Doğa Koleji Öğretmenleri Süresiz İş Bıraktı


Doğa Koleji Öğretmenleri Süresiz İş Bıraktı

Doğa Koleji'nde çalışan ve maaşlarını üç aydır alamayan öğretmenler iş bırakırken, veliler de öğretmenlere destek verdi.

Doğa Koleji Öğretmenleri Süresiz İş Bıraktı
Doğa Koleji Öğretmenleri Süresiz İş Bıraktı

Doğa Koleji’nin İstanbul Ataşehir’deki yönetim binasına gelen öğretmenler, “Doğa Koleji Öğretmenleri Hakkını Alacak” yazılı afiş ve “İş Kanunun 34. maddesine dayanarak iş bırakıyoruz” yazılı dövizler taşıdı.
 
Öğretmenler adına yapılan açıklamada, maaşını alamayan öğretmenler ve diğer işçilerin ücretleri ödeninceye kadar İş Kanunu 34. maddesindeki ‘’iş görmekten kaçınma’’ haklarını kullanacaklarını ilan etti. Öğretmenler, Doğa Koleji’nin neden olduğu mağduriyetler için de yasal yollara başvuracaklarını belirtti.
 
 Velilerin de destek verdiği açıklamanın ardından grup adına bir öğretmen, iş bırakma bildirimlerini yönetime sundu.
 
‘Emekçilerin haklarını sömürüyorlar”
bianet’e konuşan öğretmenlerden İsmail Aykurt, şunları söyledi: “Eğitim hakkının parasız olması gereken kamusal bir hak olduğuna inanıyorum. Bugün birçok kampüste düzensiz bir eğitim söz konusu. Bundan sadece öğretmenler değil, öğrenciler de etkileniyor. Bizler bugüne kadar derslere girmeye devam ettik, bağlı olduğumuz kurumdan doyurucu bir açıklama bekledik, ancak süreç gösteriyor ki okul yönetimi bu açıklamayı yapmaktan oldukça uzak. Bugün sadece öğretmenler değil, okul içindeki diğer emekçilerin de hakkı sömürülüyor. Yasal hakkımızı kullanacağız.”
 
“Yanıt alana kadar buradayız”
Öğretmenlerin eylemine veliler de destek verdi. Kuruma inançlarının ve sabırlarının tükendiğini belirten velilerden Pınar Ekşi şöyle konuştu: “Okul yönetimi tatmin edici bir yanıt ve çözüm buluncaya kadar buradayız. Doğa Koleji, devlet okullarından sonra gelen en köklü eğitim kurumlarından biri. Bizler, bu referansa güvenmek isterdik. MEB tarafından herhangi bir destek, çözüm söz konusu değil. Bizler çözüm için burada olacağız.’’
 
‘’Devlet okulları çözüm olamıyor’’
LGS’ye hazırlanan oğlunun süreçten oldukça etkilendiğini belirten bir veli ise şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı’nın çözüm olarak sunduğu ‘nakil’ bizleri çaresiz bıraktı. Yaşadığım ilçedeki altı okuldan dördü imam hatip ortaokulu. Konuştuğumuz diğer okullar ise kontenjan olmadığını söylüyor. Bu durumda ilgililerin yeterli bir aksiyon alacağını düşünmüyorum. Oldukça fazla öğrenciden bahsediyoruz. Bizi oyalamasınlar.” (AB/DB)

İstanbul - BİA Haber Merkezi

Doğa Koleji Öğretmenleri Doğa Koleji Öğretmenleri Süresiz İş Bıraktı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB kitabında tartışma yaratan görseller haberi ve MEB'in açıklaması
MEB kitabında tartışma yaratan görseller haberi ve MEB'in açıklaması
Öğretmenlerde Stockholm Sendromu
Öğretmenlerde Stockholm Sendromu