Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile artık döviz veya kaydi altın alacak herkesin yaptığı her bir işlemde 100 lirasının 1 lirası devletin olacak.

Cumhurbaşkanı kararlarına göre, finansman bonosundan alınan yüzde 10 düzeyindeki vergi yüzde 15’e çıkarılarak, mevduatın vergisi ile eşitlendi. Döviz ve altın alım satımında uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi de (BSMV) binde 2'den yüzde 1 düzeyine yükseltildi. Daha önce binde 2 oranında uygulanan oranın yeni hali ile artış 5 kat oldu. 

 

ALTIN ALIMINA VALÖR GELMİŞTİ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), da altın alımı işlemlerine valör uygulaması getirmişti. 22 Mayıs itibariyle uygulanmaya başlanan karara göre, gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gram ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının ilgilinin hesabına aktarılması ve/veya kullanıma açılması bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilecek.

BDDK uygulamanın nedenini “finansal piyasaların istikrarlı işleyişine ve kredi sisteminin etkin çalışmasına katkıda bulunulmasını temin etmek” şeklinde açıklamıştı.