Öğretmen İtibarı Benim İtibarımdır!


Öğretmen İtibarı Benim İtibarımdır!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk NTV'de katıldığı canlı yayında sosyal medya üzerinden yöneltilen soruları yanıtladı.

Öğretmen İtibarı Benim İtibarımdır!
Öğretmen İtibarı Benim İtibarımdır!

Bakan Ziya Selçuk öğle saatlerinde canlı yayında söylediği ve kamuoyu tarafından eleştirilen sözlerine açıklık getirdi.

Bakan Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ile ilgili "Eğitimde asıl yük öğretmenin maaşıyla ilgilidir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesine bakarsanız, yatırım bütçesinin çok çok küçük olduğunu görürsünüz. Neye göre; personel maaşına göre... Bu tüm okullar için böyledir. Yani asıl yük kira varsa kirada ve öğretmen maaşındadır. Geri kalan yük vergi yüküdür ve elektrik su parasıdır. Eğer vergi yükü devam ederse, eğer maaş devam ederse büyük ihtimal bizim masraflarımızda büyük bir azalma olmaz" demişti.

Bakan Ziya Selçuk bu açıklamalarının eleştirilmesi nedeniyle katıldığı canlı yayında açıkalma yaptı. Bakan Ziya Selçuk; "Öğretmenin itibarı benim itibarımdır. Öğretmenlerin ekonomik ve özlük haklarının geliştirlmesi gerektiği bir konuşmanın içinde bu ifadelere eleştiri gelmesine şaşırdım. Ben öğretmenlerim bu konuda kalpleri kırıldıysa bir kahve içerek gönüllerini alırım.

Ziya hocayı bu konuda eleştirmeyin. Ben öğretmenin itibarının benim itibarım olduğunu söylüyorum. Toplumda öğretmenin itibarını arttırmalıyız. Bu süreçte ben öğretmenlerimize hep teşekkür ettim. Bu sözlerimden dolayı ben öğretmenlerimin gönlünü alırım" dedi.

 

Türk Eğitim Sen Başkanı Geylan'ın değerlendirmesi:

“Öğretmenler aylardır çalışmıyor” diyen arazlı zihinlerin gözüne sokmak için hatırlatmak lazım diye düşünüyorum:

Salgının başladığı andan itibaren öğretmenler ne mi yaptılar?
Mesela;

-Herkesin evinden dışarı çıkmaya korktuğu Pandemi kısıtlamalarının başladığı 16 Mart 2020’den itibaren onbinlerce öğretmen Vefa Destek Gruplarında görev yaparak “Öğretmenler yatıyor” diyenlerin anne babalarının da arasında olduğu milyonlarca vatandaşımıza devletin şefkat eli olarak uzandılar.

-Maskenin kıymete bindiği, ülkelerin birbirinden maske çaldığı dönemde Meslek Liselerinde, Halk Eğitim merkezlerinde milyonlarca maske ve siperliği, tonlarca dezanfektanı, tıbbi tekstil ürünlerini de kısa sürede üretip devlete teslim edenler de öğretmenler ve eğitim çalışanları idi.

-EBA altyapısının yetersiz kaldığı dönemde, dijital beceri ve imkanlarını hiçbir destek almadan kendi imkanlarıyla geliştirerek uzaktan eğitim yaptılar.

-EBA TV’ye erişemeyen taşradaki öğrencilerin evlerine kadar gidip televizyonlarının frekans ayarlarını yapanlar, hatta imece usulüyle televizyon alarak yoksun ailelere teslim edenler de öğretmenlerdi.

-Salgın döneminde denetim ve Sağlık Bakanlığı’nın filyasyon çalışmaları gibi bir çok hizmette görev yapanlar da öğretmenlerdi.

-Öğrenci velileriyle hergün iletişim kurarak çocuklarımızın öğrenme motivasyonlarını canlı tuttular.

-EBA TV’de ders anlatanlar da TRT spikerleri değil, öğretmenlerdi.

-EBA portalında yayınlanan yüzbinlerce ders ve etkinlik içeriği öğretmenler tarafından hazırlandı ve hazırlanmaya devam ediliyor.

-Bakanlığın yayınladığı örnek sorular, çalışma konuları, deneme sınavları ülkenin dörtbir yanındaki öğretmenler tarafından hazırlandı.

-Bakanlığın dağıttığı öğrenci çalışma kitapları da öğretmenler tarafından hazırlandı.

-Uzaktan Eğitim diye bir uygulama varsa bunu bilgisayarlar yapmadı. Arkasında ve içeriğinde öğretmenler vardı.

-Aylarca sokağa çıkamayan çocuklarımızla iletişim kurarak onları pandeminin olumsuz etkilerine karşı koruma gayretini ortaya koyan da sadece öğretmenlerdi.

Velhasıl;
Öğretmen sabah evden çıkarken “İşe gidiyorum” demez, “Okula gidiyorum” der.
Onun için, Öğretmen yatmaz!

Öte yandan bu akşam NTV’de katıldığı programda yaptığı açıklamalarla öğretmenlerimizin pandemi sürecinde ortaya koyduğu gayrete vurgu yapan ve “Öğretmenin itibarı benim itibarımdır” diyerek öğretmenlerimizin fedakarlığını takdir eden Sayın Ziya Selçuk’u kutluyorum.
 

 

ziya selçuk Talip Geylan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB Ek Ders Yazısına Göre 12 Maddede Öğretmenlere Ödenecek Ek Ders Ücretleri
MEB Ek Ders Yazısına Göre 12 Maddede Öğretmenlere Ödenecek Ek Ders Ücretleri
Yüz yüze ve uzaktan eğitimde kimler ek ders ücreti alacak? MEB'den 11 maddelik ek ders yazısı
Yüz yüze ve uzaktan eğitimde kimler ek ders ücreti alacak? MEB'den 11 maddelik ek ders yazısı