24 Kasım Şakası Gibi


24 Kasım Şakası Gibi

Covit-19 tedbirleri arasında yer alan Uzaktan Eğitim kararı sorunları da beraberinde getirdi. 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi öğretmenler sözde de olsa sevindirici haberler beklerken, açıklanan Uzaktan Eğitim uygulamasının içeriğiyle adeta şoklandı. İşte Kadriye Demirel'in sosyal medya hesabından paylaştığı yazısı...

24 Kasım Şakası Gibi
24 Kasım Şakası Gibi

24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi şaka gibi gelişmeler oldu.

Okullar da yüz yüze eğitime ara verilmesine rağmen, bakıcı sorununu çözmek için ana sınıflarında eğitim yüz yüze yapılma kararı alındı. Covit-19 riski ana sınıflarında devre dışı bırakıldı.  Öte yandan tüm öğretmenlerden üzerinde bulunan ders yükünün tamamını canlı ders olarak yerine getirmenin yanı sıra, haftada 1 gün de okullarında bulunması istendi. Eba Canlı Ders programında hafta sonu cumartesi de ders tanımlandı.  Tüm bunlar 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi şaka gibi gelişmeler oldu.

 

Bu olumsuz gelişmelerin altında yatan nedenler se Uzaktan Eğitimin önemli üç ayağında dengenin korunamamış olması elbette. Uzaktan Eğitimin tüm ağırlığı Canlı Derslere verilerek Eba TV ve internet üzerindeki Eba Platformu yok sayıldı. Çünkü ders saatlerinin tamamı Canlı Dersler üzerinde hesaplandı.  Tüm eğitim kademelerinde haftalık ders saatlerinin toplamı Canlı Derslere ayrıldı. Eba TV’ deki dersler, yok hükmünde tutuldu. Eba platformundaki çalışmalarda yok hükmünde sayıldı. Tüm öğrenciler ve tüm öğretmenler bilgisayar başına davet edildi. İlkokul 1.sınıf öğrencisi bile günde 6 ders saati, haftada ise toplam 30 ders saati canlı ders alacak. Bu kadar uzun süre ekran başında tutabilme maharetini gösterdik diyelim, göz sağlığı ve zararlı ışınların zararları ne olacak? Sanırım önümüzdeki yıllarda da bugün yapılan yanlışların sağlığımıza verdiği zararlarla mücadele etmekle boğuşacağız.

Sağlığımızı da bir kenara koyalım, Canlı Ders planlaması tam bir bilmece! Öyle bir planlama var ki bir öğretmenin Canlı Derslerini EBA üzerinde tanımlaması başlı başına sorun. Çünkü dersleri tanımlamak için sınırlı saatler sunuldu.

Bu Saatleri de sınırlayan başka sınırlar var.  Öyle ki Canlı Ders tanımlarken;

-Sokağa çıkma saatleri
-Cuma Namazı saatleri
-Bilsem’in ders saatleri ile çakışmayacak şekilde tanımlama yapılacak.

 

Çok güzel hepsi de tabi ki önemli ve dikkat edilsin ancak EBA CANLI DERS PROGRAMI bu detaylara dikkat etmenize ne yazık ki müsaade etmiyor.  Ayrıca bir aile de birden çok çocuk yakın yaş gruplarında ise ve evde tek teknolojik araç var ise o da ayrı bir sıkıntı. Birinden biri canlı dersten mahrum kalacak

 

Durum böyle olunca ara tatil sonrası Uzaktan Eğitimle ilk ders sancılı başlayacağı kesin. Umuyoruz ki gerekli çözümler hızlı bir şekilde uygulamaya konur.  Eba TV ve internet üzerindeki Eba Platformu haftalık ders saati hesaplamalarına dahil edilir ve canlı derslerin sayısı insan sağlığı ile pedagojik unsur da hesaba katılarak makul bir sayıya çekilir. Hele ki bir ailede birden çok öğrenci de varsa bu ailenin teknolojik araç, internet ihtiyaçları da göz önüne alınarak gerekli düzenleme yapılır.

 

Ve umuyoruz ki 24 Kasım Öğretmenler Günü, tüm bunların bir şaka olduğu açıklanır. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, öğretmenlere 657 sayılı devlet memurları kanundaki hakları korunarak 3600 Ek Gösterge ve ek iyileştirmelerle hazırlanmış Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun müjdesi verilir.

 

Kadriye Demirel - Eğitimci

Kadriye Demirel 24 kasım 24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Şakası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenleri aşılama süreci başladı. İlk aşıyı Ziya Selçuk oldu
Öğretmenleri aşılama süreci başladı. İlk aşıyı Ziya Selçuk oldu
Okulların açılmasının yüksek riskli olduğu iller
Okulların açılmasının yüksek riskli olduğu iller