Dolar, Euro ve Altında hareketli saatler


Dolar, Euro ve Altında hareketli saatler

Dolar Euro ve Altında yukarı doğru hareketlenme sürüyor. Bir süredir yükseliş gösteren altına, Dolar ve Euro'da katıldı.

Dolar, Euro ve Altında hareketli saatler
Dolar, Euro ve Altında hareketli saatler

Dolar/TL dün akşam ani bir dalgalanma ise 7 seviyesine yaklaşırken daha sonra uzun süredir seyrettiği 6,85 seviyesinde dengelenmişti. Kur 2019’dan beri 100 milyar doları aşan kamunun döviz arzının da desteğiyle 6.85 etrafında 1 aydan fazla süredir oldukça dar bir bantta seyrediyordu. Günün ilerleyen saatlerinde dolar/TL tekrar yükselişe geçti. Euro/TL ise dün akşam saatlerinde 8.2060 ile tarihi zirve seviyelerini test etmesinin ardından gerileyerek 8.05 civarında güne başladı. Euro/TL günün ilerleyen saatlerinde tekrar yükseldi.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan konu hakkında sozcu.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

Küresel piyasalarda dolar zayıflığının söz konusu olduğunu, TL’nin ise uzun süredir bulunduğu dar banttan çıkmış bir görüntü sergilediğini belirten Erkan, “Dolar/TL, son hareketleriyle 6,85 civarında oluşan bu sıkışık bandı kırmış görünüyor. Yükselen cari açık, kredi genişlemesi, artan enflasyon, negatif reel faiz pozisyonu TL'nin temel zayıflıkları ve hassasiyet unsurları olarak takip ediliyor. Kurda, küresel dolar zayıflığına rağmen aşağı yönlü bir seyir oluşamadı ve uzun süreli sıkışma yukarı yönlü bir kırılma gösteriyor. Kurlarda, maliyetsiz geçici dış kaynak girişi (swap) veya bol likidite ortamında sıcak para girişi sağlanmayan durumlarda kalıcı bir düşüşten bahsetmek zor. Piyasanın genel hareket eğilimi, TL beklentilerinin temel unsurlarla düşük olduğu yönünde” dedi.

 

 

YÜKSELİŞTE S-400 FAKTÖRÜ

Bir bankacı, “Euro/dolar paritesindeki sert yükselişler euro/TL’ye yükseliş yönlü yansırken dolar/TL kamu adımlarıyla bir süredir sabit seyir izliyor. Bir süredir devam eden stabil seyre rağmen dün sert yükselişler görüldü. Dolar/TL’deki yükselişle aynı anda ABD’de Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin yaptırım uygulanma ihtimalini artıran haberler gördük. Sıçrama sonrası her ne kadar yeniden 6.85 civarına geri gelsek de bu tip hareketler riskleri ortaya koyuyor” dedi.

 

FAİZLER HALKI ALTINA YÖNLENDİRDİ

Bankacı TL’nin getirisinin yatırımcıyı enflasyondan korumaya yetmeyeceği endişesinin piyasada önemli bir etken olduğuna dikkat çekerek, “TCMB’nin politika faizinin enflasyonun 4 puan altında kalması ile lokal yatırımcılarının dövize altına ve son dönemde bu araçları barındıran yatırım fonlarına yönelme eğilimi olduğunu görüyoruz. Lokal ve dış döviz talebine etki eden tüm unsurları bir araya getirdiğimizde TCMB’nin döviz piyasasında bugüne kadar yaptığını devam ettirmek adına daha çok rezerve ihtiyacı olabileceği ve bunun var olmadığı endişesi önümüzdeki dönem açısından ciddi bir risk unsuru” dedi.

 

ÖNCE 8’İ AŞTI SONRA TARİHİ ZİRVESİNE YAKLAŞTI

Geçen hafta başında 7.75’in altında olan euro/TL önce Ağustos 2018’den beri ilk kez 8 seviyesinin üzerine çıktı. Ardından da dün gece 8.2’yi aşarak tarihi zirvesine yaklaştı. Euro/TL’de parite etkisinin ötesinde son dönemde Akdeniz’de devam eden sondaj çalışmalarının AB ile ilişkilerde yarattığı gerilim de belirleyici oldu.

Dolar/TL dünkü hareket dışarda tutulduğunda bir aydan daha uzun süredir 6.85 etrafında oldukça dar bantta neredeyse hareketsiz bir seyir izliyor. Bu seyirde kamunun 100 milyar doları aşan döviz arzı belirleyici konumda. Dün akşam saatlerinde 6.9850’yi test eden dolar/TL daha sonra 6,90’ın altında dengelendi.

Sözcü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB'den Karne İş ve İşlemleriyle İlgili Yeni Yazı
MEB'den Karne İş ve İşlemleriyle İlgili Yeni Yazı
 COVID-19 Aşısı Uygulanacak Gruplar Belli Oldu: Öğretmenler Kaçıncı Sırada?
COVID-19 Aşısı Uygulanacak Gruplar Belli Oldu: Öğretmenler Kaçıncı Sırada?