40 Müdür Göreve İade Edilidi


40 Müdür Göreve İade Edilidi

Toplumda her kesiminin tepkisini çeken 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerindeki Atatürk fotoğrafına ‘secde’ ve ‘diz çökme’ görüntülerinin kaynağının eba olduğu; amacın ‘secde’ ve ‘diz çökme’ değil, öğrencilerin tuttukları yazının gözükmesi için eğildikleri ortaya çıkmıştı.

40 Müdür Göreve İade Edilidi
40 Müdür Göreve İade Edilidi

Sözcü'den Sultan UÇAR'ın haberine göre; 10 Kasım anmalarında Atatürk fotoğrafına ‘secde’ ve ‘diz çökme’ görüntülerinin kaynağının MEB olduğunu ortaya çıkarmasının ardından bakanlık önce görüntüleri kaldırdı. Ardından öğrencileri Atatürk’e secde ettirdiği gerekçesiyle açığa alınan 40 müdüre 'Pardon' diyerek haklarındaki soruşturmaları düşürdü. Son olarak da müdürler, 'Görevi başında kalmasında görülen sakınca ortadan kalktı' denilerek görevine iade edildi.

GÖRÜNTÜLER KALDIRILDI

Bakanlık, haberimizden sonra hemen EBA’da “Örnek” gösterdiğini fark ettiği görüntüleri sistemden kaldırdı. Türkiye genelinde Bursa’dan, Gaziantep’e açığa alınan 40 müdür hakkındaki soruşturma da düşürüldü. Müdürlerin tamamı bugün görevlerine iade edildi.

Koreografiyi hazırlayan, öğretmenler hakkındaki inceleme dosyaları da kapatıldı.

SORUŞTURMALAR DÜŞTÜ

Bakanlık, Eğitime Bilgi Ağı (EBA) da 2018 yılı ve 2019’da MEB onayı ile tartışma yaratan görüntüleri, ’10 Kasım törenleri için örnek anma’ olarak göstermişti.

Tartışma yaratan görüntülerle ilgili haberimiz üzerine Milli Eğitim Bakanlığı önce Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’da örnek gösterdiği görüntüler aynı gün kaldırdı. ‘Açığa alınanlar ne olacak?’ sorumuzda hızla karşılık buldu.

40 MÜDÜRE GÖREVE İADE

Öğrencileri, Atatürk’e secde ettirdiği gerekçesiyle 10 Kasım’da açığa alınan 40 müdür hakkında Bakan Ziya Selçuk’un talimatıyla açılan soruşturmalar geri çekildi.

Türkiye genelinde ‘secde’ görüntüleri nedeniyle açığa alınan tüm okul müdürleri, görevlerine yeniden iade edildi.

EBA’YI SORUŞTURACAKLAR

Secde tartışmalarına yol açan Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’da onay veren yöneticilere ve sorumlular soruşturma açılması bekleniyor.

Öte yandan EBA’ ya yüklenen görüntü ve eğitim materyallerinin Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı denetiminden geçmeden yayınlanması da pedegojik olarak incelenmeye başlandığı öğrenildi.

Sultan UÇAR / Sözcü

secde diz çökme 10 Kasım Atatürk’ü anma tören 10 Kasım Atatürk gösteri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’de Atama ve Rotasyon Fırtınası
MEB’de Atama ve Rotasyon Fırtınası
MEB kitabında tartışma yaratan görseller haberi ve MEB'in açıklaması
MEB kitabında tartışma yaratan görseller haberi ve MEB'in açıklaması