Sıradan öğretmen, sıra dışı öğretmen!


Sıradan öğretmen, sıra dışı öğretmen!

Eğitim öğretim hakkında bir şeyler söylemek gerektiğinde öğretmenden bahsetmeden olmaz. Çünkü öğretmen eğitim öğretim çalışmalarının başat faktörüdür. Bu yazımızda Sıra dışı öğretmen ve sıradan öğretmen kavramları üzerinde durmaya çalışacağız.

Sıradan öğretmen, sıra dışı öğretmen!
Sıradan öğretmen, sıra dışı öğretmen!

Eğitim öğretimdeki başarının veya başarısızlığın ne kadarı öğretmenlerimize mal edilebilir, bilemiyoruz. Eğitim öğretimin çok kapsamlı bir konu olması bu konuların net bir şekilde ortay konulmasını zorlaştırmaktadır.

Ama yine de emin olduğumuz bir konu varsa o da; öğretmenlerimizin eğitim öğretim etkinliklerinde vazgeçilmez olduklarıdır. Avrupa ülkelerinde yapılan araştırmalarda da nitelikli öğretmenin önemine vurgu yapılmaktadır.

“Öğretmen vardır, öğretmen vardır.” diye bir söz vardır ya… Evet öğretmenden öğretmene fark vardır. Sıradan öğretmen dediğimiz öğretmen, herkesin bildiği klasik öğretmendir.

Klasik öğretmen derse girer, dersini anlatır, öğrencilere not aldırır ve yazılıda anlattıklarını sorarak öğrencileri değerlendirmeye çalışır. Öğrencilerde istediği başarıyı göremez ise öğrenciyi suçlayarak kendi üzerindeki sorumluluktan kurtulur veya kurtulduğunu düşünür.

Sıra dışı öğretmen ise öğrencilerine biraz farklı yaklaşmayı bilen öğretmendir. Derslerini sıradan öğretmenler gibi işlemez.

 

Sıra dışı Öğretmen Ne Yapar?

 

  • En başta sıra dışı öğretmen, derse girdiğinde kendisini dünyanın en iyi öğretmeni; öğrencileri de dünyanın en iyi öğrencileri olarak düşünür. Böyle mutlu bir psikoloji ile derse girer, sıra dışı öğretmen, derse girdiği zaman içinde bulunduğu tüm olumsuzlukları ve zorlukları zihninden atmasını bilir.
  • Sıra dışı öğretmen sınıfa girdiğinde hemen ders anlatma telaşına düşmez; öğrencilerin tamamını çok kapsamlı bir şekilde gözlemleyerek onların içinde bulunduğu haleti ruhiye hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. Sıra dışı öğretmen iyi bir beden dili uzmanıdır.
  • Sıra dışı öğretmen bir şeyin kıvamını tutturmadan verimli olamayacağını bilir. Öncelikle öğrencilerinin derse hazır bulunma düzeylerinin hangi seviyede olduğunu anlamaya çalışır, öğrenci ders dinlemeye hazır değilse onlara minik şakalar yaparak dikkatlerini toparlamaya çalışır.
  • Sıra dışı öğretmen, öğrencilerinin derse neden ilgisiz olduklarını anlamaya çalışır. Ailevi bir problemi olan öğrencilerine rehberlik yapmayı ve onları olumlu manada yönlendirmeyi ve problemlerine gerçekçi çözümler bulmayı bilir.
  • Sıra dışı öğretmen, öğretimin sadece sınıfta/okulda olmadığını eğitim öğretimin 7/24 devam etmesi gereken bir faaliyet olduğunu bilir.
  • Sıra dışı öğretmen, derse ilgisiz öğrencilerin hangilerinin hedefsizlikten dolayı ilgisiz olduğunu anlar ve onlara ileriye dönük hedef belirlemelerine yardımcı olur.
  • Sıra dışı öğretmen, ders çalışma yöntem ve tekniklerini bilmediği için başarısız olan öğrencilerine ders çalışma yöntem ve teknikleri hakkında rehberlik eder.
  • Sıra dışı öğretmen, başarısız öğrencilerini suçlamadan “Ben bu şartlarda öğrenci olsam nasıl başarılı olurdum?” sorusunu kendisine sorabilen ve bulduğu cevapları öğrencilerine öğretebilendir.
  • Sıra dışı öğretmen, öğrencilerin kafalarındaki soru işaretlerinin cevabını bulmadan başarının yakalanamayacağını bilir ve öğrencilere kaygı yaratan tüm soruların cevaplarını öğrencileri ile bulmaya çalışır.
  • Kısacası sıra dışı öğretmen, sıradan öğretmenden her konuda farklı düşünmesini bilen ve olaylara farklı yaklaşma becerisini geliştirebilen öğretmendir. Eğitim öğretimi bulunduğu seviyeden bir adım öne taşıyacak olan öğretmen de Sıra dışı öğretmendir.

Fatih Pınar / Edebiyatsultanı

sıradan öğretmen sıra dışı öğretmen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Ziya Selçuk açıkladı: 21 Eylül'de okullar açılacak. Uzaktan eğitim 31 Ağustos'ta başlayacak
Bakan Ziya Selçuk açıkladı: 21 Eylül'de okullar açılacak. Uzaktan eğitim 31 Ağustos'ta başlayacak
2020 LGS'de Hangi lise kaç puanla kapattı? İşte merkezi yerleştirme ile oluşan taban puanlar...
2020 LGS'de Hangi lise kaç puanla kapattı? İşte merkezi yerleştirme ile oluşan taban puanlar...