Ziya Selçuk NTV'de uzaktan eğitim ve okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı


Ziya Selçuk NTV'de uzaktan eğitim ve okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okula gidemeyen öğrencilerin nasıl sınav yapılacağına yönelik ''Yüz yüze sınavlar yapmakla ilgili çalışmalarımız var. Bunlar şu anda net değil, birkaç alternatifimiz var. Öğrenciler televizyondan verilen eğitimden de okulda verilen eğitimden de sorumlu olacak'' ifadelerini kullandı.

Ziya Selçuk NTV'de uzaktan eğitim ve okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı
Ziya Selçuk NTV'de uzaktan eğitim ve okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı

NTV canlı yayınında konuşan Bakan Ziya Selçuk’un açıklamalarından satır başları;

- Pazartesi sabah saat 9’da okullarımızda İstiklal Marşı okunacak ve ziller çalacak, çocuklarımızın bize evlerinden eşlik etmelerini bekliyoruz.

- Bu sürecin nasıl işleyeceğini kademe kademe belirlemiş durumdayız. Bütün içerikler gün gün bütün okullarımıza ulaştırılmış durumda.

- Uzaktan eğitim konusunda Mart’tan beri bir deneyim kazandık. Her sabah bir spor olacak, çocuklarımızın o hareketleri yapmalarını çok önemsiyoruz. Her gün canlı ders olacak.

- Canlı ders dışında da öğretmenlerle öğrenciler arasında iletişim olacak.

- Hangi öğretmenlerimizin hangi günler okuldan eğitim yapacaklarını belirledik. Bazı okullarda kronik rahatsızlığı olan veya 65 yaş üstü olan öğretmenlerimiz fazla olabilir, onlara zaten esneklik tanımıştık. Belirli öğretmenlerimiz bazı günler evden bazı günler okuldan eğitim verecekler.

- Biz öğretmenlerimizin tam gün okulda olmalarını istemiyoruz. Benim bu tüm okul yöneticisi arkadaşlarıma çağırımdır.

- Sürekli okulda bulunmayı, öğretmenimizi rahatlatmak için istemiyoruz. Bazı çalışmalar evden de yapılabilir. Önemli olan çocuklarımıza ulaşmak, onların ihtiyaçlarına gidermek.

- Biz televizyondan erişime baktığımızda yüzde 99’a yakın bir etkileşim gördük. Küçük de olsa televizyona erişimde sıkıntı vardı. Bazı öğretmenlerimiz kendi ders ücretlerinden toplayarak televizyon bilgisayar verdi, bu beni çok etkiledi.

- Cihazı olmayan 1,5 milyon çocuk var. Nereden biliyoruz? EBA’ya kimler giriyor, kimler ne yapıyor. Bunların hepsini belirliyoruz. Cihaz temini anlamında da çalışmalarımız var. EBA destek noktaları kuruyoruz.

- Belli bölgelerde 8-10 bilgisayarın olduğu, bir okulun içi, bir eğitim merkezi olabilir. Bunun bir kısmı gezici olabilir, araçlar vasıtasıyla. Erişimi olmayan çocukları bu EBA destek noktalarıyla buluşturacağız.

- Öğrencimiz isterse dersi kendi öğretmeninden dinleyebilir, isterse animasyonlardan izleyebilir, videolardan izleyebilir.

- Yüz yüze sınavlar yapmakla ilgili çalışmalarımız var. Bunlar şu anda net değil, birkaç alternatifimiz var. Öğrenciler televizyondan verilen eğitimden de okulda verilen eğitimden de sorumlu olacak.

- Bütün kitaplarımız okullara ulaştı. İstisnai olarak bazı okullarda sorun çıkmışsa onlar bu hafta halledilir.

- Öğretmenlerimizin Mart ayından itibaren tarihe geçecek gayretlerinin bire bir hikayelerini biliyorum. Öğretmenlerimize teşekkür borçluyuz.

- Öğretmenlerimizin çalışma koşullarıyla ilgili karar verirken yetkililere danışıyoruz, istatistiklere bakıyoruz. Virüs tespit edildiğinde yapılacakların hepsi belirlendi.

- 21 Eylül’de açılacak mı?’ - Birçok faktör değerlendirilecek ve tavsiye edilecek. Onlarca parametrenin tekrar tekrar bakılarak değerlendirerek bir karar süreci oluşturuluyor.

- Hangi sınıfların yüz yüze eğitim yapacağı belirlenmedi.

- Maske eksiği olan okulumuza yarım saat içinde gönderiyoruz.

- Bütün senaryolar fizik olarak çalışıldı. 25 kişilik sınıflarda 10-15 kişi olabilir. Biz kronik hastalığı olan ailelerde olan çocuklar olabilir, kronik hastalığı olan çocuklar olabilir.

- Biz öğrencilerimizi zorlamanın çok doğru olmadığını düşünüyoruz. Devamsızlık konusunda esneklik için çalışıyoruz.

- Kitap almak için öğrenciler okula gidecekler. Birkaç çocuk öğretmeniyle kitap almak için rehberlik çalışmak için gidebilir. Bizim şu anda başlamasın dediğimiz şey ne? öğrencilerin tamamının bütün sınıfların okula devamının olmaması. Problemleri için tabi ki okula gidecek.

- Öğrencilerimiz okula geldiklerinde öğretmenleri tarafından rehber öğretmenler tarafından karşılanacak. 1 hafta boyunca ders olmayacak, uyuma ayrılacak.

- Öğrencilere maske dağıtılacak. Bunları danışıyoruz. Vaka olursa tüm protokoller hazır. Okula girişte ateş ölçmeyeceğiz, girişlerde kalabalık olmasını istemiyoruz.

- Öğretmenler maaşlarıyla ilgili yaptığım açıklama yanlış anlaşıldı. Konuşmanın bütününe bakmak lazım. Gelip kahvemi içsinler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canlı sınıf uygulamasında çocukları ve öğretmenleri bekleyen büyük tehlike
Canlı sınıf uygulamasında çocukları ve öğretmenleri bekleyen büyük tehlike
Covid-19 Aşısında Öğretmenlere Öncelik Verilsin Önerisi
Covid-19 Aşısında Öğretmenlere Öncelik Verilsin Önerisi