüme ulaştırılması zaruri olan bir konu: “Eğitimde Fırsat Eşitliği”

Uzaktan eğitim konusundan bahsetmek için öncelikle uzaktan eğitime ulaşmada gerekli donanım ve internet sağlayıcılarının tam kapasiteye yakın çalışması gerekir. 10 cm telefon ekranından eğitime katılmaya çalışmakla, paralı ve kısıtlı interneti bazı evlerde üç veya daha fazla öğrencinin kullanmaya çalışması ile bu işin yürütülemeyeceği apaçık ortadadır.

İnternet maliyetlerinin konuşmak şöyle dursun, bugün aldığımız bir haber bu konuya olan yaklaşımın ne boyutta olduğunun göstergesi. Körfez Depremi sonrası yardım amacı için konulan ve sonraları da kalıcı hale gelen Özel İletişim Vergisi %7,5 orandan %10 oranına çıkarıldı.

Pandemi sürecinden telefon ve iletişim cihazlarını hayatın her alanında daha fazla kullanıyor olmuşken, konuşma, mesajlaşma ve internet hizmetleri için daha fazla maliyete katlanacağız.

Eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler derslere katılım için altında kaldıkları iletişim maliyetlerine daha fazla vergi ödeyecekler. Derse katılım maliyetleri artacak!

Özel İletişim Vergisi’nin konulması ve 2003 yılında mevcut hükümet tarafından kalıcı hale gelmesi sonrasından günümüze kadar 70 milyar TL üzerinde gelir elde edildi. Deprem vergilerinin nereye harcandığı halen tartışma konusu iken bu tutar dahi ülkedeki tüm öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz laptop & tablet ve ücretsiz internet desteğine yeterli bir rakamdır.

Destekleme yerine vergi yükünün artırılması son derece anlamsız, düşündürücü ve zamansız bir uygulamadır.

Ülkede neredeyse her evde uzaktan eğitim için gerekli donanım ve internet sağlayıcıya gerek varken Özel İletişim Vergisi’nin sıfırlanması, internet maliyetlerinin düşürülmesi ve özellikle imkânı olmayan öğrenciler şov amaçlı değil gerçek manada donanım desteği verilmesi çağrısı yapıyoruz.

Eğitim-İş sendikası olarak konunun takipçisiyiz…”

Mehmet Ali GÜLER Eğitim-İş Ankara 2 Nolu Şube Eğitim-İş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB Okullar kapanana kadar eğitim öğretim faaliyetlerinin nasıl yürütüleceğini yazı ile açıkladı
MEB Okullar kapanana kadar eğitim öğretim faaliyetlerinin nasıl yürütüleceğini yazı ile açıkladı
Eğitim 2 Temmuz'a kadar aynı şekilde hibrit olarak devam edecek
Eğitim 2 Temmuz'a kadar aynı şekilde hibrit olarak devam edecek