Koronavirüse yakalanan bir hasta yaşadıklarını anlattı: Hastalık nasıl başladı, nasıl seyretti?


Koronavirüse yakalanan bir hasta yaşadıklarını anlattı: Hastalık nasıl başladı, nasıl seyretti?

Koronavirüsle (Covid-19) enfekte olan ve Almanya’da yaşayan bir hastanın anlattıkları, hastalığın belirtileri, gelişimi ve hastalık sırasında yaşananlar konusunda pek çok ipucu veriyor. Sosyal medyada paylaşılmaya başlanan bu tanıklığı, biz de okurlarımızla paylaşıyoruz.

Koronavirüse yakalanan bir hasta yaşadıklarını anlattı: Hastalık nasıl başladı, nasıl seyretti?
Koronavirüse yakalanan bir hasta yaşadıklarını anlattı: Hastalık nasıl başladı, nasıl seyretti?

Öncelikle paniklemeyin, fakat ben gecen hafta hastalığı yaşadım ve atlattım, şu an iyiyim ve bir sıkıntım yok.

Tecrübemi sizlerle de paylaşmak istiyorum, hem başınıza gelirse nasıl bir şey olduğunu bilin, hem de ailemizin yaşlılarını korkutmak istiyorum, eğer halen ciddiye almayanlar var ise diye.

Geçen cuma akşamı eve geldiğimde başladı, o akşam burun doluluğu ve yoğun bir hapşırma vardı, alerji olmuşsunuz da bir anda ağzınız burnunuz dolmuş gibi ama çok yoğun… O akşam Otrivine ile burnumu açıp bir tane Nurofen içip uyudum.

Cumartesi sabah kalktığımda burnum tamamen açılmış fakat boğazım yanmaya başlamıştı, bademcik şişmesi gibi değil, yutkunamama sorunu yoktu fakat sanki boğazım yırtılmış, çizilmiş veya kanıyormuş gibi acıyordu.

Bu aşamada koronavirüsle enfekte olduğunmu anladım , bir yandan internetten, özellikle yabancı kaynaklardan araştırmaya başladım.

Zaten koronavirüse yakalandığınızı anlamamanız mümkün değil, hem siz hem de vücudunuz çok çok farklı bir şeyle karşı karşıya olduğunu anlıyor.

Hastaneye gitmedim çünkü hastanede yapılabilecekleri de benim yaptığım gibi, her sendroma ona uygun yöntemle saldırmak, virüse zarar verebilecek bir ilaçları yok, sadece vücudun virüsü dışarı atabilmesi için yardımcı olmak, ben de bunu yaptım. Vücut da tam olarak bu tepkiyi veriyor, hiç tanımadığım çok garip bir şey girdi, bunu atmalıyım diye deli gibi sıvı salgılıyor.

Cumartesi akşamına geri dönelim: Boğazımdan ciğerlerime doğru inmeye başladı, nefesim hırıltılı olmaya başladı, geceye doğru boğazımdan tamamen gidip ciğerlerime doldu,

İlginç yanı terk ettiği yeri tamamen bırakması, sabah parçalanan boğazımda akşam olduğunda hiç bir şey kalmadı, fakat ciğerlerim çok dazla doldu, yatağa yatınca sıvılar boğazımı tıkadığı için nefes alamıyordum, o yüzden koltukta dik oturarak beşer onar dakika uyabildim.

Tabii bu arada devamlı öksürerek balgam atıyordum, ama öyle iltihaplı değil, bembeyaz bol sulu balgamlar. Zaten ateşim fazla yükselmedi, hiç öyle soğuk soğuk terleyip yorgan altına girmedim. Zaten tam olarak hasta olmuş gibi halsizleşmedim, sadece fiziki olarak yoruldum. Herkeste ateş yapmıyormuş.

Bütün gece Asist Plus (suda eritilen bir solunum yolu ilacı, balgam söktürücü) kullandım, çok faydasını gördüm. Hiç uyumadan sabahı ettim.

Pazar sabahına geldik: Ciğerlerimin doluluğunu hem hissediyor hem de her öksürmede fena bir şekilde ağrı yapıyordu, ellerimi sırtıma atıp kürek kemiklerimin altından tutarak zar zor öksürüyordum. Fakat her öksürükte attığım balgamla rahatlıyordum, akşama kadar bu şekilde ciğerlerimi boşalttım, ama çok çok zor oldu, çünkü sanki ciğerlerinizde iki kilo sıvı var da, siz her öksürükte iki gram balgam atabiliyorsunuz, hem de her öksürük büyük acı veriyor, boğazınızı değil resmen içeriden ciğerlerinizi acıtıyor, gece olunca sıvı miktarı hem azaldı hem de yorgunluktan uyuyabildim. Pazartesi sabah uyandığımda ciğerlerim neredeyse tamamen rahatlamıştı.

Öğlen hayatımda yaşadığım en kötü ishali yaşadım, bu da akşama kadar sürdü ve ertesi gün geçti.

Özetle virüs resmen içimden geçti üç-dört günde.

Olay çok mekanik, normal griple alakası yok, vücut içine giren sentetik bir maddeyi atmaya çalışır gibi uğraş veriyor.

Birinci ağızdan tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim, başınıza gelir ise hem tanıyın hem de ne yapacağınızı bilin.

Yaşlılar için tehlikeli olan ise ciğerlerin dolup nefes darlığı, solunum yetmezliği yaşanılan kısım. Benim yaşadığım cumartesi gecesini 70-80 yaşında biri atlatamazdı. Bunu sizi korkutmak için söylüyorum, burundan ciğere inip doldurması aşırı hızlı ilerliyor, bu yüzden lütfen durumu ciddiye alın ve önlem alın.

Evinizde bu ilaçları bulundurun, en azından gargara yapın ara sıra.

Virüs kendini yağ tabakası ile koruduğu için yağ çözücüler işe yarıyor, sabun alkol gibi… Antibakteriyel jel veya mendiller işe yaramaz çünkü bu bakteri değil.

Hastalanınca anlamamanız imkansız, ciğerleriniz sağlam değil veya yaşınız ileriyse, anlattığım belirtilerin başında bir hastaneye gidin, çünkü ciğerlere inince oksijen veya solunum cihazına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ben şu anda gayet iyiyim.. Hastalığın başından beri evde karantinadayım, ihtiyaçlarımı siparişle giderip online ödüyorum, kuryelere kapıyı bile açmadan kapı önüne bıraktırıyorum.

Bağışıklık kazanmış olma ihtimalim yüksek fakat kimseye de yaymamak için kendi karantinamı yapıyorum.

Bu mesajımı grupta olmayan aile bireyleri ve tanıdıklarınızla paylaşın lütfen.

Kimse birinci ağızdan nasıl bir süreç olduğunu anlatmıyor. Bu anlattıklarım internette tam olarak yok. Kendinize dikkat edin.

Kaynak: a3haber

koronavirüs belirtileri corona virus belitrtiler Covid-19 koronavirüsü nasıl anlarız
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenlerin 21 Eylül Sonrası Ek Ders ve Nöbet Ücreti Ödemeleri Nasıl Olacak?
Öğretmenlerin 21 Eylül Sonrası Ek Ders ve Nöbet Ücreti Ödemeleri Nasıl Olacak?
Çocuğu Birinci Sınıfa Başlayan Velilere Öneriler
Çocuğu Birinci Sınıfa Başlayan Velilere Öneriler