PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte özellikleri, tasarımı ve fiyatı!


PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte özellikleri, tasarımı ve fiyatı!

PlayStation 5'te uzun zamandır oyuncuların dilinden düşmeyen, sonunda ortaya çıktı. Meraklı beklediğiniz ve son özellikler bolca haberini yaptığımız oyun konsoluna dair fiyatı ve özellikleri gibi tüm bilgiler sizler için derledik.

PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte özellikleri, tasarımı ve fiyatı!
PlayStation 5 Resmen Tanıtıldı: İşte özellikleri, tasarımı ve fiyatı!

PlayStation ailesinin yeni üyesi PlayStation 5 , uzun süreli bekleyişten sonra tanıtıldı. Japon teknoloji devi Sony 'nin dokuz aylar süren beklemenin ardından resmen tanıtılan konsolu uygulanır spekülasyonlar da son bulmuş oldu. Var olan vergileri de sizin için konsolun Türkiye fiyatı 9.150 TL civarında olabilir.

 

Konsol oyuncularına Yepyeni bir Deneyim sunmayı amaçlayan PlayStation 5 , Öğren Konusunda daha lansman öncesinde safra göz korkutmayı başarmıştı. Sony yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda konsolun ucuz bir cihaz olmayacağını belirtmişti.

 

pp3

 

PlayStation 5 özellikleri:

 • İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz'e kadar
 • Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma kartı, 2,23 GHz'e kadar değişken frekans
 • Rastgele erişimli hafıza : 16 GB GDDR6 RAM
 • Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB / sn okuma hızı
 • Ses: Fırtına 3D
 • Oyun Diski: 100 GB / disk'e kadar Ultra HD Blu-ray
 • Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR gereklidir (HDMI 2.1), (Televizyonların da desteklemesi gerekiyor)

Işın izleme hızlandırma dahil , oyunlarda daha doğal ışıklara ve yansımaya izin veriliyor birlikte kullanılan oyunlarda genel grafik kalitesinde de artış yaşanmaktadır. Bu teknolojinin yeni gelecek oyunlarda bolca kullanılacağını belirtmeye de gerek yok.

 

Cihazın bir başka önemli özellik de ses kalitesi olacak. Oldukca Gelişmiş Bir Ses Teknolojisi Olan Tempest 3D PlayStation 5'te kulaklarımızın PASINI silecek. Yüzlerce özel sesi aynı anda verilebilir bu sistem de merakla bekleniyor. Sony yöneticisi Sid Shuman'ın da lansmanı kulaklıkla dinleme tavsiyesinin arkasında bu sistemin tanıtımı yatıyordu.

 

PlayStation 5 fiyatı:

pp2

 

Sony, yeni PlayStation 5 'in fiyatını henüz açıklamadı ancak Avrupa ve ABD'de rakamları sabit tutup para bir sayfasında değiştirmeleri mümkün. Benzer Bir fiyatlandırma mantığını Daha Önce de PlayStation 4 Için görmüştük. Sony, rakamları sabit tutup seçmek değiştirme yoluna gitmişti.

 

Amazon'da konsolu 599 euroluk fiyat etiketiyle mevcuttük. PlayStation 5, 9.150 TL taban fiyattan satışa sunuyoruz . Tabii bu rakamın PlayStation 5'lerin ülkemize giriş fiyatları için göz önüne almakta da fayda var. Şirket politikaları da bu rakamların şekillenmesinde önemli rol oynayacak.

 

PlayStation 5'in Türkiye fiyatını düzenlemecek vergiler:

pp1

Şu anda ülkemizde konsolların gerekçesi 5 farklı vergi bulunmaktadır . Bu vergiler şu şekilde:

 • % 50 Gümrük (30 Eylül 2020'den sonra% 20 olacak),
 • % 20 ÖTV,
 • % 18 KDV,
 • % 1 Kültür Bakanlığı payı,
 • % 10 TRT payı,

 

Bu vergilerin hesaplanması kümülatif şeklinde yapılıyor, yani oranlar toplanmayıp çarpılıyor. Oyun konsollarından alınan geçici ekstra vergi, ÖTV ve KDV gibi ödemeleri de hesaba kattığımızda karşımıza çıkan fiyat 9.150 lira bandında oluyor. Bu rakamı Sony bir şekilde aşağıya çekmezse kendi kazançlarını koymalarıyla birlikte konsolun Türkiye fiyatı 9.990 TL gibi kalp kıran, internette böbrek fiyatlarına baktıran bir seviyeye sahiptir. 

 

Öte yandan Yandan yeni konsol Almaya karar verdiyseniz, 30 Eylül Tarihini beklemeniz daha Uygun fiyatlara kavuşmanızı sağlayabilir. Konsollara göre gümrük vergisi, o tarihte% 50 seviyesinden% 20'lere gerileyecek. Sony tarafından hazırlanan şekilde açıklandı.

Kaynak: webtekno.com  (Emre Ömer Zehir )

 

 

 

PlayStation 5 Play Station 5 PS 5 PS5 PlayStation 5 fiyatı ps 5 fiyatı Sony ps 5 kumandası ps 5 kolu ps5 kolu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenler Mesleki Çalışmalarını 24-28 Ağustos'ta Yapacak
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları
Öğretmenlerin Enflasyon Farkı ile Oluşan Temmuz Maaşları