Sınıflarda oturma düzeni ve sıralar mesafeye göre ayarlanmalı


Sınıflarda oturma düzeni ve sıralar mesafeye göre ayarlanmalı

Gaziantep Akademik Eğitimciler Derneği Başkanı Abdurrahman Örnek, 31 Ağustos’ta okulların açılma ihtimaline karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili açıklama yaptı.

Sınıflarda oturma düzeni ve sıralar mesafeye göre ayarlanmalı
Sınıflarda oturma düzeni ve sıralar mesafeye göre ayarlanmalı

2020-2021 eğitim- öğretim yılında öğrenci devam devamsızlığının işlenmemesi, isteyen öğrencilere yüz yüze eğitim ve isteyen öğrencilere ise uzaktan eğitim verilmesi önerisinde bulunan Başkan Örnek, “Okullara giriş çıkışlar mesafe kurallarına göre ayarlanmalı, sınıflarda oturma düzeni ve sıralar mesafeye göre ayarlanmalı. Çocuklar maske, mesafe ve temizlik konusunda sürekli örneklerle ve model olmalarla uyarılmalı, gerekirse kantinler bir süre daha kapalı kalmalı yiyecekler veliler tarafından evlerde hazırlanmalı” dedi.

 

Okul idaresi öğretmenler ve ailelere büyük iş düşüyor

Bazı derslerin uzaktan canlı verilerek okullardaki ders yükünü azaltılabileceğini dolayısıyla okullarda ki öğrenci sayısının azalacağı tespitini yapan Örnek, “Böylelikle sınıf ihtiyacı ve seyreltilmesi giderilmiş olur. Uzaktan eğitim, pandemi süreci biterse bitecek gibi değil de bundan sonra eğitim öğretimin bir parçası gibi çocuklarda kabul oluşturulmalı. 12 ve 8. Sınıf öğrencileri (LGS) ve (YKS) sınavlarına hazırlık yılı olduğundan bu sınıflardaki öğrencilerde devam devamsızlık durumu esnetilebilir hatta tamamen kaldırılabilir. Bu sınıflardaki öğrenciler sınava dönük çalıştıklarından genel itibari ile uzaktan ve hafta sonu DYK kursları ile de eksiklerini giderebilirler ve dolayısıyla diğer sınıflardaki  ve yeni kayıt olacak öğrencilere de yer açılmış olur. İlk defa okula gidecek okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf çocuklarda maske, dezenfektan gibi görsellere alışık olmadıklarından uzun süreli sınıf ortamına adaptasyon sorunu yaşayabilirler. Bu konuda okul idaresi öğretmenler ve ailelere büyük iş düşüyor” diye konuştu.

 

Yarı zamanlı okul ayarlaması yapılmalı

“Veliler çocuklardaki gribal belirtileri gördükleri zaman kesinlikle okula göndermemeli” diyen Örnek, “Yani okula gitsin de ne olursa olsun mantığından çıkmalı. İdari birimler bu konuda velilerin uyacakları kriterler hazırlamalı ve okul yönetimi bütün velilere bu taahhüdü imzalatmalı. Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda sınıf seyreltmeleri fiziki koşullara göre yeniden ayarlanmalı. Yarı zamanlı okul ayarlaması yapılmalı. Pandemi sürecinin ne zaman biteceği belli olmadığı için ileri tarihlere ertelemekten ziyade kademeli olarak okula başlama planlaması yapılmalı, anaokulları için yaş aralığına dikkat edilmeli, ilkokullarda ilk önce 1.ve 2. sınıflar alınmalı, ortaokullarda 5.ve 6.sınıflar, liselerde 9.ve 10. sınıflarla eğitim öğretime başlanmalı” ifadelerini kullandı.

 

Sabah- öğlen devresi olarak eğitim öğretime devam edebilirler

Gaziantep Eğitimciler Derneği Başkanı Abdurrahman Örnek, konuşmasını şu şekilde bitirdi: “Canlı ders sisteminin alt yapısının iyice güçlendirilerek profesyonel hale getirilmeli. Bu arada veliler bilinçlendirilerek evde öğrencilerin ders takibini yapmalı. Özel Eğitim öğrencileri ile ilgili yeni düzenlemeler yapılmalı. Bu öğrencilerin bağışıklık sistemindeki zayıflık ve kronik rahatsızlığa sahip öğrenci sayısı oldukça fazladır. Bu tür rahatsızlıkları olan çocuklara pandemi süreci bitinceye kadar evde eğitim verilmeli. Servislerde en az iki refakatçi bulunmalı. Normal eğitim yapan bu okullarda fiziki seyrekleştirme uygulamasında sabah- öğlen devresi olarak eğitim öğretime devam edebilirler. Servislerde öğrenciler bir koltuk boş olacak şekilde oturmalı, refakatçiler temizlik, maske ve mesafe konusunda ciddi şekilde eğitilmeli. Çocukların virüsten etkilenme durumu sonuçlar değerlendirildiğinde düşük olduğundan, okula devamları sağlanmalı ve öğrenciler yüz yüze eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmeliler.”

Hüseyin Karataş / Gaziantep Sabah

 

Abdurrahman Örnek Gaziantep Akademik Eğitimciler Derneği Sınıflarda oturma düzeni sınıf sıra mesafe
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: Uzman öğretmenlik sınavı yapılacak. Ek 1 derece ve 1000 lira vereceğiz
Erdoğan: Uzman öğretmenlik sınavı yapılacak. Ek 1 derece ve 1000 lira vereceğiz
Öğretmenlere 4 oturum sınav görevi için başvurular açıldı
Öğretmenlere 4 oturum sınav görevi için başvurular açıldı