Polisin öğretmeni darp ettiği anlar güvenlik kamerasında


Polisin öğretmeni darp ettiği anlar güvenlik kamerasında

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde polis, 26 yıllık öğretmene okul bahçesinde çalıştığı sırada maske takmadığından dolayı kendisine ceza kesti. Öğretmen R.E cezaya itiraz ettiği için öğretmeni darp etti, telefonuna zarar verdi.

Polisin öğretmeni darp ettiği anlar güvenlik kamerasında
Polisin öğretmeni darp ettiği anlar güvenlik kamerasında
Haberin videosu için tıklayın!

Olay, Yenişehir Mahallesi’nde bulunan bir okulun bahçesinde meydana geldi. İddiaya göre, R.E. isimli öğretmene, sahibi olduğu okul bahçesinde çalıştığı sırada polisler tarafından “maske takmadığı” iddiasıyla ceza kesildi. Kesilen cezaya itiraz eden R.E., kendisine ceza kesen polisler tarafından elinin büküldüğünü ve telefonuna zarar verildiği iddiasıyla polisler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına “Görevi kötüye kullanma, mala zarar verme, yaralama” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

 

 

R.E., Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunda şu ifadeleri kullandı:

“21.05.2020 tarihinde, saat 11.05’te en yakın yerleşim yerine 600 metre uzağında bulunan şahsıma ait okul bahçesinde toprakla uğraşırken, dışardan polis aracının siren sesini duyunca dışarı baktım.  Aracı kullanan uzun boylu polis memuru bana çıkışarak, ‘Polis senin kapına gelmiş, neden bakmıyorsun?’ dedi. Ben de ‘Umuma açık yol olduğunu ve duvarın arkasında olduğum için fark etmediğimi söyledim.’ Araçtaki memurun yanına gittiğimde bana ‘maske tak’ dedi.  Maskem olmadığı için ceza keseceğini ifade etti. Ben de zaten tek başına çalışıyorum, dedim ve maskemi taktım. Uzun boylu, aracı kullanan polis memuru kimliğimi istedi, verdim.  ‘Maske takmadığın için sana işlem uygulayacağız.’ dedi. Ben de ‘Sizin de maskeniz yok.’ deyince ‘Sen polise mukavemet mi gösteriyorsun?’ dedi.  Ben de ‘Sizi şikâyet edeceğim.’ deyince. Aracı kullanan uzun boylu memur, ‘Size adımı-soyadım, sicilimi vereyim istediğiniz yere şikâyet edin, şikâyet etmezseniz namertsiniz.’ dedi. Bunun üzerine kiminle muhatap olduğumuzu bilmek adına adını-soyadını istediğimizde ‘Emniyet zaten burada olduğumu biliyor.’ diyerek adını ve soyadını vermedi.”

 

R.E., ifadesinde polisin kolunu büktüğünü iddia ederek, “Ben aracın plakasını almaya çalışırken, aynı memur elime vurarak elimdeki telefonu yere düşürdü ve kolumu büktü telefonumun ekranı zarar gördü zararımın da giderilmesini istiyorum. Polisin beni uyardığı yer her ne kadar okul olsa da burası özel bir okuldur ve hali hazırda burası kamuya açık değildir ve ‘pandemi’ süresince kapalı olacaktır. Bu sebeple okul özel mülk statüsünde olduğundan polisin okulun içine müdahalesi savcılığınızın izni olmaksızın mümkün olmayacakken, memur yetkisini aşarak bana ceza kesmiş, telefonuma zarar vermiş ve kolumu bükerek beni yaralamıştır. Araç hareket ettikten sonra arkasından 63 A… plaka numarasını tespit ettim. 26 yıllık devlet memuruyum. Bütün bu söylediklerim okulun kamera kayıtlarında mevcuttur. Kamera kayıtları ektedir.” açıklamasında bulundu.

 

Haberin videosu için tıklayınız

 

R. E. tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan kamera görüntülerinde; polis aracı ile okulun önünde duran 2 polisin okul bahçesinde çalışan R.E. ile tartıştığı, tartışma sırasında polisin, R.E’nin kolunu büktüğü,  boynunu sıktığı ve R.E’nin telefonunun yere düştüğü gözüküyor.

(İLKHA)

 

Siverek şanlıurfa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TV'deki 2021 memur maaşlarını gösteren tabloya tepkiler büyüyor
TV'deki 2021 memur maaşlarını gösteren tabloya tepkiler büyüyor
Ziya Selçuk, öğretmenler için 2 yeni uygulama çıkardıklarını duyurdu
Ziya Selçuk, öğretmenler için 2 yeni uygulama çıkardıklarını duyurdu