Koranavirüs Mücadelesinde Meslek Liseleri Lokomotif Rol Üstleniyor


Koranavirüs Mücadelesinde Meslek Liseleri Lokomotif Rol Üstleniyor

Geçtiğimiz bu zor günlerde Meslek Liseleri ürettikleri dezenfektanlar ile yaptıkları koruyucu maskeler ile Koronavirüs mücadelesine ayrı bir güç oldu. Her zaman Meslek Liselerinin önemini dile getirirdik de ama hiç bu kadar önemini hissetmemiştik. Ve Tüm Dünya’da dolayısıyla ülkemizde de hayatın durduğu bu günlerde Meslek Liseleri en öne siper hane şekilde ortaya çıkıp ağır yükleri bir bir omzuna üstlendi

Koranavirüs Mücadelesinde Meslek Liseleri Lokomotif Rol Üstleniyor
Koranavirüs Mücadelesinde Meslek Liseleri Lokomotif Rol Üstleniyor

Bildiğiniz gibi, Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında meslek liselerinde bir haftada üretimi yapılan 500 bin maske, başta sağlık kurumları olmak üzere ihtiyaç duyulan noktalara ulaştırıldı.  Ayrıca, Meslek liselerinde cerrahi maske üretmek için pilot iller seçilmiş ve gerekli yatırımlar yapılarak üretime geçilmişti. Bu kapsamda, 21 ilde 37 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde cerrahi maske de üretilmeye başlandı. Yani zoru başararak Meslek liseleri bir haftada 500 bin maske üretti.

Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip ERDOĞAN da Koronavirüs (Kovid-19) salgını için yapmış olduğu Bakanlar kurulu toplantısında Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin üretiminden ve başarısından bahsetmişti.

Çok uzağa gitmeye gerek yok, Bakanımız Sn. Ziya SELÇUK makamına geçer geçmez ifade ettiği ilk konu Meslek Lisesinin önemi ve atılacak adımlar olmuştu. Geldiğimiz süreçte, yaşadıklarımıza ve Meslek Liselerinin yaptığı harika işlere bakacak olursak Bakanımızın aslında ne kadar da haklı olduğunu ve ne kadar da doğru adımlar attığını bir kez daha görmüş oluyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığın belirlediği 28 Mesleki ve teknik Anadolu Lisesinde, günlük 100 tona yükseltilen kapasiteyle zararlı virüslere karşı en hızlı etkiyi gösteren dezenfektan üretiminin yapıldığı ve bu sayının arttırılmaya çalışıldığı biliniyor.

Yine Sayın Bakanımız Selçuk’un açıklamasına göre meslek liselerinin solunum cihazı üretmesi için şuanda ARGE çalışmaları da yapılıyor. Meslek Liselerimizde bu gelişmelerin yaşanması gerçekten takdire şayan.

Yıllarca diğer lise türlerinin ardından hem madden hem de manen üçüncü sıraya atılmış olan bu okullar (Meslek Liseleri) şu an üretiyor. Hem de en ihtiyaç duyulan zamanda. Üniversitelerin dahi üretime katkı sunamadığı şu ortamda üretiyor! Gönül isterdi ki vakti zamanında bu okullarımıza gereken önem verilmiş olsaydı da okullarımız şuan 500 bin maske değil 2 milyon maskeyi üretebiliyor olsaydı. Ama Meslek Liselerine özellikle son zamanlarda verilen değer ve önemle çok büyük çıkışlar yaparak ülkemize katkı sunuyorlar ve sunmaya da devam edecekler. Üretebildikleri dezenfektan, ülkemizdeki ihtiyacın büyük bir kısmını karşılamakta. Üretimi çok zor olan solunum cihazı ve benzeri ekipmanları üretmede ise yine Meslek Liselerimiz ön sırada yer alıyor. Bu süreçten çıktığımızda ise bazı hususların değişeceği gibi Meslek Liselerine yönelim ve Meslek Liselerindeki Ar-GE çalışmalarının daha da olumlu yönde değişeceğini düşünüyorum.

Bu ülke bizim. Melek liseleri ise Koronavirüs mücadelesine çok büyük bir işi imza atıyor. Zor günümüzde yanımızda olan Meslek Liselerine teşekkürü bir borç biliyor ve yöneticilerinden, öğretmenlerine; öğrencilerinden her türlü çalışanına kadar hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Sedat DEGER - Eğitimci Yazar
guncelegitim.com

 

Meslek Liseleri Koranavirüs Mücadelesi sedat değer
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB Ek Ders Yazısına Göre 12 Maddede Öğretmenlere Ödenecek Ek Ders Ücretleri
MEB Ek Ders Yazısına Göre 12 Maddede Öğretmenlere Ödenecek Ek Ders Ücretleri
Yüz yüze ve uzaktan eğitimde kimler ek ders ücreti alacak? MEB'den 11 maddelik ek ders yazısı
Yüz yüze ve uzaktan eğitimde kimler ek ders ücreti alacak? MEB'den 11 maddelik ek ders yazısı