Telafi Eğitimi Bitti. EBA TV'de Yeni Yayın Dönemi Başlıyor


Telafi Eğitimi Bitti. EBA TV'de Yeni Yayın Dönemi Başlıyor

2020-2021 eğitim öğretim yılı, 21 Eylül'de uzaktan eğitimle başlıyor. Millî Eğitim Bakanlığı ve TRT ortaklığıyla yoluna devam edecek olan uzaktan eğitimde yeni yayın dönemine ilişkin gündemin masaya yatırıldığı toplantı İstanbul'da gerçekleşti.

Telafi Eğitimi Bitti. EBA TV'de Yeni Yayın Dönemi Başlıyor
Telafi Eğitimi Bitti. EBA TV'de Yeni Yayın Dönemi Başlıyor
Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT EBA Kanalları Yeni Yayın Dönemi Tanıtım Toplantısı'ndaki konuşmasında, bugün sanki okulun ilk dersine başlıyormuş gibi hissettiğini söyledi.

Selçuk, TRT EBA'nın 3 kanalından aralıksız olarak yayınların devam ettiğini belirterek çocukların derslerle ilgili ihtiyaçlarına cevap verme konusunda daha bilinçli olarak hareket edildiğini anlattı.

Selçuk, ilk haftalarda yaptıkları prodüksiyonları incelediğinde bazı eksiklikleri gördüğünü ancak yaz aylarındaki çalışmalarda ise büyük bir ilerlemenin olduğunu aktardı.

 
"İstediğiniz zaman, istediğiniz dersi tekrar izleyebilirsiniz"
 
Millî Eğitim Bakanı Selçuk, kanallarının sadece öğrencilere değil, öğretmen ve velilere de içerikler sunduğunu aktararak ayrıca okul öncesi, özel eğitim gibi kademelerle ilgili de yeni, daha da zenginleştirilmiş yapımların da geleceğini aktardı.

Bu yeni içeriklerin hepsinin kendilerine gelen taleplerle ilgili olduğunu, "Şu da olsa..." denilen her şeyi imkânlar dahilinde gündeme getirdiklerini ifade eden Selçuk, İstanbul ve Ankara'daki ekiplerin bu işi son derece nitelikli bir hâlde hayata geçirdiklerini söyledi.

Ayrıca teneffüslerle ilgili, çocukların genel kültürünü, kelime hazinelerini, edebî zevklerini geliştirecek sanatsal çalışmalarla sportif çalışmaların da yapıldığını aktaran Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Her sabah 08.45'te bir spor saatiyle başlayıp velilerimizin de eşlik edebileceği bir çalışmayı da sürdürüyoruz. Özel eğitim alanında yaptıklarımızı çok çok önemli buluyorum. Çünkü çok daha özel bir sorumluluğumuz var onlara karşı. Özel eğitim ihtiyacı içinde olan çocuklarımızın neler talep ettiği konusunda da akademisyenlerle, uzmanlarla, öğretmenlerimizle çok yakın çalışıyoruz. Bu arada bütün bu yaptığımız çalışmalar, yeni yayın döneminde de sürecek, devam edecek ve gelişerek, zenginleşerek yol alacak."

Saha çalışmaları konusunda araştırmalar da yaptıklarını dile getiren Selçuk, bütün ihtiyaçları çok ince ayrıntısıyla dikkate alarak tekrar yayınları yaptıklarını, öğrencilerin TRT İzle'de, EBA İnternet'te bütün derslerin tekrarını bulabileceğini söyledi.

Selçuk, "İstediğiniz zaman, istediğiniz dersi tekrar izleyebilirsiniz. Ayrıca özellikle sınav gurubu çocuklarımız için bazı dersler birden fazla öğretmen tarafından da anlatılıyor. Yani hem bir şekilde öğretmenimizin çıkıp da tahta başında ders anlattığı hem de sadece sesiyle eşlik ederek tahtanın üzerinde animasyon çalışmaları gibi anlatılan dersler var. Yani istediği şekilde, neyi tercih ederse onu izleyebilirler. EBA'dan, televizyondan izleyebilirler, tekrarlarını izleyebilirler." şeklinde konuştu.

Selçuk, "Başlangıçta bir iletişim kurma, süreci işlevsel biçimde götürme konusunda problemler oldu ama problemleri de çok kısa sürede aştık. Öğretmenlerimizle artık yekvücut hâline geldi TRT'deki arkadaşlarımız ve bu süreçte de stüdyoların verimliliği artmaya başladı. Binlerce ders yapmaktan, tek bir dersin 5 gün aldığı bir yapımdan söz ediyoruz, kolay bir iş değil." diye konuştu.

TRT EBA'nın, MEB ve TRT'nin çok güzel bir ortak yapımı olduğunu, bundan sonra yıllar boyunca sürecek bir iş birliğinden söz edildiğini aktaran Selçuk; bunu, bundan sonra dönüşen, değişen dünyanın sıradan bir ihtiyacı olarak karşılamaya devam edeceklerini ve dünyanın en iyi dijital eğitim altyapısını kuracaklarını belirtti.

Selçuk, "Bu konuda büyük bir vizyonumuz, hedefimiz var, hayalimiz bu. Nereye kadar gideceğiz hep birlikte şahit olacağız." diyerek, sözlerini tamamladı.

"10 stüdyoda 60 ders çekiyoruz"
 
TRT Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Eren de törende yaptığı konuşmada TRT EBA ile ilgili bilgi paylaştı.

"10 stüdyoda günde 60 ders çekiyoruz, 6 stüdyoda etkinlik ve aktivitelerimiz aynı anda devam ediyor. Çekimden kurguya, planlamadan yayına kadar 200'den fazla çalışma arkadaşım da TRT EBA TV kanallarında görev yapmakta."

TRT EBA kanallarında görev yapan tüm çalışanlara teşekkürlerini sunan ve bu projede kendilerine güvenen Millî Eğitim Bakanlığına da şükranlarını arz eden Eren, öğrencilere de yeni eğitim öğretim yılında başarılar diledi.
 
 
eba tv 21 eylül
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den 7 bin 312 kişiye başarı ve teşekkür belgesi
MEB'den 7 bin 312 kişiye başarı ve teşekkür belgesi
Okulların açılmasının yüksek riskli olduğu iller
Okulların açılmasının yüksek riskli olduğu iller