37 Bin İngilizce Öğretmenine Eğitim


37 Bin İngilizce Öğretmenine Eğitim

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, British Council ile Sabancı Vakfı iş birliğiyle düzenlenen 'English Together - İngilizce Öğretmenleri Mesleki Gelişim Eğitimi Tanıtım Programı'na katıldı. 'Mesleki dayanışmayı, iş birliğini, örnek uygulama ve etkinlikleri içeren pratik ve işlevsel, kendimize özgü bir model ortaya koyduk.' diyen Selçuk, projenin yayılımı için 23 ilde eğitimlerin başlatıldığını duyurdu

37 Bin İngilizce Öğretmenine Eğitim
37 Bin İngilizce Öğretmenine Eğitim

Ankara'da 19 ilçede 550 İngilizce öğretmeni ve 50 binden fazla öğrenciye ulaşılan ve pilot aşaması tamamlanan projenin tüm Türkiye'de yaygınlaştırılması ve üç yılda 37 bin İngilizce öğretmeni ve yaklaşık 16 milyon öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

İngilizce Öğretmenleri Mesleki Gelişim Eğitimi Tanıtım Programı'nda konuşan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yabancı bir dil bilmenin bireysel, ulusal ve uluslararası boyutlarıyla ele alınması gereken bir ihtiyaç ve eğitimin tartışmasız bir unsuru olduğunu belirtti. Selçuk, eğitimin her kademesinde yabancı dil becerilerine gerekli yatırımı yapmanın ve stratejiler geliştirmenin millî bir ödev olduğunu, yabancı dil eğitimindeki dönüşümü yeni bir bakış açısıyla ele alarak yol haritasını 2023 Vizyon Belgesi'nde ortaya koyduklarını söyledi.
 
"Öncelikli hedef dil öğretim standartlarının ve sınıf içi uygulamaların geliştirilmesi"
 
Öncelikli hedeflerinin dil öğretim standartlarının ve sınıf içi uygulamaların geliştirilmesi olduğunu aktaran Selçuk, şunları söyledi:
 
"İngilizce Öğretmenlerinin Sürekli Gelişimi Programı ve bu kapsamda yürütülen 'English Together' Projesi'yle bu modele yönelik oldukça önemli bir adım attık, Türkiye'ye özgü bir model geliştirdik. Öncelikle literatürü değil sahayı esas aldık. Sahadan literatüre gittik. Mesleki dayanışmayı, iş birliğini, örnek uygulama ve etkinlikleri içeren pratik ve işlevsel, kendimize özgü bir model ortaya koyduk. Proje kapsamında İngilizce öğretmenlerimiz uzaktan eğitimle Edinburgh College eğitimcilerinden eş zamanlı eğitim alıyor. Bu süreci desteklemek için pilot uygulamanın yapıldığı Ankara'da 'Mesleki Öğrenme Toplulukları'nı kurduk. Ankara'nın 19 ilçesinden İngilizce öğretmenlerimizin yer aldığı 9 gruptan oluşan bu topluluklar, yüz yüze ve çevrim içi toplantılarla bir araya geldi."
 
Selçuk, bu toplantılarda öğretmenlerin yaşadıkları zorlukları, çözüm yollarını, tecrübeleri paylaşarak birbirlerine destek olup ayna tuttuklarını bildirerek "Müfredatı destekleyen sınıf dışı aktiviteler yaptılar, bunları paylaştılar, birbirlerine örnek ve ilham kaynağı oldular. Projenin yayılımı için pilot uygulamayı genişlettik, 23 ilde eğitimleri başlattık." diye konuştu.

MEB

British Council ingilizce eğitim İngilizce Öğretmenleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler seminer çalışmalarını okullarda mı yapacak?
Öğretmenler seminer çalışmalarını okullarda mı yapacak?
Abbas Güçlü: Bir-iki yıla kadar bu dersler kaldırılabilir
Abbas Güçlü: Bir-iki yıla kadar bu dersler kaldırılabilir