Öğrencilere ''Seçmeli'' Başlıklı ''Zorunlu'' Dersler


Öğrencilere ''Seçmeli'' Başlıklı ''Zorunlu'' Dersler

Bu günlerde lisede öğrenim gören öğrencilerin önümüzdeki yıllarda görmek istedikleri seçmeli derslerin seçimi yapılıyor. Uygulama Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün yazısına istinaden yapılma zorunluluğu taşısada, iddialara göre Körfez ilçesinde yapılan uygulama ile bu talimatın dikkate alınmadığı görülüyor

Öğrencilere ''Seçmeli'' Başlıklı ''Zorunlu'' Dersler
Öğrencilere ''Seçmeli'' Başlıklı ''Zorunlu'' Dersler

Adı üzerinde “seçmeli ders”  seçimi yapılacak ancak mecburi seçtirilince “zorunlu ders” uygulaması yapılmış olunmuyor. Seçmeli dersler öğrenci ve veli tarafından seçilmesi gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığının talimatı çerçevesinde okul müdürlerinin okulun fiziki şartları ve öğretmen durumunu göz önüne alarak seçmeli dersler listesindeki tüm dersleri ve MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 25.01.2019 tarih ve 1811257 sayılı yazılarının 2. Maddesinde belirtildiği şekilde alan/dal derslerinin de  “ders seçim formu”na eklendikten sonra öğrenci ve veliye ders seçimi yapmak üzere gönderilmesi gerekmektedir.


KÖRFEZ’DE UYGULAMA BİRAZ FARKLI

Belirtiyorum.com sitesinin haberi'ne göre; Körfez ilçe meslek liseleri ile diğer liselerde seçmeli derslerin okul müdürleri tarafından seçilip sadece bu derslerin formlara yazılması istenmektedir. Bir çok veli bu uygulamaya tepki göstererek “Bu nasıl seçmeli ders uygulamasıdır, anlamış değiliz” demektedir.


SEÇMELİ DERSLERİ MÜDÜRLER Mİ, VELİLER Mİ SEÇECEK?

Seçmeli derslerin Körfez ilçede bir çok okulda müdürler tarafından seçilerek velilere dayatılmasına yani adı “seçmeli” ancak uygulamada  “zorunlu” olmasına veliler şaşkınlık yaşadıklarını dile getirerek Milli Eğitim Bakanlığının bu uygulamaya bir dur demesini istiyorlar.  


MÜDÜRLER ÖĞRETMENE GÖRE SEÇMELİ DERS DAYATIYOR

Uygulamaya bir çok okuldaki öğretmenlerde tepki gösteriyor. Çünkü seçmeli ders çizelgesindeki dersleri değil de ayrımcılık yaptığı öğretmenlerin derslerinin seçmeli ders olarak müdürlerce seçildiği ve norm fazlası olmasını istedikleri öğretmenlerin derslerinin ise seçmeli ders olarak velilere duyurulmadığı belirtiliyor. Bu şekildeki  uygulamalardan bir çok öğretmen mağdur olabileceklerini dile getirerek velilere seçmeli ders dayatılmasının sonlandırılmasını istiyorlar. Seçmeli derslerin demokratik bir şekilde okulda bulunan tüm branş öğretmenleri ile alan/dal derslerinin de eklenerek velilere seçtirilmesinin zorunluluk teşkil ettiğini ifade ediyorlar.


KÖRFEZ’DE ÖĞRETMEN KAYIRMACILIĞINA SON VERİLMELİDİR

Körfez ilçe ortaöğretim okullarında yaşanan bu duruma karşı adının açıklanmasını istemeyen bir çok öğretmen benzer ifadeler kullanarak “Müdürler öğrenci ve velilerin ders seçiminde fikirlerini pek önemsemiyorlar. Yoğun dersi olmasını istedikleri öğretmenler için belirlenen dersleri öğrenci ve velilerin imzalamalarını istiyorlar. Aslında tüm dersler yazılsa, öğretmeni olan tüm branşlara göre seçmeli dersler forma yazılsa ve buradan öğrencilerimiz kendi istek ve kabiliyetleri çerçevesinde seçim yapsalar daha doğru olur. Aslında Bakanlığımızın isteği bu yönde ancak okul müdürleri bu uygulamanın önünde en büyük duvardırlar. Bakanlığımızın acilen bu duruma el koymasını istiyoruz” dediler.

“SEÇMELİ” BAŞLIKLI “ZORUNLU” DERSLERE DUR DENİLECEK Mİ?

Körfez ilçede seçmeli adı altında velilerin zorunlu olarak seçme tercihi yaptığı derslerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığının bir tedbir geliştirip öğrencilerin istek ve kabiliyetlerine göre seçim yapabilmelerinin önünün açılıp açılmayacağı kamuoyu tarafından merak konusu oldu. Bu yöndeki çalışmaların takipçisi olarak okurlarımızla her türlü gelişmeyi paylaşacağız.


BIRAKIN ÖĞRENCİLER SEÇSİN…

Kaldı ki Millî Eğitim Temel Kanunu’nun 3. maddesinde (Resmî Gazete, 14574 ): “Öğrencilerin ilgi, istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek gerekli bilgi, beceri, davranışlar ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle hayata hazırlamak ve onların kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.” denilmektedir. Bu nedenle bırakın öğrenciler/veliler kendileri istedikleri dersleri seçsinler. Okul müdürleri birilerini kayıracağız diye olması gereken uygulamaların dışına çıkmasınlar.

NOT: Aşağıda MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 25.01.2019 tarih ve 1811257 sayılı “seçmeli ders” uygulamasına yönelik talimatı ile aslında olması gereken örnek bir seçmeli ders dilekçesi verilmiştir. “PERVARİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ 2019-2020 DERS YILI DERS SEÇİM DİLEKÇESİ” aslında uygulamanın nasıl olması gerektiğine en büyük örnek olabilir. Körfez ilçe de velilere dağıtılan dilekçelerde ise sadece birkaç derse ya da seçilmesi gereken ders saati kadar derse yer verildiği ifade ediliyor.

Kaynak: belirtiyorum.com

seçmeli dersler seçmeli ders seçmeli ders seçimi Körfez ilçesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Okullarda yeni bir ''tehlikeli oyun'' ortaya çıktı. Aile, idare ve öğretmenler hakkında suç duyurusunda bulundu
Okullarda yeni bir ''tehlikeli oyun'' ortaya çıktı. Aile, idare ve öğretmenler hakkında suç duyurusunda bulundu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: Sınıfta kalma geri geliyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı: Sınıfta kalma geri geliyor