Karnenin Yanında 'Sosyal Etkinlik Belgesi' de Verilecek!


Karnenin Yanında 'Sosyal Etkinlik Belgesi' de Verilecek!

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda 17 Ocak Cuma günü öğrencilere ders başarısını gösteren karnenin yanında yıl boyunca bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinliklerinin yer aldığı sosyal etkinlik belgesi de verilecek

Karnenin Yanında 'Sosyal Etkinlik Belgesi' de Verilecek!
Karnenin Yanında 'Sosyal Etkinlik Belgesi' de Verilecek!

Milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerleri kazanmak amacıyla okul, merkezi ve okul dışı bireysel etkinliklere katılan her öğrencinin ‘sosyal etkinlik portfolyosu’ oluşturulacak. Öğrencilere artık karneleriyle beraber, yıl içinde yaptığı sosyal etkinlikleri içeren ‘Sosyal Etkinlik Belgesi’ verilecek.

BEŞ ETKİNLİK ALANI

Etkinlik alanları ‘Bilimsel Etkinlikler’, ‘Kültürel Etkinlikler’, ‘Sanatsal Etkinlikler’, ‘Sportif Etkinlikler’ ve ‘Toplum Hizmeti Çalışmaları’ olmak üzere beş başlıktan oluşuyor. Ortaokul öğrencilerinin katıldıkları etkinliklerdeki düzeyleri, ‘katılım’, ‘ürün ortaya koyma’, ‘performans gösterme’ ve ‘derece alma’ olarak modüle işlenecek.

EN AZ BİR KULÜBE KATILIM ZORUNLU

Her çocuk en az bir sanat veya spor dalında beceri kazanacak şekilde uygun bir öğrenci kulübüyle ilişkilendirilecek ve onun çalışmalarına katılacak. Dolayısıyla her öğrencinin en az bir kulübe üye olması zorunlu olacak. Öğrenciler, okul dışı bireysel etkinliklere halk eğitim merkezleri, bilim ve sanat merkezleri; Gençlik ve Spor, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Aile ve Sosyal Politikalar ile Kültür ve Turizm bakanlıklarına bağlı kurum ve kuruluşlarda (Gençlik Merkezleri ve kampları, TÜBİTAK, çocuk destek merkezleri), üniversiteler, belediyeler, merkezi veya mülki idarelerce etkinliğe izin verilen diğer resmi kurum ve kuruluşlarda katılacak. Okul dışında bireysel gerçekleştirdiği etkinlikleri ‘Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu’yla belgelendirecek.

DÖNEM SONUNDA BELGE

Öğrencilere, birinci dönem ve ders yılı sonunda karneleriyle birlikte gerçekleştirdiği sosyal etkinlikleri içeren ‘Sosyal Etkinlik Belgesi’ verilecek. Sosyal etkinlik girişleri, ilgili eğitim yılını kapsayacak, geçmişe dönük yapılmayacak. Bunların modüle girişi ders yılı başında başlayacak ve mayısın son iş gününde bitirilecek.

KATEGORİLERDEN BAZILARI ŞÖYLE

BİLİMSEL ETKİNLİKLER:

Bilim olimpiyatları, şenlikleri, fuarları, bilimsel proje ya da araştırma yarışmaları, patent sahibi olma, zekâ oyunları.

KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:

Müze/örenyeri, sanat galerisi ya da doğa gezileri, sözlü gelenekler ve anlatımlar, toplumsal uygulamalar ritüeller ve şölenler, doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar, el sanatları geleneği.

SANATSAL ETKİNLİKLER:

Resim, heykel, çini, mask, origami, bale, dans, koro, sunuculuk, şiir, sohbet, mülakat/röportaj, yaylı ve tuşlu çalgılar, şiir, fıkra, opera, yabancı dil.

SPORTİF ETKİNLİKLER:

Atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, beyzbol, bilardo, cimnastik, curling, dağcılık, futbol, güreş, halk oyunları, hokey, izcilik, judo, okçuluk, oryantiring, otomobil sporları.

TOPLUM HİZMETİ ÇALIŞMALARI:

Toplumsal refah ve eşitliği sağlamaya, milli ve manevi değerleri koruma ve yaşatmaya, toplumsal bilinci geliştirmeye, dezavantajlı bireylerin toplumsal entegrasyonuna, sivil toplum kuruluşlarıyla sosyal hizmetlere yönelik çalışmalar gibi.

Gamze KOLCU / Hürriyet

 

Her iki dönem sonunda karneyle birlikte verilecek. MEB'in yazısında konuyla ilgili bölüm:

sosyal etkinlik belgesi Bilimsel Etkinlikler Kültürel Etkinlikler Sanatsal Etkinlikler Sportif Etkinlikler Toplum Hizmeti Çalışmaları katılım ürün ortaya koyma performans gösterme derece alma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB Ek Ders Yazısına Göre 12 Maddede Öğretmenlere Ödenecek Ek Ders Ücretleri
MEB Ek Ders Yazısına Göre 12 Maddede Öğretmenlere Ödenecek Ek Ders Ücretleri
Yüz yüze ve uzaktan eğitimde kimler ek ders ücreti alacak? MEB'den 11 maddelik ek ders yazısı
Yüz yüze ve uzaktan eğitimde kimler ek ders ücreti alacak? MEB'den 11 maddelik ek ders yazısı